Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Robert J. Bennett – Záhutí: Čaropisci | I malé věci mohou být ty nejdůležitější

Robert J. Bennett – Záhutí: Čaropisci | I malé věci mohou být ty nejdůležitější

Image

Tohle město je plné pokladů ukrývajících se na půdě čtyř obchodních společností, tak proč by si mrštná zlodějka netroufla některý z lákavých zámku vypáčit, aby si koupila jízdenku do lepšího života?

Robert Jackson Bennett – Čaropisci

Série: Záhutí (1. díl)
První vydání: 2018
První vydání v ČR: 2020

Robert Jackson Bennett má na svém kontě již 9 knih, ale teprve v trilogii Božská města, která se skládá z knih Město schodů, Město mečů a město zázraků, navštívil svět fantasy. Tato trilogie byla nominována jako Nejlepší série 2018 v Hugo Award, ale nakonec ocenění nezískala. Nyní přichází s novou fantasy sérií Záhutí. Už nyní se v zahraničí dočkala dalšího dílu Shorefall, tak můžeme vyčkávat na jeho český překlad.

Sancie je setsakramentsky dobrá zlodějka, kterou se nebojí oslovit každý s jakoukoliv i neproveditelnou akcí. Ani nyní to nemá jednoduché a všude je spousta očí, která by mohla vidět, co není potřeba. Míří si to totiž do jednoho ze čtyř kupeckých podniků, které vládnou městu. Ale když se jí nakonec podaří dorazit ke konci své cesty za vyžádaným pokladem, nakonec přeci jen provede něco nečekaného, co není v jejich zásadách.

Ačkoliv zadání znělo, jasně, přeci jen zvědavě nahlédne do prachobyčejné krabičky, jejíž odevzdání jí má zajistit nesmírné bohatství. V rukou se jí tak objeví klíč, který umí otevřít veškeré dveře. Co by s takovým úžasným výtvorem mohl udělat zloděj? Naprosto vše! Jenže to netuší, že není jediná, kdo chce mít klíč ve své moci a zapletla se do opravdu velkého průšvihu.

Ukázka z audioknihy Čaropisci

Jak by vypadal svět, který by se nerozvíjel na poli technologií, ale jeho hnacím motorem byla magie? Přesně to nám ve svém novém románu Čaropisci představí spisovatel Robert J. Bennett. Ten totiž zdejšímu prostředí propůjčuje magické značky zanechané pradávnou civilizací hierofantů, které předmětům říkají, co mají dělat. Jednoduše se tak kola hýbají kupředu, protože jim skriby (tedy ony značky) našeptávají, že jedou z kopce. Domy se ční do výšky, protože skriby našeptávají materiálu, že je pevný jak z kamene. A co teprve zámky, do kterých pasuje pouze jeden klíč, který je dokáže díky skribům se správným heslem odemknout, to je panečku bezpečnost. Sancie tak vlastně odhaluje něco, co přesahuje dosavadní znalosti a dovednosti skribovačů, tedy jakýchsi programátorů živících se vývojem a umisťováním těchto značek.

Z toho již snadno vyplývá, že zdejší korporáty zabývající se skribováním po takovém předmětu velmi touží, aby zjistili, jak vlastně funguje a mohly jeho neznámé kombinace značek využít. Ovládnout takovou moc znamená ovládnout celé město, naprosto vše. A jak se zdá, o tomhle magickém předmětu ví více lidí, než by bylo zdrávo. Začíná honba za vlastním životem, která navíc odhaluje ukrývaná tajemství, která nikdy neměla vyplout na povrch.

Čaropisci tak zároveň popisují témata jako jsou mocichtivé korporáty, které se snaží překračovat hranice zákonů nebo prvek vládnoucí rasy a otroků, kteří nemají nárok na lepší život kvůli historickým událostem. To vše se spojuje, aby fungovalo jako pozadí pro zlodějskou urban fantasy, která nabízí jedno velké dobrodružství plné akce.


Zahraniční obálky knihy Čaropisci

Příběh je psán s lehkostí, a ačkoliv je zde zbudován celý nový svět se svými pojmy, do nových slovíček se velmi snadno dostanete a není jich mnoho. Pobavila mne i speciálně vytvořená nadávka ve formě slovíčka „skrundělý“. Abyste se dostali do nových pojmů, spisovatel vše hodně vysvětluje a popisuje (místo ukazuje na situacích), což je pro čtenáře/posluchače jednodušší cesta k pochopení, ale nikoliv zábavnější. Stejně tak se zde objevují ojedinělé situace, které jsou citelně nadbytečné pro hlavní příběh, jako například romantická minilinka, která je pro young adult knihy zdá se nutná, ale zde působí násilně

Ačkoliv je tato kniha příběhem o moci a zkorumpovanosti některých lidí, je to především také o snu mladé dívky být normální. Nemuset už krást a být obyvatelkou Plebsin. Je to touha po obyčejném životě, do kterého se musí nejprve vykoupit. Je to také o přátelství, které je pevné a neměnné. Je to o víře v dobro, které se nějak vytratilo. A právě tahle poslední věc spojí ve spolupráci naprosto odlišné lidi, kteří by za normálních okolností spíše stáli proti sobě. Zoufalá situace si ale žádá netradičních řešení, která jsou alespoň občas odlehčena ironickými hláškami hlavní aktérky.

Překvapivě se v knize bijí dvě odlišná témata předhánějící se v důležitosti. Tím jedním je honba za záchranu více než jen vlastního života a tím druhým je snaha zjistit více o tajemné rase hierofantů, jejichž značky lidé dnes využívají.

Pro načtení knihy byla zvolena Jitka Ježková, česká herečka, zpěvačka a dabérka, kterou jsem si zamilovala už při jejím načtení Naslouchače. Její příjemný hlas melodicky vykreslil příběh a vdechl (nejen) hlavní hrdince život. Doufám, že se od ní dočkáme více takových audioknih. Dále děj doplňuje výborně zvolený hudební podkres, který si našel své místo jako předěl jednotlivých kapitol.

Slovo závěrem

Urban fantasy se zlodějskou tematikou vás přenese do města Tevanne, které je pod nadvládou kupeckých podniků, jež ovládají programování předmětů pomocí magických značek. Do namluvení tohoto dobrodružství se pustila Jitka Ježková, která je vynikající interpretkou a vdechla příběhu nový život. Vlna akce vás tak díky ní chytne a vypustí až na samotném závěru. Pokud máte rádi série a hledáte něco s tempem bez ponuré atmosféry, můžou být Čaropisci tím pravým!

Moje hodnocení: 7/10

Zajímavé odkazy

Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Host
Stránka autora: RobertJacksonBennett.com

Autor: Robert Jackson Bennett
Interpret: Jitka Ježková
Série: Záhutí
Díl: 1. Čaropisci
Žánr: Fantasy, dobrodružné
Délka: 17h 49min
Vydavatelství: Audiotéka, Host
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz