Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • František Kotleta – Underground | Jsou lidi, které nasrat nechcete, ať už jste někdo významný nebo jen nicotný pěšák

František Kotleta – Underground | Jsou lidi, které nasrat nechcete, ať už jste někdo významný nebo jen nicotný pěšák

František Kotleta – Underground

Když si vás najmou, tak do toho prostě jdete, ať je to štětka nebo mafián sám. A ještě tady nebyla práce, kdy by člověk nečmuchal nějaký ten malér. Jenže občas to smrdí více než obvykle, zvláště když s vámi lidi nejednají na rovinu.

František Kotleta – UndergroundFrantišek Kotleta – Underground

První vydání: 2020

Pod pseudonymem František Kotleta se ukrývá bruntálský spisovatel Leoš Kyša, jehož akční knižní série plné násilí, zbraní, ale i sexu dobyly srdce nejednoho čtenáře. Není divu, vždyť Bruntálsko, to je drsný kraj, kde i žáby mají zuby (seriál Comeback) a stejné rázovité jsou i jeho knihy, které balancují na okrajích občas fantasy a místy sci-fi žánru.

>> Mohlo by vás zajímat: Recenze audioknihy Perunova krev I

Píše se rok 2107 a z Ostravy už jsou dávno ohořelé trosky, jak ji semlela válka. Jenže koho by tohle v Praze zajímalo? Pro ni a její obyvatele existuje jen zeď oddělující tohle město od zbytku světa. Žádné novinky, žádné informace. Všichni jsou totálně odříznutí od okolí za možnost žít možná pohodlný život ve fungující společnosti a být bráněn před vnějškem zdí a drony.

Jenže ani život v Praze nemusí být růžový, protože moc záleží, do jaké vrstvy se narodíte. Jsou tu tací, kteří žijí na vrcholcích mrakodrapů a užívají si sněhu, když zdejší nepředvídatelné počasí dovolí. To ti v nižších vrstvách o tom mohou jen snít, stačí mít jen střechu nad hlavou a co do pusy (ač uměle vytvořené). Jenže ani tohle není ten nejhorší osud těchto obyvatel. Někteří se totiž krčí v těch nejspodnějších patrech města, v tunelech metra, pod plachtami venku a v podstatě čerstvý vzduch neznají.

Každý ale přežívá, jak může, stejně jako Petr Vachten, dříve policista, voják a nyní žoldák, který pracuje pro toho, kdo zaplatí. A zrovna teď se mu pod ruky dostal úkol ochránit jednu šlapku s technologickými implantáty v těle, díky kterým mohla místo těch dole obsluhovat čistou klientelu v nejluxusnějších bytech. Jenže někoho musela dost naštvat, když se dostala na černou listinu tak jako její mrtvá kolegyně.

Ukázka z knihy
Chlápek v černém se otočil a přes helmu jsem uslyšel lehce zkreslený posměšný hlas: „Ty nejsi podstatný. Jen otravný.“
A v tu chvíli mě praštil volnou rukou do brady. Bolelo to méně než moje pravačka, ze které cákala krev. Seskočil i s digitální čarodějkou z vraku, a aniž by se ohlédl, prostě odcházel pryč, zatímco ji táhl za sebou. Chvíli jsem přemýšlel, že ho zkusím probodnout kostí, co ze mě čouhala, ale pak jsem se vzpamatoval z halucinací, vzal kus plechu, který několik výbojů z vévéčka zbavilo spojení se zbytkem vznášedla a uvěřil, že je to zbraň, co mi dodá převahu.

– strana 69-70, kapitola 3.: Klouzák

Jak jsme ujištěni hned v první kapitole, tahle jízda bude divoká a rozhodně nic pro slabě žaludky – vždyť Praha je prohnilá už od základů, pravé vypěstované a odchované potraviny stojí takové částky, že si je mohou dovolit jen ti nejbohatší, a tak když se v produktu pro běžné obyvatelstvo objeví zmínka, že výrobek obsahuje část reálného masa, otázkou zůstává, kde se vzalo. Jenže tohle je jen začátek řetězce zkaženého města, kde k penězům a moci se poctivě dostat nemůžete.

Jako vždy, se i nyní dočkáte pořádné řeže, kdy vzduchem bude znít uštěkané prásk-prásk-prásk. Mrtvých bude více než zraněných a nesmí chybět ani spousta vzdušných či pozemních honiček, plížení a jen taková špetička sexu na okořenění. Za zmínku stojí i použitý vulgární slovník, vždyť se dostaneme do všech možných vrstev společnosti, a tak není divu. To vše odlehčuje místy využitý charakteristický humor trochu tvrdšího ražení, který je přímo cílen na českou kulturu. Hlavní hrdina nejen brání svoji novou chráněnkyni, ale snaží se rozlousknout, co se tady vlastně děje, kdo po ní jde a proč. Postupně tak odkrýváme důležité informace, ale jen tak, aby nás držely v napětí, kam dál stopy povedou.

Opravdu se mi líbilo provedení budoucnosti. Na knihách to mnohdy necítíte, ale tady je spousta věcí od zbraní a vznášedel, přes šlapky s elektronickými implantáty, po zběsilé úpravy lidského těla, vzhledem k tomu, kam se lidská sexualita posunula. Všude velké televizní obrazovky, které nepřestávají vysílat telenovelu, aby vymyly lidem mozky či drony bezpečnosti, které mimo jiné verbují, kam je potřeba. Často opomíjená myšlenka náboženství je zde také zpracovaná a vzhledem ke stavu společnosti se ani nedivím tomu přístupu. Ze všeho nejvíce mne ovšem potěšily hry se svými bonusovými koly, kde si lidé z jistého uzavřeného společenství mohli tajně vyměňovat zásadní zprávy či objevit tam zajímavé pomocníky k současné situaci.

Díky tomu, že je Petr žoldák, dostaneme se do nepřeberné škály uzavřených společenství. Při ochraně své nové klientky se podívá třeba na dno lidské společnosti či mezi boháče, také mezi policii nebo k těm, co proti složkám zákona bojují. Máme tak dokonalý přehled o tom, jak tohle město funguje a zároveň se setkáváme s jeho přáteli a známými s normálními životy, abychom si dokreslili obrázek celého systému. V tomto bodě nesmím zapomenout zmínit ani bandu malého odboje přestárlých chlapíků, kteří bojují proti modernizaci, a které jsem si v celém příběhu opravdu nejvíce zamilovala a fandila jim za všech okolností. Tak nějak mi přišli jako ti normální oproti tomu chaosu, který se objevoval v pražských ulicích.

Jediné, co mne trošku zamrzelo, byl konec. Samozřejmě, že se bojovalo zuby nehty od poslední chvíle, ale tím myslím takové to definitivní rozřešení. Dalo se to zakončit všelijak, já jsem fandila té nejzákeřnější variantě, kdy bych se těšila na další následky navazujících činů, ale možná to prostě mělo dopadnout tak, jak to dopadlo. Spisovatel přeci nemůže vyhovět všem svým čtenářům, protože sto lidí, sto chutí.

Slovo závěrem

Myslíte si, že společnost nemůže být zkaženější, než je teď? Pojďte nakouknout do Prahy o sto let později, která je odříznuta od okolního světa a žije si vlastním životem. Na akční jízdu tímhle místem vás vezme zkušený žoldák Petr, který tentokrát vzal pěkně ožehavou práci a nepříjemně se zapojí. Tak pojďte si užít chuť prohnilého velkoměsta, střelného prachu a krve.

Moje hodnocení: 9/10

František Kotleta – UndergroundZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha

Audiokniha je aktuálně připravována ve spolupráci s vydavatelství Audiotéka.

Autor: František Kotleta
Název: Underground
Počet stran: 312
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz