Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Alice in Borderland | Hra na život a na smrt

Alice in borderland

Co když ona pomyslná králičí nora existuje a my se propadneme až do říše za zrcadlem, kde nás čeká jen boj o vlastní život v krutých herních arénách? Tak pojďte nasát atmosféru seriálu Alice in Borderland.

Když se život převrátí vzhůru nohama

Když si nasadí sluchátka, hra může začít a reálný svět přestává existovat. To je denní idylka pro Arisua, pokud se zrovna nepoflakuje s kamarády po městě. Ačkoliv se mu jeho bratr i otec snaží pomoci k získání práce, tenhle mladík rozhodně netouží změnit svůj životní styl.

Někdy se ale nemusíte snažit něco ve svém životě změnit, aby se vám převrátil celý známý svět vzhůru nohama. Když totiž vyrazí s Čótou a Karubem do města, kde způsobí na křižovatce menší dopravní nehodu, utíkají se společně schovat na veřejné toalety, doufajíc, že je policie neobjeví. Jaké je však jejich překvapení, když náhle přestane fungovat elektřina a celé město umlkne? Každý zmizel, tedy až na tyhle tři…

Jak ale brzy zjišťují, v tomhle zamlklém městě se postupně rozsvěcují budovy jakožto arény, do kterých vstupují hrát HRU o život a smrt. Ať už je to souboj fyzického rázu, na zavaření mozkových závitů nebo potrápí jejich morálku a city, jedno je jisté. Pokud nebudou vyhrávat, dlouho na tomhle místě živi nepobudou.

Trailer seriálu Alice in Borderland

Bylo napsáno a nakresleno

V japonském originále Imawa no kuni no Alice je manga od autora Haro Aso vydávaná v letech 2010-2015, na kterou bylo vytvořené také třídílné anime (2014-2015) a nyní na Netflixu hraný seriál. Jedná se o survival příběh, který si pohrává s myšlenkou, co bychom dělali, kdyby celý náš život závisel na hraní smrtících her? Ale pozor, vyvléknout se z toho není jen tak jednoduché, protože za splnění hry získáváte několikadenní vízum na pobyt v tomto světě, jenže jakmile vyprší a vy jej neobnovíte hraním další hry, budete potrestáni neodkladnou smrtí.

Hry jsou rozličného charakteru a není tak jednoduché zde přežít. Člověk musí být prostě univerzální, aby zvládl hrát ty fyzické, ty logické, ale umět pro výhru i zradit, protože ne vždy se dá hrát v týmu. Úkoly se postupně stupňují, stávají se obtížnějšími a takovým stěžejním prvkem každého jednotlivého dílu.

Vše je do jisté míry mimo hry také jako dosti survival prostředí. Vždyť všichni lidé z města zmizeli, běžně dostupné služby nefungují a každý si tu musí pro kus žvance do lesa s oštěpem skočit. Tedy to možná kapku přeháním, ale co si nenajdete, to nemáte. Tenhle svět umí v lidech probouzet ta nejpevnější spojenectví, ale odhaluje také hnilobu a podlost. Otázka, jak se odsud dostat a kam zmizeli všichni lidé, se tak stává čím dál tím palčivější.

A vše tak nějak ukazuje k oné Alence v říši divů, na kterou odkazuje i samotný název celého seriálu. Vždyť hlavní hrdinové se ocitnout v jiné dystopické realitě, které se snaží přijít na kloub a dostat se zpátky domů. Probojovávají se skrze hry, ve kterých získávají karty a nesmím zapomenout ani na Kloboučníka, který sehraje svou roli.

Arisu a Usagi Hry a karty

Všude samá krev

Cílovou skupinou pro tento seriál se stávají dospívající a to nejen díky věku hlavních postav. Příběh je prošpikován nejen mrtvolami, krví a zraněními, ale zavítáme i na pole lásky a sexu. Nerovné souboje, ze kterých vás mnohdy zamrazí, se čím dál více stupňují a udržují vás pěkně v napětí.

Žádná postava zde není plochá a po svém se vyvíjí. Vždyť samotný Arisu, dříve outsider, najednou nachází své využití znalostí online her, které doposud byly jeho denním chlebem. Každý charakter je promyšlen a nejeden má menší nakouknutí do historie, ať už té nedávné nebo až do dětství. Můžeme tak nahlédnout, co koho jak formovalo a ovlivnilo jej to k dnešnímu dni. Nejen klaďasové, ale také záporáci nejsou ploší a mnohdy si tak nebudete jisti, při kom stát, když někteří toho zakusili v životě daleko více než druzí.

Hraní smrtících her Alice in borderland

Slovo závěrem

Přiznám se, že když chci cokoliv akčního na čtení nebo podívání z Japonska, tak nějak už očekávám, že to bude pěkný masakr. Japonci jsou přeborníci ve vyvražďovačkách (a Hunger Games je vedle toho hadra). Ale proč by ne, pokud máte chuť na něco bezohledného ukazujícího lidský strach, boj o život na úkor všeho, ale také křehká spojenectví a tak vzácná přátelství, to vše zaplaceno krví, může být Alice in Borderland tou pravou trefou.

Moje hodnocení: 8/10

Alice in Borderland (Imawa no Kuni no Alice)
Sci-fi thriller
Japonsko v roce 2020
Délka: 8x50min
Režie: Shinsuke Sato
Scénář: Yasuko Kuramitsu, Shinsuke Sato, Yoshiki Watabe, Haro Aso
Hudba: Yutaka Yamada
Hrají: Kento Yamazaki, Tao Tsuchiya a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz