Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • NOVINKY | Knihovny, které uchovávají spousty tajemství

NOVINKY | Knihovny, které uchovávají spousty tajemství

Tomi Adeyemiová – Děti pravdy a pomsty

Čtete rádi o knihách a knihovnách? V únoru na vás vykouknou u nakladatelů rovnou dvě takové knižní novinky, které vás jistě budou lákat, tak jako mě. Zvláště teď, když do knihovny nemůžeme…


Fantasy

Bridget Collinsová - Vazač vzpomínekBridget Collinsová – Vazač vzpomínek
Nakladatelství: Jota
Datum vydání: 24.2.2021

Když se Emmett Farmer, syn farmáře, jednoho letního večera vrátí z práce na poli, čeká na něj doma dopis. Dozví se, že má nastoupit do učení jako vazač knih. Je to povolání, které budí strach, je opředeno pověrami a předsudky – ale zároveň takové povolání, které si on ani jeho rodiče nemohou dovolit odmítnout. Emmett se naučí ručně vyrábět krásné svazky a v každém z nich zachytí něco jedinečného a mimořádného: vzpomínku. Existuje-li něco, na co chcete zapomenout, může vám pomoci. Existuje-li něco, co potřebujete vymazat, zařídí to. Vaše minulost bude bezpečně uložena do knihy a vy si nevzpomenete na své tajemství, ať je jakkoliv děsivé. V trezoru pod dílnou Emmettovy učitelky jsou přepečlivě uskladněny a zaznamenány řady knih a vzpomínek. Pak jednoho dne učiní mladý vazač udivující objev: jedna z knih nese jeho jméno.

Joe Abercrombie – Půl válkyJoe Abercrombie – Půl války
Série: Moře střepů (3)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 10.2.2021

Otec Jarvi musí splnit svůj slib a pomstít se vrahům svého otce. Stařena Wexen se ale připravuje na válečné tažení, jaké svět ještě nezažil. Situace vypadá beznadějně, v Jarviho alianci se skrývá zrádce a osud všech závisí na rozhodnutích mladé princezny z vyplněného Throvenska. Epický závěr napínavé trilogie Moře střepů.

Akram El-Bahay – Město knihAkram El-Bahay – Město knih
Série: Knihovna šeptajících stínů (1)
Nakladatelství: Naše nakladatelství – Fobos
Datum vydání: 8.2.2021

Sam je zloděj, kterému se pomocí lsti podaří získat práci u palácové stráže v Mýtii. Sní o novém životě a velkých úkolech. O slávě a cti ve službách Bílého krále.
Když se však dozví, že jeho posláním má být hlídání obrovské knihovny pod městem, je rozčarovaný. Takovou službu si nepředstavoval. Co může být mezi starými zaprášenými knihami jiného než smrtelná nuda?
Časem ovšem zjišťuje, jak moc se mýlil…

Ukázka z komiksové knihy Tesáky

Sarah Andersenová - Tesáky

 • Amanda Foody – Stínová hra (1): Stínové eso (Naše nakladatelství – KING COOL)
 • Sarah Andersenová – Tesáky (CooBoo)
 • Shelby Mahurinová – Holubice a had (2): Krev a med (CooBoo)
 • Lene Kaaberbolová – Divočarka (5): Krev nepřítele (cPress)
 • Libor Štukavec, Amanda Li – Dobrodružství v muminím údolí (Egmont)
 • John Flanagan – Bratrstvo (5): Hora štírů (Egmont)
 • Leigh Bardugo – Griša (1): Světlo a stíny (Fragment)

Amanda Foody - Stínové eso Shelby Mahurinová - Krev a med Libor Štukavec a Amanda Li - Dobrodružství v muminím údolí

Megan Campisiová – Pojídačka hříchůMegan Campisiová – Pojídačka hříchů
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 23.2.2021

Čtrnáctiletá May je zatčena za krádež a brzy se dozví rozsudek: stane se pojídačkou hříchů. Jednou z nenáviděných žen, které musejí vyslechnout zpověď umírajících, během pohřebního rituálu sníst jídla symbolizující hříchy a odcházejícím duším tak umožnit vstup do nebe. Samy však zůstávají poskvrněny cizími proviněními a jsou odsouzeny k životu na okraji.
Nově nabytá identita už navždy němé a pro společnost raději neviditelné pojídačky hříchů však May otevírá jiné dveře. Když začnou za podivných okolností umírat královniny komorné a ona musí z rakví sníst hříchy, které mrtvé nespáchaly, rozhodne se May pátrat po tom, proč ženy musely zemřít a kdo si jejich smrt přál.
Pojídačka hříchů nabízí poutavý příběh o zradě a lsti, o smrtelném tajemství a mlčení, o ženách mocných i společensky vyloučených, o moci, ale také o zvláštní svobodě, které se těší vyděděnec bez jakékoli naděje na spásu.

Tomi Adeyemiová – Děti pravdy a pomstyTomi Adeyemiová – Děti pravdy a pomsty
Série: Odkaz Oriši (2)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 11.2.2021

Zélii a Amari se podařilo zvítězit v téměř beznadějném boji a navrátit do Orďši magii. Jenže rituál byl silnější, než tušily, a znovu zažehl magické schopnosti nejen mažiů, ale i šlechticů s magickými předky.
Teď se Zélie musí pokusit sjednotit mažie v zemi, kde je nepřítel skoro stejně silný jako oni. A poté co se šlechta spojí s vojskem, aby si udržela vládu nad Orďšou, Zélie se pouští do boje za Amariino právo na trůn. Jedině to totiž ochrání mažie před hněvem monarchie.
Občanská válka se zdá nevyhnutelná a před Zélií stojí doposud nejtěžší úkol: musí najít způsob, jak zemi sjednotit — jinak se jí Orďša rozpadne před očima.

David Wragg – Černí jestřábiDavid Wragg – Černí jestřábi
Nakladatelství: Naše nakladatelství – Fobos
Datum vydání: 22.2.2021

Takhle si Vedren Chel život rytíře nepředstavoval. Zaslíbil se lenivému nevlastnímu strýci do služby s nulovými výhledy a o slávě už nesní – sní o tom, že se vrátí domů.
Když ale nepřátelská invaze rozpoutá v království peklo, naskytne se Chelovi příležitost: pokud dostane do bezpečí ztraceného prince, bude zproštěn svého slibu.
Stačí toho spratka jen dostat z jednoho konce země na druhý skrz divočinu a válku, zatímco je celou dobu stíhají vrazi.
Když po vás jdou zabijáci, tak potřebujete zabijáky, aby vám hlídali záda. Potřebujete Kumpanii Černého jestřába – bandu žoldnéřů, válečníků, kterým není rovno, hašteřivých rváču a darebů.
Seznamte se s Černými jestřáby.


Sci-fi

Chuck Wendig – PsanciChuck Wendig – Psanci
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 12.2.2021

Zhýralá rocková hvězda. Hluboce věřící rozhlasový moderátor. Zostuzený vědec. A mladistvá dívka, která je možná poslední nadějí světa. Shana jednoho dne ráno zjistí, že její mladší sestru postihla zvláštní nemoc. Je náměsíčná. Nemluví a ne a ne se vzbudit. A míří s neúprosným odhodláním k cíli, známému jen jí samé. Shana a její sestra však nejsou samotné. Brzy se k nim přidá celý zástup náměsíčných ze všech koutů Ameriky, podnikajících tutéž tajemnou pouť. A kromě Shany je doprovázejí i další „pastýři“ chránící své přátele a příbuzné na dlouhé temné cestě, která je čeká. Náměsíčnictví totiž rozpoutá v Americe násilí a teror. Skutečným nebezpečím tedy možná není samotná epidemie, ale strach z ní. Osud náměsíčníků závisí na tom, zda se podaří rozluštit záhadu epidemie, zatímco okolní společnost se hroutí a ultranásilnická domobrana se chystá je vyhladit. Děsivé tajemství buď rozeštve národ proti sobě – nebo semkne přeživší při obnově rozvráceného světa.

Michael Grumley – PokrokMichael Grumley – Pokrok
Nakladatelství: cPress
Datum vydání: 25.2.2021

Vyšetřování nedávných tragických událostí v Karibském moři dospěje k překvapivým závěrům. John Clay se vydává do Číny, aby nalezl odpovědi i ztracený vzorek guyanského elixíru mládí, dříve než se to podaří někomu jinému. Ze stejných důvodů se vrací do vypálené džungle také Steve Caesare s DeeAnn Draperovou a gorilím mládětem Dulce. Nejsou ale sami, kdo se tam chystá pátrat po tajemství dlouhověkosti mimořádně inteligentních malp kapucínských. Alison Shawová se svým týmem a delfíny Dirkem a Sally odchází zkoumat tajuplnou lokalitu na dně oceánu, kam každoročně putují tisíce delfínů. Při pátrání po původu zázračných rostlin ale objeví něco naprosto nečekaného. Pátrání skupiny mořských biologů a námořních vyšetřovatelů vede k šokujícím objevům s nedozírným významem – počínaje samotnou pravdou o evoluci lidstva.

Dan Simmons – Endymionův vzestupDan Simmons – Endymionův vzestup
Série: Kantos Hyperionu (4)
Nakladatelství: Argo, Triton
Datum vydání: 5.2.2021

Opět zavítáme do spletité budoucnosti, jež se zrodila z chaosu po zániku lidské Hegemonie, budoucnosti ovládané katolickou církví a umělými inteligencemi Technojádra. Znovu nás pohltí propletené příběhy Raula Endymiona a Aeney, mladé ženy zrozené ze spojení lidské matky – Browne Lamie – a reinkarnace Johna Keatse v těle kybrida. Aenea je ve vesmíru něčím novým, bodem, v němž se stýkají odlišné formy existence. Byla pověřena mimořádně obtížným úkolem – přesměrovat vývoj lidského druhu.

Ukázka z knihy Endymionův vzestup
Čím začít? Možná rozsudkem smrti. Jenže jakým – mým rozsudkem smrti, nebo jejím? A jestli mým, tak kterým? Dá se vybírat z několika. Možná je správný tenhle poslední. Začnu tedy od konce.
Tato slova píšu ve schrödingerovské kočičí krabici na vysoké oběžné dráze kolem planety Armaghast, izolované v karanténě. Ta kočičí krabice je spíš hladký ovoid než krabice, o rozměrech pouhých šest krát tři metry. Až do konce mého života to bude celý můj svět. Většinu vnitřku mého světa tvoří spartánská cela, v níž se nachází zařízení na recyklaci vzduchu a odpadních produktů, které funguje jako černá skříňka, moje lůžko, syntezátor potravy, úzký pult, který používám k jídlu i jako psací stůl, a konečně záchodová mísa, umyvadlo a sprcha, které ze slušnosti, jejíž smysl mi uniká, odděluje od zbytku přepážka z vláknitého plastiku. Nikdo mě sem nikdy nepřijde navštívit, takže představa soukromí působí jako nanicovatý žert.

 • Přemysl Krejčík – Čokoláda pro wehrmacht (Host)
 • Yoon Ha Lee – Mašinerie říše (3): Nemrtvá zbraň (Host)
 • Jules Verne – Tajemství Wilhelma Storitze (Naše nakladatelství – Edice Knihy Omega)
 • Neal Stephenson – Kryptonomikon (Argo/Triton)

Přemysl Krejčík - Čokoláda pro wehrmacht Jules Verne - Tajemství Wilhelma Storitze Neal Stephenson - Kryptonomikon


Sbírky povídek

Ted Chiang - Příběhy vašeho životaTed Chiang – Příběhy vašeho života
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 9.2.2021

Ted Chiang s pronikavou inteligencí a nápaditostí zkoumá, co to znamená žít ve světě, který je poznamenán hlubokou nejistotou, ale zároveň nás naplňuje nekonečným úžasem.
Jaké je to razit si z vrcholku Babylonské věže cestu vzhůru nebeskou klenbou, tvrdou jako žula? Co když je veškerá naše matematika založena na elementární chybě a 1 + 1 nerovná se 2? Jak se domluvit s mimozemšťany, kteří se dorozumívají jazykem, jenž přesahuje naše vnímání reality?
Odpovědi na tyto i další otázky se snaží nalézt první sbírka amerického mistra povídek.

Ted Chiang - VýdechTed Chiang – Výdech
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 4.2.2021

Devět ohromujících povídek z blízkých realit, v nichž je něco zásadně jinak. Ted Chiang přináší fantastické odpovědi na otázky, které nás zajímají od nepaměti, a do nich vnáší nová dilemata.
Kdybychom měli k dispozici bránu v čase, daly by se vymazat naše vlastní skutky z minulosti? Nabídne-li se lidem možnost nahlédnout do nesčetných paralelních světů, jak konkrétně to dokážou využít — anebo zneužít? A jaký by na nás mělo dopad, kdybychom získali praktický důkaz, že svobodná vůle neexistuje? Pokud ve zcela jiných realitách platí stejné fyzikální zákony, můžeme dojít ke shodnému poznání? Co když hledáme ve vesmíru inteligentní život, ale on je tu po celou dobu s námi?


Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

 • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
 • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz