Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Goodreads Choice Awards 2020 (2) | Fantasy a sci-fi pro děti a mládež

Goodreads Choice Awards 2020 (2) | Fantasy a sci-fi pro děti a mládež

Goodreads Awards 2021 - fantasy a sci-fi pro děti a mládež

Jaké knihy mezi těmi z žánru fantasy a sci-fi se stali nejoblíbenější pro mladé čtenáře za poslední rok? To jsme se jako vždy dozvěděli z každoročního čtenářského ocenění Goodreads Choice Awards 2020 a já vám mezi nejoceňovanějšími tituly vybrala ty, které se dočkají nebo již mají svůj český překlad.


Fantasy

Holly Black - Královna ničehoHolly Black – Královna ničeho
Série: Krutý princ (3)
Nakladatelství: CooBoo

On bude zkázou koruny a ničitelem trůnu.
Moc je mnohem jednodušší získat než si ji udržet. Jude se tuhle lekci naučila, když se vzdala kontroly nad podlým králem Cardanem výměnou za neomezené pravomoci.
Teď je z ní vyhoštěná královna Říše víl, skončila v lidském světě bezmocná a trpící Cardanovou zradou, ale odhodlaná získat zpátky všechno, o co ji připravil. A příležitost se brzy naskytne v podobě sestry-dvojčete Taryn, jejíž smrtelný život je v nebezpečí.
Pokud chce svou sestru zachránit, musí se Jude vrátit mezi víly, riskovat život a vyrovnat se se svými přetrvávajícími city k Cardanovi. Ale v Elfhame je všechno jinak. Říše stojí na pokraji války, a jakmile Jude vklouzne hluboko za nepřátelskou linii, pohltí ji krvavá politika.

Cassandra Clare - Řetěz ze zlataCassandra Clare – Řetěz ze zlata
Série: Poslední hodina (1)
Nakladatelství: #booklab

Lovkyně stínů Cordelia Carstairsová už od raného dětství projevuje nevídanou odvahu v boji s démony. Když je její otec křivě nařčen ze strašlivého zločinu, vydá se spolu se svým bratrem do Londýna, aby věci urovnala a odvrátila tak pád své rodiny. Cordeliina matka mezitím pomýšlí na to, jak dceru co nejrychleji provdat. Ale ukáže se, že ta je předurčená spíš k hrdinským činům než ke svatbě… V Londýně Cordelia narazí na své přátelé z dětství, okouzlujícího Jamese a jeho sestru Lucii Herondaleovy, a ti ji uvedou do světa opulentních večírků a plesů. Potká tu upíry i mořské panny, jenže ji nejvíc zajímá James, do kterého se bláznivě zamiluje. Brzy se ale dozví, že ten je zaslíben jiné dívce.

Stephenie Meyer - Půlnoční slunceStephenie Meyer – Půlnoční slunce
Série: Stmívání (5)
Nakladatelství: Egmont
Plánované vydání: 08.03.2021

Příběh Stmívání Edwardovýma očima.
Osudové setkání Edwarda Cullena a Belly Swanové obrátilo oběma život vzhůru nohama. Až dosud jsme jejich dramatický vztah znali jen z dívčina vyprávění, ale teď nadešel čas na Edwardův pohled. Co vše jeho shledání s nevinnou Bellou způsobilo? Jaké pocity ho ovládly? A jak mohl následovat své srdce a zároveň svou lásku stahovat do světa plného nebezpečí? Nejslavnější upíří romance se vrací v temně velkolepém stylu a má pořádně nabroušené špičáky.

Tomi Adeyemi - Děti pravdy a pomstyTomi Adeyemi – Děti pravdy a pomsty
Série: Dědictví Orishy (2)
Nakladatelství: Host

Zélii a Amari se podařilo zvítězit v téměř beznadějném boji a navrátit do Orďši magii. Jenže rituál byl silnější, než tušily, a znovu zažehl magické schopnosti nejen mažiů, ale i šlechticů s magickými předky.
Teď se Zélie musí pokusit sjednotit mažie v zemi, kde je nepřítel skoro stejně silný jako oni. A poté co se šlechta spojí s vojskem, aby si udržela vládu nad Orďšou, Zélie se pouští do boje za Amariino právo na trůn. Jedině to totiž ochrání mažie před hněvem monarchie.
Občanská válka se zdá nevyhnutelná a před Zélií stojí doposud nejtěžší úkol: musí najít způsob, jak zemi sjednotit — jinak se jí Orďša rozpadne před očima.

Aiden Thomas - Cemetery BoysAiden Thomas – Cemetery Boys
Nakladatelství: Yoli
Plánované vydání: 01.11.2021

Yadriel přivolal ducha a teď se ho nemůže zbavit.
Když má jeho tradiční latinská rodina problémy s přijetím jeho skutečného pohlaví, Yadriel je rozhodnutý prokázat se jako skutečný brujo. S pomocí svého bratrance a nejlepší kamarádky Maritzy provede rituál, a poté se vydává hledat ducha svého zavražděného bratrance a osvobodit ho.
Duch, kterého přivolá, je ale ve skutečnosti Julian Diaz, školní bad boy, který se nehodlá potichu odevzdat konečné smrti. Je odhodlán zjistit, co se stalo, než definitivně odejde. Yadriel nemá jinou možnost než Julianovi pomoci, aby oba mohli dostat to, co chtějí. Ale čím déle Yadriel stráví s Julianem, tím méně ho chce nechat odejít. (volně přeloženo z originální anotace)

Melissa Bashardoust - Girl, Serpent, ThornMelissa Bashardoust – Girl, Serpent, Thorn
Nakladatelství: Yoli
Plánované vydání: 01.09.2021

Byla, nebyla – tak jak začínají všechny příběhy – jedna prokletá princezna, jež se stala jedovatou pro své okolí na pouhý dotek. Ale pro Sorayu, která prožila svůj život skrytá, v bezpečí svých zahrad, to není jen pouhý příběh.
S blížícím se dnem svatby jejího dvojčete se Soraya musí rozhodnout, zda je ochotna poprvé vystoupit ze stínu. Dole v kobkách se totiž nachází démon, který má znalosti vedoucí k její svobodě. A nahoře je zase jeden mladý muž, který se jí nebojí a jehož oči nezůstávají zastřeny strachem, ale chápou, jaká osoba se skrývá pod nebezpečným jedem.
Soraya si myslela, že zná své místo ve světě, ale když její rozhodnutí povede k následkům, které si nikdy nepředstavovala, začne pochybovat o tom, kým je a kým se stává … člověkem nebo démonem. Princezna nebo monstrum. (volně přeloženo z originální anotace)

Rick Riordan - Neronova pevnostRick Riordan – Neronova pevnost
Série: Apollónův pád (5)
Nakladatelství: Fragment
Plánované vydání: 18.03.2021

Řecký bůh Apollón, který byl vykázán na Zemi jako ubohý puberťák Lester Papadopoulos, se konečně ocitl na konci své cesty zpět na Olymp. Polobožští přátelé z Tábora Jupiter mu právě pomohli přežít řadu strašlivých útoků a nyní bývalý bůh se svou polobožskou velitelkou Meg musejí poslechnout proroctví, které odhalila harpyje Ella. Lesterova poslední zkouška proběhne v Neronově pevnosti v New Yorku. Najde tam konečně svoje rozhřešení?

Soman Chainani - Jediný skutečný králSoman Chainani – Jediný skutečný král
Série: Škola dobra a zla (6)
Nakladatelství: CooBoo

Pohádka Sofie a Agáty se blíží k dramatickému závěru v šestém a posledním díle této série. Kdo usedne na kamelotský trůn a bude vládnout Nekonečnému lesu? Kdo se stane jediným skutečným králem? Připravte se na konec všech konců, kde zazáří všechny hvězdy předchozích dílů! Prožijí si Sofie i Agáta svoje navěky?

Chris Colfer - Příběh čarodějnictvíChris Colfer – Příběh čarodějnictví
Série: Země příběhů (2)
Nakladatelství: Fragment
Plánované vydání: květen 2021

Na akademii přicestovala tajemná čarodějka s temnými úmysly. Pokouší se na svoji čarodějnickou školu přetáhnout víly a zneužít je při přípravě spiknutí proti lidstvu. Na lep jí skočí i Brystalina kamarádka Lucy. Královstvím se mezitím šíří vlna nevole proti nově povolené magii. Klan známý jako Spravedlivé bratrstvo získává stále více příznivců, kterým jde o jediné: vyhladit veškerou magii a vše, co s ní souvisí. A začít hodlají u Brystal…


Sci-fi

Suzanne Collins - Balada o ptácích a hadechSuzanne Collins – Balada o ptácích a hadech
Série: Hunger Games
Nakladatelství: Fragment

Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus začne se svou splátkyní soucítit a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?

Brandon Sanderson - Výhled na hvězdyBrandon Sanderson – Výhled na hvězdy
Série: Vzhůru k obloze (2)
Nakladatelství: Talpress

Spense se podařilo získat si respekt. Už se nepotuluje po jeskyních a neživí se potkaním masem, ale jako zručná pilotka svádí boj s Krelly, kteří usilují o vyhlazení lidstva na planetě Detritus. Teď ji ale čeká další náročný úkol. V přestrojení za mimozemšťanku Alanik se musí dostat mezi úhlavní nepřátele, kteří se nacházejí o mnoho světelných let dál, na umělé planetě Výhled na hvězdy. Tady se má pod velením Nejvyšší instance připravovat na boj proti pátračům, děsivé síle, která se tu a tam vynoří z území nikoho a dokáže pohltit všechno živé. Netuší ovšem, že celý výcvik je jen zástěrka pro něco mnohem strašlivějšího. A pokud bude chtít přežít, musí se nejen spojit s mimozemskými bytostmi, ale naučit se využívat své cytonické schopnosti.

Amie Kaufman, Jay Kristoff – The Aurora Cycle (2): Aurora Burning
Ačkoliv druhý díl této série ještě není ve vydavatelském plánu, nakladatelství CooBoo se již této série chopilo a vydalo první díl. Viz níže.

Amie Kaufman, Jay Kristoff - Aurora povstáváAmie Kaufman, Jay Kristoff – Aurora povstává
Série: Aurora (1)
Nakladatelství: CooBoo

Píše se rok 2380 a kadeti, kteří ukončili studia na Akademii Aurora, míří na první mise. Snaha Tylera Jonese hrát si na hrdinu způsobí, že na něj zbyde jen jednotka odpadlíků a problémových typů. A do toho je tu Aurora Jie-Lin O’Malleyová, dívka, která může spustit válku gigantických rozměrů. Tyova banda podivínů teď představuje jedinou naději celé galaxie. Nejsou to hrdinové, které si zasloužíme, ale ti jediní, co byli po ruce. Hlavně žádnou paniku.


Hledáte více knižních tipů? Nakoukněte na čtenářskou volbu Goodreads Choice Awards 2020 fantasy a sci-fi pro dospělé čtenáře. A že máte raději ty pro děti a mládež? Pak zkuste prohledat oceněné knihy z loňského ročníku Goodreads Choice Awards 2019.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Tvořilka napsal:

  Krávlonu ničeho jsem četla, celá série nebyla vůbec špatná. Těším se na Baladu, protože Hunger games jsou tady srdcovka ;) Které knížky tebe nejvíc zaujaly? Nebo jaké z výběru jsi četla? ;)

  • Dragell napsal:

   Přiznám se, že zatím jsem nic z toho nečetla a láká mě toho více, ale nejvíce jsem asi zvědavá na Gideon, kterou jsem zmiňovala v druhé části Goodreads Choice Awards :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz