Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Goodreads Choice Awards 2020 (1) | Fantasy a sci-fi knihy

Goodreads Choice Awards 2020 (1) | Fantasy a sci-fi knihy

Goodreads Awards 2021 - fantasy a sci-fi

Jako každý rok i letos rozhodli čtenáři na portálu Goodreads o nejlepších knižních novinkách za předchozí rok v ocenění Goodreads Choice Awards 2020. V rámci fantasy a sci-fi žánru byla řada titulů již vydána také v češtině a nebo na své vydání právě čekají. Pojďte se inspirovat tím nelepším ke čtení dle světové čtenářské volby!


Fantasy

Sarah J Maas - Rod země a krveSarah J. Maas – Rod země a krve
Série: Půlměsíční město (1)
Nakladatelství: CooBoo

Bryce měla perfektní život, skvělou práci a na programu jeden legendární večírek za druhým, jenže pak démon zavraždil její přátele a ona zůstala sama a zlomená. Když údajný zabiják skončí za mřížemi, ale zločiny pokračují, Bryce se pustí do vyšetřování. A hodlá se pomstít. Spolu s Huntem, padlým andělem obdařeným brutální silou, sestoupí do podsvětí města, které rozežírá temnota. Dokážou se zlu postavit dřív, než pohltí vše, na čem jim kdy záleželo?

Susanna Clarke - PiranesiSusanna Clarke – Piranesi
Nakladatelství: Argo
Plánované vydání: 30.06.2021

Piranesi vždycky žil v Domě. Ten má stovky, ne-li tisíce místností a chodeb, v nichž je uvězněný oceán. Vodní labyrint. Piranesi se čas od času vídá se svým přítelem, Tím Druhým, jenž Piranesiho potřebuje pro vědecký výzkum Velkých a Tajných Vědomostí. Piranesi si své poznatky zaznamenává do deníku. Pak se začnou objevovat vzkazy; ne vše je takové, jak se zdá. A když vyjdou na světlo důkazy o existenci dalšího člověka a možná i jiného světa mimo zdi Domu, Piranesi začne rozplétat pavučinu lží – i když je pravda všechno, jen ne příjemná.
Piranesi je hlavní postava románu. Giovanni Battista Piranesi byl italský malíř z osmnáctého století, který proslul cyklem čtrnácti leptů Smyšlené představy žalářů. Svět Labyrintu a Piranesiho kresby mají hodně společného.

Patricia Briggs - Kouřový démonPatricia Briggs – Kouřový démon
Série: Mercedes Thompsonová (12)
Nakladatelství: Fantom Print

Pozor na zajíce! Není ušák jako ušák. Někteří, zvláště ti démoničtí, koušou a dokážou zotročit vaši mysl tak, že byste vztáhli ruku i na své nejbližší. Bolestně se o tom přesvědčí kojotí automechanička Mercedes Thompson.
Patricia Briggs už mnohokrát dokázala svým fanouškům, že má pro ně v autorském šupleti vždy něco nového. Tentokrát se nevypravíme do nevyzpytatelné říše Pod Kopcem, naopak. Pod Kopcem v podobě malé umouněné holčičky si postaví dveře do své říše přímo na Mercyině pozemku.
Srážka s fae končívá málokdy šťastně, ale nyní bylo na svět vypuštěno něco, s čím si nikdo neví rady a co se postará, aby Mercy potkávala ve svém domku o ducha navíc. Jako by nestačilo, že se kolem plíží vražedný kouřový démon a Mercyin poťouchlý upíří šmírák. Navíc se ještě něco děje s jejím Adamem a jejich manželství začíná z nepochopitelných důvodů skřípat…

Joe Abercrombie - Potíže s míremJoe Abercrombie – Potíže s mírem
Série: Věk šílenství (2)
Nakladatelství: Polaris
Plánované vydání: datum neuvedeno

Mír je jen jiný druh bojiště…
Savine dan Glokta, kdysi nejmocnější investorka v Adově, zjišťuje, že její plány, bohatství i reputace jsou v troskách. Pořád ale má svoje ambice a nedovolí, aby jí v jejich naplňování cokoliv stálo v cestě.
Pro hrdiny jako je Leo dan Brock a Soumrak Zběsilec, šťastné, jen když mohou tasit meč, je mír utrpení, které by mělo skončit tak rychle, jak je to jen možné. Nejprve je ale třeba rozdmýchat křivdy, získat moc a shromáždit spojence – a Rikke musí ovládnout moc dlouhého oka dřív, než ji zabije.
Nepokoje narůstají v každé společenské vrstvě. Bořiči se stále plíží ve stínech a kují pikle, jak osvobodit obyčejné lidi od okovů poroby, zatímco aristokraté se mezi sebou hašteří kvůli výhodám pro sebe. Orso se snaží najít bezpečnou cestu tím labyrintem nožů, kterým politika je, ale jeho dluhy a nepřátelé se jen násobí. Staré způsoby mizí v propadlišti dějin a staří vůdcové s nimi, ale ti, kdo se chápou otěží moci, nenacházejí žádné spojence, žádné přátele a určitě ne věčný mír.


Sci-fi

Christopher Paolini - Spát v moři hvězdChristopher Paolini – Spát v moři hvězd
Série: Spát v moři hvězd (1)
Nakladatelství: Fragment

Měl to být rutinní průzkum neobydlené planety. Ale když pod povrchem neznámého světa narazí xenobioložka Kira Navárezová na pozůstatek mimozemské stavby, změní to navždy nejen ji, ale i chod lidských dějin. Hrůzy i zázraky prvního setkání s novým druhem, monumentální bitvy o osud lidstva a nejvzdálenější kouty galaxie – to je budoucnost, která Kiru čeká, když se rozhodne odhalit pravdu o tajemné mimozemské civilizaci.

Tamsyn Muir – The Locked Tomb (2): Harrow the Ninth
Ačkoliv druhý díl této série ještě není ve vydavatelském plánu, nakladatelství Host se již této série chopilo a připravuje vydání prvního dílu. Viz níže.

Tamsyn Muir - Gideon DevátáTamsyn Muir – Gideon Devátá
Série: Devátá (1)
Nakladatelství: Host
Plánované vydání: 12.05.2021

Císař potřebuje nekromanty. Nekromantka Devátého klanu potřebuje šermířku. Gideon má meč, sbírku pornočasopisů a taky plné zuby nemrtvých hovadin.
Gideon strávila dětství ve společnosti zkostnatělých jeptišek, seschlých sluhů a bezpočtu kostlivců a nehodlá obětovat svůj život — včetně toho posmrtného — nekonečné službě. Proto si sbalí meč, boty, časopisy a naplánuje další z mnoha odvážných pokusů o útěk. Jenže její dávná nemesis ji jen tak nepustí.
Harrowhark Nonagesimus, Ctihodná dcera Devátého klanu a mimořádně mocná nekromantka, byla povolána do boje. Císař si přeje, aby se dědicové všech jeho věrných klanů utkali ve smrtící zkoušce důvtipu a umu. Pokud by Harrow uspěla, stala by se nesmrtelnou a všemocnou služebnicí Znovuzrození, ovšem každý nekromant potřebuje svého šermíře. Bez Gideonina meče Harrow selže a spolu s ní vymře i celý Devátý klan. Někdy je však smrt to nejlepší řešení.

Diane Cook - Nová divočinaDiane Cook – Nová divočina
Nakladatelství: Odeon
Plánované vydání: 01.10.2021

Beaina pětiletá dcera Agnes pomalu chřadne. Smog a znečištění Města – přelidněné, přetížené metropole, kde žije většina obyvatel – jí ničí plíce. Ale co může Bea dělat? Nikdo už Město neopouští, protože není kam jinam jít. Ale napříč zemí leží stát Divočina, poslední úsek otevřené a chráněné země. Lesy a pouštní pláně jsou obývány pouze divokou zvěří. Lidé jsou vykázáni. Až do teď.
Bea, Agnes a osmnáct dalších dobrovolníků bude žít ve státě Divočina jako součást studie, která zkoumá, zda mohou lidé koexistovat s přírodou. Mohou být součástí divočiny a nezničit ji? Žijící jako nomádští lovci a sběrači, putuje tato nová komunita po velkolepé zemi a snaží se dodržovat přísná pravidla stanovená Strážci, jejichž úkolem je připomínat jim, že Nesmí Zanechat Žádnou Stopu. Jak se skupina pomalu učí žít a přežívat na nepředvídatelném a často nebezpečném území, její členové bojují o moc a kontrolu, navzájem se zrazují a zachraňují. Čím dále se toulají, tím blíže přicházejí ke své zvířecí duši.
Ke svému zděšení Bea zjišťuje, že při útěku do státu Divočina, aby zachránila Agnes, ji ztrácí jiným způsobem. Agnes roste divočeji a blíže k přírodě, zatímco Bea se nemůže zbavit své městské minulosti. Jak nadále žijí vedle sebe, vazby mezi matkou a dcerou jsou testovány překvapivými a srdcervoucími způsoby.
Přestože tito moderní kočovníci považují stát Divočina za domov, jeho budoucnost je ohrožena, když Vláda objeví nové využití této země. Nyní se migranti musí rozhodnout, zda zůstat a bojovat za své místo v divočině, za svůj domov nebo zda důvěřovat Strážcům a jejich slibům lepších zítřků někde jinde. (volně přeloženo z originální anotace)

Lawrence Wright - Na konci říjnaLawrence Wright – Na konci října
Nakladatelství: Prostor

V indonéském internačním táboře Kongoli vypukne záhadná infekční choroba, na niž v řádu dní umírají mladí a dosud zdraví pacienti. Světová zdravotnická organizace posílá na místo špičkového mikrobiologa a epidemiologa Henryho Parsonse. Ten nachází na místě desítky mrtvých a vzápětí zjišťuje, že jeden z potenciálně nakažených právě vyrazil, aby se připojil k milionům věřících při každoroční pouti do Mekky. Pro Henryho začíná závod s časem: podaří se mu společně s přítelem, saudským princem, uvalit karanténu na celé svaté město? Anebo si smrtící virus najde cestu ven a zahájí tažení světem, vůči němuž budou odborníci i politici bezmocní? Zároveň se v nejvyšších patrech vlády USA formuje skupina přesvědčená, že virus je součástí biologické války, a chystá se na domnělý útok stejně riskantně odpovědět. Hrozící pandemie postupně vyhrocuje již dříve napjaté globální vztahy. A v Atlantě se Henryho manželka Jill zoufale snaží přežít v hysterii z možného ohrožení a ochránit jejich dvě děti… Strhující a až děsivě prorocký thriller je temným varováním před arogancí moci, napínavým podobenstvím o křehkosti civilizace i literární výpravou do světa patogenů a infekčních chorob.

William Gibson – Jackpot (2): Agency
Ačkoliv druhý díl této série ještě není ve vydavatelském plánu, nakladatelství Laser-Books se již této série chopilo a vydalo první díl. Viz níže.

William Gibson - MédiumWilliam Gibson – Médium
Série: Jackpot (2)
Nakladatelství: Laser-Books

Flynn žije se svým bratrem Burtonem v kraji, kde o práci nezavadíte. Pokud tedy nechcete vařit drogy. Nad vodou je drží jen peníze, které Burton dostává jako vyrovnání za nervové poškození, jež utrpěl během své služby v armádě. A navíc má Burton práci, o které Flynn neví. Dokud se jedné noci něco ošklivě nepokazí. Přitom to vypadalo jednoduše – Burton se účastní testování nové hry. Jenže to, čeho je nakonec jeho sestra svědkem, rozhodně nevypadá jako hra. Spíš to připomíná vraždu…

Carole Stivers - Mateřský kód

Carole Stivers – Mateřský kód
Nakladatelství: Laser-Books

V roce 2049 čelí lidstvo hrozbě vyhynutí. Poslední nadějí je generace geneticky upravených dětí, o jejichž výchovu se mají starat pečlivě naprogramovaní roboti. Kai se je jedním z těchto dětí a jeho jediným průvodcem zdevastovanou Amerikou je jeho robotická matka Rho-Z. Když však začíná dospívat, Rho-Z se mění také – způsobem, který nikdo nečekal. A pak příjde rozkaz všechny robotické matky zničit. Dokáže Kai zlomit jediné mateřské pouto, které kdy poznal?


Že je těch tipů na čtení málo? Tak nakoukněte na čtenářský výběr Goodreads Choice Awards 2019 pro fantasy a sci-fi z minulého roku. Nebo si počkejte a brzy vám představím také tituly žánru fantasy a sci-fi pro děti a mládež oceněné Goodreads Choice Awards 2020.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz