Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Kingdom: Classic (2015) | Tower defense v novém kabátu

Kingdom: Classic

Toužili jste si někdy na nezabraném území zbudovat své království? Tak směle do toho, ať už jste král či královna, čeká na vás v Kingdom: Classic pro vás ten vhodný plácek. Tedy do té doby, než se setmí…

Království plné slunce

Nová území je potřeba zabrat a osidlovat a nejinak to bylo s tímhle králem, který vyrazil do nekonečných lesů s kapsou plnou zlaťáky. Ty totiž postačí k vybudování prvních zdí, přilákání prvních poddaných a uložení jim práce. Tak to přeci chodí, jedni chrání, jedni staví a ti další farmaří.

Jenže tahle země nikoho není až tak opuštěná, protože temné hvozdy ukrývají magické brány. Ty se každou noc otvírají, aby vpustily do světa ta nejstrašnější stvoření, která chtějí celé království pohltit. Obstojí král tuto zkoušku a dokáže své postupně vzkvétající území ubránit nebo ztratí svoji korunu navždy?

Vychutnejte si tower defense tak trochu jinak

Také jste zbožňovali tower defence hry online? Kingdom: Classic vše povznáší na novou úroveň, zemi totiž nesledujete z výšky jako bůh a nemáte ji celou jako na dlani, ale tentokrát se vžijete do role krále či královny, kteří projíždí 2D plochou a kontrolují své území. Nemáte tak v jednu chvíli přehled o tom, co se děje na jedné straně hranic království, když zrovna sledujete chod na té druhé. Nestvůry totiž chodí ze dvou směrů.

Tower defence funguje na bázi stavení obraných věží a zdí na obranu před nepřáteli, což činíte i zde. Ovšem nemáte volnou ruku a tyhle dva prvky můžete vybudovat pouze na předem určených místech. Naštěstí je zde možnost tyto obranné prvky dále vylepšovat.

Také máte výborný přehled, kdy na vás nepřátelé zaútočí, neboť se zde střídá prvek dne a noci a nestvůry vycházejí na dobývací výpravy pouze v noci. Můžete tak vhodně naplánovat, kdy postavit či vylepšit dané hradby, protože když to nestihnete, nepřítel vám velmi snadno zabere část království a sebere vaše poddané. To vše ozvláštní ještě tzv. krvavý měsíc, kdy sice nepřátelé přicházejí pouze z jedné strany, zato s dvojnásobnou silou. Samozřejmě v průběhu hry se jejich úroveň zvyšuje a je potřeba na to reagovat adekvátní obranou.

Kingdom: Classic Kingdom: Classic

Když chci bránit, musím mít peníze

Každá hra je náhodně nagenerována s vesničkami, poklady, ačkoliv má své pravidelné prvky, které zde musí být rozmístěny, jako jsou 4 nepřátelské brány či třeba 2 božské sochy, kam můžete obětovat peníze za zlepšení mušky střelců či odolnosti hradeb. Kde ale vzít všechny ty zlaťáky?

Právě v tomto lese se vyskytují také náhodně umístěné vesnice, kde můžete nalézt až 2 obyvatele. Pokud jim věnujete minci, přesunou se do vašeho města, kde si vezmou vámi připravené nářadí (luk, kosa, kladivo, štít). To určí jeho následující funkci. Farmáři vám budou vydělávat na polích, lučištníci přes den lovit na vykácených prostranstvích zvěř (a tím vydělávat) a v noci bránit hradby. Stavaři s kladivem pomohou se vztyčením nových věží a dalších staveb, zvládnou vykácet les, ale také se ujmou práce u katapultu. A ze štítu jsou jednoduše rytíři, pochodující hradby, co vydrží víc, než běžný občan. Ten totiž, jakmile jej napadnou stvůry, přichází nejprve o své nářadí a po druhém útoku i o peníz, aby se pak vydal zpět do vesnic uprostřed lesa jako vandrák.

Kingdom: Classic Kingdom: Classic

Všechny tyto funkce je potřeba vhodně vyvážit, abyste dobře vydělávali a zároveň smysluplně investovali do rozšíření dalších vydělávajících prvků nebo obrany. Zároveň je potřeba si jezdit do lesa a obstarat si nové občany skrze věnované peníze, protože vesničané se pravidelně generují a doplňují ve vesničkách. Nemyslete si ovšem, že si našetříte ranec, se kterým lusknutím prstů vše postavíte a najmete nové lidi do království. Finance jsou totiž vhodně ošetřeny měšcem, který omezuje jejich maximální počet a následně vám ty přebývající z něj bezcenně vypadávají a mizí v nenávratnu.

Zajímavým prvkem je fakt, že tyto mince vám poslouží i jako jakási forma životů. Neboť když se dostanete příliš blízko k nepřátelům, ti do vás budou narážet. Každý náraz vám z měšce vyhodí minci a pokud už žádnou nemáte, úder vám srazí z hlavy korunu. Pokud ji stihnete chytit dříve než nepřítel, můžete pokračovat ve hře ve zběsilém úprku před ním. Jestliže vaši korunu ukořistí nestvůra, hra končí.

Kingdom: Classic Kingdom: Classic

Z počátku budou hranice vašeho království u sebe, co by kamenem dohodil. Jenže čím déle budete hrát, tím více se hranice budou rozšiřovat a bude obtížnější dojet z jedné strany na druhou a k tomu ještě prozkoumávat a objíždět vnější území. I na to hra pamatuje a v neosídleném lese nabízí možnost přesedlat na koně, který se méně zadýchá a je rychlejší. V pozdější fází je pak možné z dobytých magických bran vytvořit teleporty, které vás dokáží přenést i přes polovinu mapy za zlomek vteřiny.

Cílem hry je pak nejen se ubránit dobyvačným nepřátelům, ale zároveň rozbít jejich 4 brány, odkud se v noci vynořují. S tím vám pomůže tlupa lučištníků a rytířů, ovšem je potřeba počítat, že po rozbití každé brány podniknou nestvůry protiútok, který je s každou bránou silnější a stává se tak výzvou pro vaši obranu.

Kingdom: Classic Kingdom: Classic

Pohádková výprava

Velmi se mi líbí jednoduchá pixelartová grafika, která dodává Kingdom: Classic pohádkových rozměrů a připomínku dob minulých. V sedle svého koně se vydáváte na udržování svého království jako král nebo královna. To můžete ovlivnit na samotném počátku hry stejně tak, jako barvu pleti a oblečení. Navíc svojí volbou barevnosti postavy určíte také barvy vašeho rodu a štítu.

Dalším příjemným zpestřením je proměnlivé počasí, které ovšem v základní hře nijak neovlivňuje její principy, na to je potřeba již dalších dílů v sérii Kingdom.

Co mne ovšem zarazilo, byl fakt, že hra nabízí pouze „jedno kolo“. Ono se prostředí kolem království sice náhodně generuje, takže žádná hra není stejná, přesto jakmile jednou zvítězíte, chybí zde nějaká motivace hrát dál, dostat něco dalšího navíc. To nabízí až pozdější díly série a to Kingdom: New Lands a Kingdom Two Crowns. Na jednu stranu je to nápaditá a pěkná hra, na druhou stranu je otázkou, zda je cena adekvátní. Doporučuji si hru zahrát, ale raději počkejte na nějakou tu slevu.

Kingdom: Classic Kingdom: Classic

Závěrečné shrnutí

Tower defense hry jsem vždycky zbožňovala a tak není divu, když jsem se rozhodla sáhnout i po Kingdom: Classic. Tentokrát věžemi a hradbami chráníte své území rovnou před dvěma vlnami nepřátel ze dvou stran, navíc musíte ukočírovat ekonomiku království pomocí poddaných a nemáte přehled o všem, co se děje, protože jako malá postava panovníka musíte projíždět celé území. Výborná grafika a proměnlivost prostředí lahodí oku. Na druhou stranu je škoda, že je k dispozici jen jedno kolo a hra postrádá jakýkoliv příběh.

Moje hodnocení: 5/10

Kingdom: ClassicZajímavé odkazy

Zjistěte více o hře: kingdomthegame.com
Hru můžete zakoupit: Steam
Fandom wiki: Kingdom Wiki

Název: Kingdom: Classic
Žánr: Strategické
Vývojaři: Noio, Licorice
Vydavatel: Raw Fury

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz