Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • František Kotleta – Válkotvůrci | Povídková sbírka o lidech pro lidi

František Kotleta – Válkotvůrci | Povídková sbírka o lidech pro lidi

František Kotleta - Válkotvůrci

Jak to tady bude vypadat v blízké či daleké budoucnosti? Kolik věcí se změní? A v čem se jako lidstvo naopak dokážeme sami utopit? To vše shrnul ve svém povídkové sbírce František Kotleta reflektující dnešní i minulá nepřehlédnutelná témata.

František Kotleta - VálkotvůrciFrantišek Kotleta – Válkotvůrci

První vydání: 2020

Leoš Kyša vydávající pod pseudonymem František Kotleta je výrazná osobnost české akční fantastiky, která již desítku let přináší čtenářům nejedno dravé počtení, kde řinčí a štěkají zbraně. Nedávno potěšil titulem Underground a nyní se ohlíží za svojí povídkovou tvorbou ve sbírce Válkotvůrci, ale nadále si pro nás připravuje příběhy rozsáhlejšího charakteru. Letos pracuje společně s Kristýnou Sněgoňovou na sérii Legie, jejíž druhý díl Amanda by měl brzy dorazit na knižní pulty.

Sbírka se skládá celkem z 16 krátkých povídek, 2 většího rozsahu a dále také z ukázky z knihy Spad. Jedná se o starší povídkové kousky, se kterými jste se mohli setkat třeba v Ikarii či Českém rozhlase. Nyní vychází uceleně pro všechny příznivce autorovy tvorby. Ten k nám promlouvá nejen v předmluvě, ale ke každé povídce také zmiňuje, na základě čeho ji psal, co ho inspiroval či na jakou událost reagoval. Navazuje tak se čtenářem bližší kontakt a dovoluje mu nahlédnout do zákulisí jeho tvorby jako příjemný bonus.

Ačkoliv se zde pohybujeme výhradně v žánru fantastiky, především sci-fi, spisovatel obratně představuje v kratších povídkách typickou lidskou povahu. František Kotleta je znám především svými akčními a výbušnými romány, zde vše ovšem dokáže podat s klidem a mnohdy pohladí na duši či dokonce čtenáře dojme. Jeho starší kousky jsou tak spíše pod taktovkou rukopisu Leoše Kyši. Dočkáme se například kritiky závislosti lidí na obrazovkách, k otázce čipování či nedosažitelnosti důchodu, který se stále odsouvá. A samozřejmě také k Chlupáčkovi, který tak nějak příjemně překvapí, potěší a zahřeje.

Ukázka z knihy Válkotvůrci

První kruh jsme udusali sami dva a moc se nám nepovedl. Druhý už jsme vytvořili s Broňou a Alžbětou a slavili jsme famózní úspěch. V Blesku o tom napsali článek s nadpisem: UFO řádilo na Moravě a v hlavních zprávách na Primě byla tříminutová reportáž o tajemném kruhu v dozrávající pšenici. Dva záhadologové v ní tvrdili, že tento geometricky dokonalý útvar nemohl být vytvořen člověkem, a navíc v centru obrazce skládajícího se ze tří kruhů a protnutých trojúhelníkem, svými virgulemi naměřili silné kosmické záření.
Na videu jsme si tu reportáž pouštěli pořád dokola a pokaždé, když ufolog jménem Ptáček prohlásil tu větu, že útvar nemohl být stvořen člověkem, jsme se rozesmáli, až nám tekly slzy z očí a Broňa křičel: „Bodejť by ne, ty bejku, když my jsme vlastně nadlidi.“

– strana 96-97, povídka Tvůrce kruhů

Pokud si říkáte, kde tedy ta akce je, ta se pro vás schovává až na závěr knihy v posledních dvou povídkách širšího rozměru. V povídce Přepadení Penzionu se vrací k jedné ze svých starších povídek, která jej oslovila prostředím. Jedná se totiž o planetu věnovanou pouze lidem v důchodovém věku, kteří si zde můžou užívat život způsobem sobě vlastním. A právě tahle planeta se dostane do hledáčku vesmírným pirátům, kteří ji berou jako snadný cíl pro obohacení svých bankovních účtů bez žádné obrany a odporu. Druhá povídka nesoucí název Válkotvůrci nám představuje Ústecký kraj budoucnosti, který má vlastní hranice. Policie, ba i armáda to tady už dávno vzdaly a všechny možné národnosti či náboženské skupiny zde válčí proti sobě hlava nehlava. Do toho všeho je poslán novinář, dá se říct, za trest, aby dodával čerstvé novinky světu venku. Brzy zdejší atmosféru ochutná plnými doušky.

Kolektiv autorů - povídkový sborník Lockdown

Původně byly Válkotvůrci sestaveni a ve formě e-booku uvolněni zdarma ke stažení při první vlně koronaviru na jaře 2020. Jedná se o sbírku starších povídek, které byly vytvořeny pro časopisy či rozhlasové aranžmá a právě v tomto těžším období se rozhodl Leoš Kyša vše dát dohromady a vydat tyto povídky uceleně pro své čtenáře. Následně byli Válkotvůrci vydáni také knižně pro milovníky papírového počtení.

Heslem seď/poslouchej a zůstaň doma se tento spisovatel řídí notně ze široka a svým čtenářům letos na jaře uvolnil také zdarma ke stažení audioknihu Spad. Nyní při další vlně pro změnu se svými kolegy z pisatelské brandže dal dohromady sborník Lockdown, který je opět zdarma ke stažení na portálu Palmknihy.cz.

Slovo závěrem

Velmi povedená sbírka zaobírající se (ne)malými tématy a otázkami našeho života a smýšlení. Jistě potěší širší čtenářstvo, protože nenabízí pouze akci (takže může překvapit skalní fanoušky), ale i na tu nakonec dojde. Příjemná knížka vždy na krátké počtení před spaním nebo při čekání v nekonečné frontě v obchodech.

Moje hodnocení: 9/10

František Kotleta - VálkotvůrciZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Autor: František Kotleta
Název: Válkotvůrci
Žánr: sci-fi, povídky
Počet stran: 248
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz