Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Jízdenky, prosím!: Evropa | Cestujte po Evropě bez omezení!

Jízdenky, prosím!: Evropa

Že nemůžeme vytáhnout nos z domu kvůli aktuální situaci? Vždyť to vůbec nevadí, i tak můžeme projet celou Evropu z tepla našeho domova ve stále tolik oblíbené deskové hře Jízdenky, prosím!

Jízdenky, prosím!: EvropaVIZITKA
Jízdenky, prosím!: Evropa
Autor: Alan R. Moon
Vydavatel: Days of Wonder
Herní doba: 60 min
Počet hráčů: 2-5
Věk: 8+
Orientační cena: 999 Kč

Slyšíte? To houkání. A blížící se pára! To vlaková mašina zrovna vjíždí do stanice. Tak honem nastoupit, ať nám neujede. Hle, tady jde už průvodčí a s úsměvem žádá cestující: „Jízdenky, prosím!“

A jak to tedy funguje?

Před vámi na stole leží herní plán a vedle něj pak soubor 5 karet různě barevných vagonů nebo vlaků a dobírací balíček. Dále také balíček karet s vlakovými linkami lícovou stranou dolů. Na začátku hry má každý hráč ve svém držení nejen sady figurek vagonků a železničních stanic ve své barvě, ale také 4 karty vagonů, 2-4 karty vlakových linek (hráč si ze 4 karet s vlakovými linkami vždy vybírá alespoň 2 pro jeho hru).

Cílem hry je získat co nejvíce bodů, které sbíráte za pokládání kolejí mezi městy (čím více, tím lépe) nebo extra body za propojení dvou měst na kartách vlakových linek. Jak můžete vidět na obrázku níže, města jsou propojena určitým počtem obdélníčků, které mají konkrétní barvu. Na začátku kola tak hráč odebere z 5 vyložených karet vedle herní plochy 2 karty vagonů nebo 1 kartu lokomotivy (ta funguje jako žolík za jakýkoliv barevný vagon). Díky tomu postupně nasbírá na vybranou spojnici měst daný počet karet konkrétní barvy a výměnou za nasbírané karty může položit své vagonky – figurky.

 • Například: Barcelonu a Madrid spojují 2 žluté obdélníky. Jakmile hráč nasbírá na ruku karty 2 žlutých vagonů, vyloží je a na herní plán mezi Barcelonu a Madrid postaví své figurky vagonů. Nyní je cesta jeho a nikdo jiný ji nemůže obsadit.

Jak si můžete všimnout na herní desce, cesty mezi městy jsou notně omezené, je tedy potřeba být rychlejší než soupeř, který vám vyložením vagonků na cestu tuto trať zablokuje. Pokud přijdete o všechny cesty do města, můžete naštěstí využít figurky stanice, která vám město napojí. Opět je zde ale omezení na jednu figurku stanice na město, hráči si tak mohou navzájem škodit a blokovat se.

Karty vlakových linek Herní deska pro Jízdenky, prosím!: Evropa

Jakmile karty s vlakovými linkami splníte, můžete si vzít další 3 z dobíracího balíčku a z nich si 1-3 karty linek ponechat. Ale pamatujte, sice za splnění propojení daných měst získáte body navíc, ovšem pokud města nestihnete propojit, za nesplněné karty se vám na konci odečtou body. Někdy tak méně může být více.

Aby nebylo stavění tratí jednotvárné, je zde několik pravidel navíc.

 • nacházejí se zde šedé tratě – na ně můžete nasbírat vagonky kterékoliv barvy (ale finální sada musí být jednobarevná)
 • některé tratě mají nakreslenou také lokomotivu, v tom případě je potřeba vyložit s kartami vagonů také kartu lokomotivy
 • speciální tratě skrze tunely – na ně hráč vyloží požadovaný počet barevných karet, následně z dobíracího balíčku otočí tři vrchní karty a pokud se objeví karta vagonu odpovídající barvě tunelu, musí hráč z ruky odhodit další vagon stejné barvy pro zabrání dané tratě (tj. vytáhne z dobíracího 1 kartu stejné barvy, dohazuje 1 kartu stejné barvy z ruky; když vytáhne 2 karty, dohazuje 2; když vytáhne 3, tak dohazuje 3 karty navíc). Pokud hráč v ruce požadovaný počet karet navíc nemá, bere si své vyhozené karty na stole zpět do ruky a figurky vagonů na herní plán neumisťuje.

Hra končí ve chvíli, kdy některému z hráčů zbývají v zásobě 2 a méně figurek vagonů. V takové situaci všichni hráči získávají svůj poslední tah.

Mašinka a barevné karty vagonů Hra Jízdenky, prosím!: Evropa

Jak vyhrát?

Cílem hry je získat co nejvyšší počet bodů. Body se mohou sčítat průběžně nebo také až na závěr hry, takže až do konce nemusíte tušit, kdo vlastně vede a jak dobře se daří každému z hráčů.

Získat body můžete za:

 • postavení tratě mezi dvěma městy (bodový zisk dle délky tratě)
 • dokončenou tratí mezi městy uvedenými na kartě vlakové linky (bodový zisk určuje karta)
 • postavením nejdelší souvislé tratě
 • za nepostavené železniční stanice

Pozor ovšem, body také můžete ztratit a to v případě, že hra skončí a vy na ruce máte karty vlakových linek, které jste nestihli postavit. V takovém případě se bodová hodnota uvedená na kartě z celkového skóre odpočítává.

Stylizace hry

Vraťme se o století zpátky, užít si dobu páry a nádherných lokomotiv, které vyráží napříč Evropou. Figurky jsou tvarované do vagonků a stanic, každá jednotlivá barva karet s vagony má svůj speciální typ ilustrace vagonku.

Ačkoliv je hra příjemně barevná, přesto si herní deska zachovává výbornou přehlednost.

Hra Jízdenky, prosím!: Evropa Figurky vlaků a vlakových stanic

Varianty hry

Ticket to Ride, tedy v českém překladu hra Jízdenky, prosím! vyšla originálně v roce 2004 a od té doby nasbírala celou řadu ocenění. Není divu, že tato deskovka nejprve zobrazující mapu Severní Ameriky, se nakonec proměnila do spoustu herní variant, kdy jsou nabízeny mapy jako Evropa, Norské země a Německo. Na tyto hry pak navazují další rozšiřující mapy.

Závěrečné hodnocení

Pro

 • brzké osvojení herních pravidel v prvních herních kolech
 • krásné a hravé provedení, které si zachovává přehlednost
 • částečný systém náhody ve vyložených dobíracích kartách
 • nutnost promýšlení strategie na základě karet vlakových linek, tahů soupeřů a dostupných dobíracích karet
 • hra, která osloví všechny generace
Moje hodnocení: 10/10

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz