Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Kristýna Sněgoňová – Město v oblacích | Kdo všechno stojí za ztracením malé holky?

Kristýna Sněgoňová – Město v oblacích | Kdo všechno stojí za ztracením malé holky?

Kristýna Sněgoňová - Město v oblacích

Udržovat pořádek ve městě, to není jen tak. Vždycky budete pouštět hrůzu, zatímco za zdmi domu si lidé proti vám šeptají v tajným spojenectví a vzpouře. Kolik knih ještě musí být spáleno, aby byli Navrátilci umlčeni? Vždyť tohle je naše vyvolené místo k žití. Jiné už nemáme…

Kristýna Sněgoňová - Město v oblacíchKristýna Sněgoňová – Město v oblacích

První vydání: 2020

Kristýna Sněgoňová se stává českou stálicí na poli akční fantastiky a aktivně přináší novou dávku čtiva pro své čtenáře. V roce 2018 debutovala s titulem Krev pro rusalku, který loni následovala kniha Zřídla. Po překvapivém letošním titulu Město v oblacích nás Kristýna Sněgoňová nenechala ani vydechnout a už má další novinku tentokrát ve spolupráci s Františkem Kotletou a to titul Operace Thümmel, který je součástí knižní série Legie.

Není to dlouho, co dělal razii v knihkupectví podpultově prodávající zakázané svazky. Tahle práce rozhodně nebyla dokončená a Eldrik už vůbec netušil, že bude odvelen k daleko důležitějšímu úkolu. Tedy co může být přednějšího než Navrátilci, stále narůstající skupina lidí, kteří hlásají, že na povrchu by se žilo daleko lépe?

O to více mu přijde úkol nalézt ztracenou holku z nevýznamné rodiny jako ztráta času, když je odvelen na oddělení ztrát a nálezů, které má úspěšnost v nalezení pohřešovaných osob téměř nulovou. Takhle si pošramotit pověst? Ale nic jiného nezbývá, protože když císař zavelí… Chudinské čtvrti a páchnoucí ulice už jej očekávají, ale ne zrovna s otevřenou náručí.

Ukázka z knihy Město v oblacích

Magler se zastavil na neosvětlené křižovatce – lampu na rohu někdo rozbil, sklo vyšetřovateli zapraskalo pod nohama –, a když za sebou zaslechl Lewenharta, prudce se otočil. „Přestaň mě, sledovat. Okamžitě.“
„Jen pokud mi…“
„Čemu nerozumíš na okamžitě? Narušuješ tu vyšetřování!“
Lewenhart se pokusil z kapsy vyprostit odznak, ale prsty měl zimou tak ztuhlé, že mu kožené pouzdro spadlo na zem, a když se pro něj sklonil, do hlavy se mu nahrnula krev a do krku žaludeční šťávy.
Narovnal se až moc prudce. „Do prdele!“
Další kroky a na křižovatce se objevila žena v černé pláštěnce. Stáhla si kapuci a odhrnula mokré vlasy z čela.

– strana 116-117, kapitola 7.

Země je zapovězená a jediná možnost na život je město v oblacích stojící na dlouhých železných konstrukcích. Ačkoliv se to může zdát na první pohled jako omezující, lidé tu mohou sehnat opravdu téměř všechno. Tedy pokud jsou dost majetní. Není tedy divu, že je rozčleněno na tři části, které od sebe oddělují ty movité, ty průměrné a pak spodinu. Člověk z lepší společnosti nikdy nechce nakouknout za zeď té horší, protože by se od tamtud taky nikdy nemusel dostat živý. Ačkoliv právě to je povolání Eldrika, který jako hlava oddělení politických zločinů horlivě pátrá po všech Navrátilcích. Ti se totiž snaží ještě více podrýt morálku ve městě, která chátrá a začíná strádat v jeho nejhorších zákoutích. A stejně jako Eldrik, i my se musíme vydat vyválet se v tom nejodpornějším bahně a špíně, která na nás bude prosakovat skrze stránky knihy. Správná atmosféra je nastolena a nám je už od počátku jasné, že tohle nebude procházka líbeznými císařovými zahradami.

V prvních chvílích se mi kniha zdála těžkopádnější, čtení bylo pomalé a pomalu vše odsýpalo. Ono ani hlavní hrdina nebyl příliš sympatický, jenom se hnal za tím, co mu nakazovala povinnost a nic nebylo svatější. Chyběla mi tam prostá lidskost, zlozvyk, nedokonalost místo té suverenity, honění za vlastní pravdou a dokázání všem, že on je ten nejlepší. Vše se ale postupně mění, chce to jen chvíli vydržet a brzy nastoupí na řadu nejprve jen polehoučku navnazující akce, které se postupně prohlubují a lapí čtenáře do svých tenat. Rozhodně nečekejte jen nějaké lehké šarvátky se špetkou krve, protože jinak vás dravost scén rozsápe zaživa. Pečlivě budovaný základ se stává výbornou odrazovou plochou pro sled událostí, z kterých se vám zatočí hlava. Vlastně stejně tak jako hlavnímu hrdinovi, který se začne měnit a lehce kvést.

Město v oblacích - mapa

V průběhu příběhu se na vás postupně sype mnoho střípků informací o fungování zdejšího světa, netradiční setkání a zážitky a ono se to postupně ke konci knihy vše bude do sebe hezky zapadat jako skládačka. Na počátku totiž víte asi jen to, co běžný obyvatel města, ale následně skrze vyšetřovatele a jeho pátrání odhalíte skutečnou realitu věcí, jaká byla minulost a jaká je ta opravdová přítomnost. Po dočtení najednou před sebou máte umně vykonstruovaný svět, který byl hezky tajemně dávkovaný. Jak se říká – za vším hledej ženu – v tomto případě dívku, která prostě zmizela a nenechala po sobě moc drobečků jako cestičku k objevení.

A o to uspokojivější je samotné zakončení. Přiznám se, že jsem to opravdu nečekala, protože většina autorů se snaží tak nějak ze závěrů vybruslit. Kristýna Sněgoňová se do toho řádně opřela a kniha končí více než příjemně. Dokonce tak zajímavě, že bych velmi byla zvědavá na nějaké pokračování po všech nastalých událostech, ačkoliv je titul uváděn jako samostatný příběh, nikoliv část série.

Slovo závěrem

Pomalejší start nakonec vystřídala postupně častější akce, která příjemně oživila příběh. Samotná akce nakonec převzala kontrolu a vykreslovala prostředí skrze nové situace. Tahle kniha si rozhodně zaslouží vaši pozornost, neboť buduje zcela nový a zajímavý svět. Kam všechno to pátrání v něm vedlo, to vám prozradí jedině Město v oblacích, dystopické sci-fi sledující osud lidstva, které se odstěhovalo vysoko na železné konstrukce.

Moje hodnocení: 8/10

Kristýna Sněgoňová - Město v oblacíchZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Autor: Kristýna Sněgoňová
Název: Město v oblacích
Počet stran: 552
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz