Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • James L. Cambias – Jejich moře | Zažijte střet 3 mimozemských ras pod ledovým příkrovem hlubokého oceánu

James L. Cambias – Jejich moře | Zažijte střet 3 mimozemských ras pod ledovým příkrovem hlubokého oceánu

James L. Cambias - Jejich moře

Někdy horko těžko mezi sebou vycházíme tady u nás na Zemi, a co teprve s mimozemskými civilizacemi tam někde hluboko ve vesmíru? Někdy totiž dobře míněné akce mohou být jinou kulturou vnímány nevlídně. A to se na měsíci Ilmatar sejdou rovnou tři tak odlišní tvorové.

James L. Cambias - Jejich mořeJames L. Cambias – Jejich moře

Originální název: A Darkling Sea
První vydání: 2014

Američan James L. Cambias je všehovšudy kreativní člověk, kterého můžete znát nejen jako spisovatele fantasy a sci-fi knih, ale také jako tvůrce deskových her. Jejich moře je jeho debutová novela z roku 2014, která byla nominována na ocenění Locus Award, John W. Campbell Memorial Award a Compron Crook Award.

Naše srdce vždy toužila prozkoumávat dosud neobjevené kouty. A když přestalo být na Zemi co k objevování, lidský zrak spočinul na samotném vesmíru a ten se mu otevřel jako květina slunci. Právě nyní chtivý badatelé prozkoumávají hlubiny temného moře pod ledovým příkrovem na měsíci Ilmatar.

Na Ilmataru se nachází mimozemský inteligentní život, který nás tak nadchnul. Ale přeci jen, přiblížit se ke zdejším obyvatelům či pokusit se s nimi o kontakt, to je vědcům zapovězeno. Vše kvůli tomu, že ještě před svým příletem na Ilmatar potkali jinou inteligentní rasu Šolenů, kteří na základě vlastních zkušeností a historie se rozhodli lidem zakázat jakékoliv ovlivnění rasy Ilmatařanů. S mimozemšťany je přeci nutné udržovat přátelské vztahy, to jako komunita vždy lidé chápali. Jenže co když se najde jeden jediný jedinec, jehož touha po uznání jej donutí porušit nastolené hranice, když si myslí, že ho nikdo nepozoruje?

Ukázka z knihy Jejich moře

Znovu se zaposlouchá, doufá, že uslyší kořist, a cítí příval radosti. Zní to jako celá karavana – tři nebo čtyři táhniplujové a pravděpodobně půl tuctu dospělců. Když se přiblíží, slyší, jak na sebe dospělí klapají, aniž by se starali, jestli třeba celý oceán neví, že jsou tady. Karavana je příliš velká, aby si na ni troufl houf dětí nebo hladovějících vyvrženců, a očividně neví, že toto je Silnoklešťovo území.
Nalevo se Drtičtěl začíná hýbat, ale Silnoklešť ji zastaví a velice tiše k ní promlouvá. „Ten poslední. Předej to dál.“ Ostatní se tiše přesouvají na pozice pro rychlý šplh a prudký, lítý boj.

– strana 50-51, kapitola Dvě

Ponořme se na chvíli do příběhu, který nám předkládá střet tří tak odlišných ras. Nic není potřeba popisovat, vždyť za ně mluví jejich činy a neuvěřitelná rozdílnost rozvíjí dramatickou linku. Poklidné vody Ilmataru tak rozvíří hloupost a ego jediného člověka. A ačkoliv z jedné strany se následně může jednat o spolupráci, druhá si to může vyložit jako odpor, a co takový pokus o smír, který druhé rase přinese jen niterný odpor? To vše díky tak odlišným kulturním základům, které tvarovaly chování jednotlivých postav.

Krásně vylíčená pouť, na kterou se vydáme z pohledu všech tří ras a můžeme tak naplno vnímat, jejich myšlenkové pochody a proč vlastně jednají tak, jak jednají. Lidi známe, a tak se potřebnému prostoru na objevování nové civilizace dostane právě u Ilmatařanů. Přiznám se, že první kapitoly mne mátly, autor si pohrává a vlastně nám nikdy napřímo nepopíše, jak vypadají, co jsou zač. Vše je vylíčeno jejich vnímáním světa a jakožto slepí tvorové na dně oceánu orientující se pouze podle zvuku jej budou vnímat jinak než lidé. Nakoukneme do jejich kolonií, chování, hierarchie, ale také velmi důležitých zákonů zakládajících se na pozemkovém právu, neboť život tady může existovat pouze kolem tepelných průduchů z nitra země. O něco menší prostor dostávají samotní Šoleni. Netušíme nic ohledně prvotního střetu s lidmi, některé interní věci daného společenství jsou pouze nastíněny. Mohou se stát tak trochu záhadou, ačkoliv vyjadřování a jednání pro ně vlastní poznáme naplno.

James L. Cambias - Jejich moře James L. Cambias - Jejich moře

I když celé tohle drama pluje kolem rozdílných názorů a pokusu o smír, přeci jen jej určité situace dokážou dohnat až k akčním scénám. Příjemné napětí je ovšem cítit i z každého poklidného jednání na stanici, protože je to jako pomyslné ticho před bouří. Dokáže vypuknout, když všichni chtějí život v míru?

Kromě tohoto střetu tří civilizací nabízí kniha mnohem více a to kouzelné kulisy neznámé planety Ilamtar. Jak jsem již psala výše, zdejší obyvatelé ji vnímají po svém a my se tak seznamujeme se zdejším životem jejich způsobem. Jenže když pak do oceánu vstoupí člověk, představí nám krajinu novým pohledem, protože on naproti zdejší obyvatelům vlastní zrak. Příběh se také zamýšlí nad přežitím člověka v takových hloubkách, vyrovnáváním tlaku a dalších věcí.

Dílo je psáno lehce se svižným tempem, nezabředává do speciálních názvosloví, a tak si jej užije každý. Vždyť se svým rozsahem lehce přes 300 stran se stává jakousi jednohubkou, kterou si dozajista vychutnáte.

James L. Cambias - Jejich moře

Závěrem bych ráda zmínila obálku, která nevychází z původního vydání, ale jedná se o čistě českou práci od ilustrátora Tomáše Kučerovského. Obálka je nejen příjemná na pohled, ale přináší také spoustu výstupků na svém povrchu. V noci se dokonce rozzáří a vy se tak můžete přímo cítit jako dobrodruzi pod mořskou hladinou objevující její třpytivé kouzlo. Kučerovský se mimo jiné podílel také na černobílých ilustracích, které uvozují každou novou kapitolu.

Slovo závěrem

Hledáte poutavé a svižné dobrodružství z dalekých končin vesmíru? Pak Jejich moře bude jistě titulem, po kterém musíte sáhnout jako dalším. Lidé a dvě mimozemské kultury se snaží vedle sebe koexistovat na jediné planetě, ačkoliv dva z nich jsou badatelé a jedni původní obyvatelé. Kniha je vyprávěna z pohled všech tří civilizací a vy si tak naplno užijete jejich jedinečné kultury, způsoby a pokus o soužití.

Moje hodnocení: 9/10

James L. Cambias - Jejich mořeZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Planeta9

Autor: James L. Cambias
Ilustrátor: Tomáš Kučerovský
Název: Jejich moře
Žánr: sci-fi
Počet stran: 326
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Planeta9
Rok vydání: 2020

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz