Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Joe Abercrombie – Moře střepů: Půl krále | Je jen na nás, jak se postavíme nepřízni osudu

Joe Abercrombie – Moře střepů: Půl krále | Je jen na nás, jak se postavíme nepřízni osudu

Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále

Nikdy nechtěl být králem a nepředpokládal, že by se kdy touto cestou vydal. Pak se ale věci daly do pohybu a on musel převzít svou korunu. Jenže jak dlouho ji slabý mladík dokáže udržet na hlavě?

Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (anglické vydání)Joe Abercrombie – Půl krále

Série: Moře střepů (1. díl)
První vydání: 2014
První vydání v ČR: 2018

Joe Abercrombie je anglický spisovatel, který si cestu ke svému umění pomalu tříbil a našel. Ačkoliv dříve student psychologie, posléze se ujal jako produkční v televizi a následně také jako střihač. Právě při svém posledním zaměstnání se pustil do psaní temné fantasy série První zákon, díky které se rozhodl pustit na dráhu spisovatele naplno. Nyní se u nás překládá jeho poněkud mírnější série Moře střepů.

Být princem přeci jen neznamená hned počítat s tím, že budete králem. Jarvi si na trůn netroufal a vlastně mu ani nikdy nikdo nedal naději či příležitost. Vždyť kdo by chtěl mít za vládce člověka se znetvořenou rukou? Princ Jarvi tak skryt spletí tajemných chodeb pilně studuje na post ministra, kde bude jistě nejužitečnější a učení vladařských věcí nechává na svém bratrovi.

Být ministrem je vážená a jistá práce, ale osud je vrtkavá milenka. Lusknutím prstu vám dokáže změnit život a i s Jarvim si neváhá pohrát. V jeden okamžik tak princ přichází o otce i bratra, kteří padnou v bitvě. Nezbývá mu nic jiného, než sáhnout po vladařské koruně, aby trůn nebyl dlouho prázdný a vydat se na válečnou výpravu slibující odvetu. To ještě sám netuší, do jakého nebezpečí se tento mladík, který nikdy dříve nedržel meč v ruce, žene.

Ukázka z audioknihy Půl krále

Někdy je zajímavé dát do hlavní role člověka, který trpí určitým druhém znetvoření, které výrazně ovlivnilo jeho psychiku. Mladý princ si nedůvěřuje, chodí tajnými chodbami, aby se vyhýbal lidem a nejraději by žil nespatřen. I s tímto malým hendikepem ve světě, kde po mužích vyžadují fungování v boji, se nakonec nesmělý mladík postupně mění a hledá svoji sebedůvěru díky takzvanému hození do vody. Ačkoliv jeho předností není síla, dokáže se prosadit díky své vytrvalosti a moudrosti. Knihou vás tak provází cesta jednoho mladého prince, který se z housenky stal motýlem.

Jak je již patrno, je to kniha o mladíkovi, takže i cílí na mladší čtenáře. Čtení je to jednoduché, stručné a svižné, stejně tak jako zdejší svět není nijak hluboce rozebírán, neboť to není pro princovu cestu nijak podstatné. Děj je poněkud lineární, ale nabízí spoustu zajímavých lokací a situací. Do takovéto knihy samozřejmě patří i chlapcovo oťukávání se s dívkami, první lásky, první polibky, které působí místy roztomile naivně.

Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (portugalské vydání) Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (anglické vydání) Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (anglické vydání)

Ačkoliv Jarvi nevypadá jako nějaký bojovný hrdina, přeci jen se tento dobrodružný příběh neobejde bez šarvátek, které příjemně děj zpestřují. I když se jedná o knihu pro mládež, přesto se do ní vnořuje spousta zrad, lstí a intrik, protože nikdo přeci není bez poskvrny.

Přiznám se, že závěr mě zaskočil. Nejprve jsem plot-twistem byla opravdu zaskočena a naštvaná a autor se rozhodl, že to ještě není konec a přidal k tomu další plot-twist navíc, u kterého už jsem se doslova smála, jak se to celé dokonale zamotalo v dobré vyústění příběhu. A když budete pozorně číst mezi řádky, třeba vám neuniknou i malé klíčové drobky, které autor předhazuje čtenáři k odkrytí závěru již dříve.

Líbí se mi, že ačkoliv se jedná o první díl trilogie, kniha je výborně zakončena takovým způsobem, že vše uzavře a nechá čistě na vás, zda sáhnete po dalším díle. Funguje tak výborně jako samostatný titul.

Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (francouzské vydání) Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (chorvatské vydání) Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl krále (ruské vydání)

Namluvení celé audioknihy se chopil Matouš Ruml, český herec, který po dokončení Pražské konzervatoře v roce 2008 se objevil na prknech několika Pražských divadel, ačkoliv sám je členem souboru Městského divadla v Mladé Boleslavi. Znát ho můžete také z televizních obrazovek, kde is zahrál v četných filmech i seriálech.

Přiznám se, že když jsem viděla jméno tohoto interpreta u titulu Půl Krále, lehce jsem znejistěla. Přeci jen jej znám spíše z role Lexi v seriálu Comeback. Ovšem byla jsem velmi mile překvapena. Nasazený tón hlasu jako by patřil tomu mladému ukřivděnému princi bez špetky důvěry v sebe samotného. Lehce si pohrál také s úpravou intonace hlasu při řeči odlišných postav, takže staré ženy vás opravdu překvapí svým tónem tak vhodně sedícím. Dodává tak celému dílu ducha a pozvedá jej na novou úroveň. Hudba prolamující jednotlivé kapitoly je už jen třešničkou na dortu v audioknižním zpracování.

Slovo závěrem

Svižný, čtivý příběh pro každého o osudu jednoho mladého prince, který se nikdy netoužil stát králem. Dobrodružství částečného mrzáka, který v sobě nemá špetku sebedůvěry, ale přesto bojuje za svůj život. Audioknižní verze celému ději dodává tu správnou atmosféru vyprávěna Matoušem Rumlem. Pokud hledáte něco příjemného a jednoduchého o nepřízni osudu a hledání vlastní odvahy, můžu vřele doporučit.

Moje hodnocení: 9/10

Joe Abercrombie - Moře střepů: Půl králeZajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: Audiotéka
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Laser-books
Stránka autora: JoeAbercrombie.com

Autor: Joe Abercrombie
Interpret: Matouš Ruml
Série: Moře střepů
Díl: 1. Půl krále
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Délka: 10h 46min
Vydavatelství: Témbr
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Lucy Lillianne napsal:

  Taky o ni uz nejakou dobu uvazuji, tak snad se mi bude libit az se k ni dostanu :-)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz