Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Dragon Age: Prameny (2009) | Když se zlo probudí, je zapotřebí hrdiny

Dragon Age: Prameny

Všechny ty řeči o Nákaze, která pohlcuje národy, byly vždy jen strašákem dětí před spaní nebo děsivými historkami nad pivem. Jenže co když jednoho dne všechny noční můry přijdou na světlo světa a dožadují se svého prostoru?

Tam, kde se probouzejí draci

Nákaza se opět plíží po povrchu zemském a chystá se pohltit vše živé. Jediný, kdo mezi zplozenci a zdejšími národy stojí, jsou šedí strážci, jejichž řady za léta notně prořídly. A tak není divu, když se šedý strážce Duncan vydává do světa, aby do vlastních řad zrekrutoval další odvážné jedince. Pomoc je totiž potřeba, protože jinak se může velmi rychle dostavit konec nejen lidských dějin.

Před vámi se tak rozprostře bohatý fantasy svět se svojí historií, rasismem, náboženstvími a celkově kulturními rozdíly, mezi kterými musíte správně našlapovat a volit tu nejlepší možnou cestu. Ta totiž není vykládaná zlatem a musíte si ji tvrdě prošlapávat, mnohdy skrze hektolitry krve, protože vždy dokážete někoho svým jednáním naštvat a žádná chyba se neodpouští.

Před vámi tak stojí tři hlavní rasy: lidé, trpaslíci a elfové, kteří si zde našli své místo k žití a nechtějí si nechat do svého práva a pohodlí zasáhnout. Zajeté koleje jsou totiž ty nejlepší, jenže zkáza klepe na dveře a je jen na vás, jestli se vám povede nemožné – zapojit je do boje proti Nákaze, protože šedí strážci ve svém počtu jsou pro zplozence spíše otravným hmyzem než reálnou zkázou.

A tahle hra se netáhne jen skrze temný příběh, ale samotné prostředí je nasáklé tou ponurou atmosférou. Ale i přesto se vám mnohdy otevřou velkolepé pohledy, při kterých se lehce zatají dech. Jako když vkročíte do tmavého chrámu, kam lidská noha nevstoupila už hodně dlouho, který si příroda postupně přivlastňuje zpět a do pomalu se bortící stavby pronikají skromné paprsky světla.

Bylo, nebylo jedno království

Ačkoliv hra pracuje s naprosto základní příběhovou zápletkou, kdy svět požírá zlo, a tak se musejí všechny národy spojit, aby ho porazily, přeci jen na něm dokáže vystavět kouzelný svět a nepřeberné množství podpříběhů. Možná některé z nich zapomenete, ale většina se vás dotkne, protože důležitým prvkem pro tuto hru je rozhodování se, jak se k dané situaci postavíte. Možná na první pohled, kdy elfy vraždí vlkodlačí monstra, je vaše pozice jasná – vyvraždit vlkodlaky. Jenže co když si vyslechnete tento problém také ze strany těchto vlčích nepřátel? Co když vše není jen tak černobílé, a která ze stran si zaslouží pomoci? Hra vám naprosto nic neodpustí, nenabízí smířlivou alternativu a vy tak činíte ta nejtěžší rozhodnutí, kdy v nabídce je pouze větší a menší zlo.

A vaše rozhodnutí neovlivňují pouze okolní svět, ale dotýkají se přímo vaší družiny. Na souboj se zlem totiž nejste sami, ale v každém zapadlém koutě naleznete jistě pomocnou ruku a osobu, která se ráda přidá po vašem boku k tomuto nelehkému úkolu. Každá z postav má svůj unikátní charakter a minulost, která ho formovala (a kterou můžete objevovat při četných rozhovorech v táboře), a tak není kupodivu, že na základě vašich rozhodnutí s vámi mohou vaši družiníci souhlasit či nesouhlasit. Při velmi závažném znepokojení z vašich rozhodnutí se může dokonce stát, že se vás rozhodnou nadobro opustit. Naštěstí si je můžete na svou stranu naklonit drobnými dárečky. Interakce s družiníky jsou dokonce posunuty do takové fáze, že s některými z nich můžete flirtovat a dokonce zavést milostný vztah. Co mne ale nejvíce pobavilo na tomto doprovodu, je fakt, že mnohdy spolu postavy vedou konverzaci v pozadí, zatímco putujete krajinou. Na podněty zvenčí se očividně dokážou zabavit sami a občas se slušně popichovat.

Stejně tak jako vaši družiníci, i vy máte svoji historii, která se mění dle vaše rozhodnutí na počátku při volbě postavy a povolání. Hru tak můžete hrát jako elfí vyvrženec v městském ghettu a příště jako lidský šlechtic. Celkově si můžete vyzkoušet až 6 odlišných startů. Mimo jiné hra nabízí vzhledovou úpravu hlavního hrdiny tak, aby byl dle vašich představ. Výběr pohlaví a rasy také nezanedbatelně ovlivní celé chování hry. Přeci jen, být jako odvržení elfové, kteří jsou něco méně než ostatní, rytířem v nablýskané zbroji, který se má zasloužit o záchranu světa? Odplivnout si před elfem nebo být vděčen rytíři? Přesně tohle mnohdy z okolních postav pocítíte. Trochu mne mrzí česká lokalizace (hráno přes Steam), kdy hlavní ženská postava je občas v rozhovorech označována mužským rodem, tedy špatně nastavený překlad rozlišující pohlaví.

Díky těmto výše zmíněným drobnostem svět doslova ožívá před vašima očima a naplno vás vtáhne do příběhu. To vše během desítek hodin, kdy se budete nořit stále hlouběji a hlouběji, litovat některých svých rozhodnutí a doufat, že tohle nikdy neskončí. Vším tím probíhají i kouzelné momenty, jako je překvapivá a nezapomenutelná Lelianina píseň, která se rozezní u táborového ohně.

Rudá sprcha pro všechny zdarma

Avšak nenechte se zmást, o žádnou pohádkovou hru se nejedná. Souboje jsou opravdu krvavé a ona rudá tekutina opravdu stříká všude, včetně vašich hrdinů, kteří občas vypadají jako řezníci. A při vyvedeném souboji se občas dočkáme nějakého hezkého finiše, kdy hrdina zloduchovi třeba efektivně usekne hlavu. Doporučený minimální věk 18 let zde není pro nic za nic.

Tím se dostáváme k samotnému soubojovému systému. Ačkoliv vaše družina může narůst až do 8 družiníků (9 s DLC), přesto s sebou na výpravy můžete brát pouze 3 z nich + svého hlavního hrdinu, který je samozřejmě nepostradatelný. Družina jde obměňovat v základním táboře výpravy, ale v dungeonech jste odkázáni na ty, které máte s sebou. Je tak důležité dbát na to, jakou společnost a kombinaci válečníků, lotrů a čarodějů si zvolíte. A nejen to, právě při posouvání postav na další úrovně musíte mít dobrý plán na učení jednotlivých dovedností a kouzel, abyste najednou ke konci hry nezjistili, že všechny body za úrovně máte uloženy v základních dovednostech a postava není dost dobrá na závěrečný střet. Mě samotné se osvědčila kombinace 2 rytířů a dále léčitel a útočný čaroděj. Nejzajímavější na tom vše ovšem je, že jednotlivá kouzla a dovednosti se mohou v soubojových podmínkách vzájemně doplňovat a vytvořit tak silnější útočnou kombinaci. To vše je ale na vašem postřehu a zkoušení jednotlivých kombinací.

Jelikož je zde více postav, které můžete během souboje ovládat, jistě vás zajímá samotný soubojový systém. V základu má každá postava předdefinováno, jaké akce má konat pokud se stane to či ono (např. pokud něčí zdraví se dostane pod x%, čaroděj na něj sešle léčivé kouzlo), jinak automaticky útočí. V jedné chvíli můžete ovládat pouze jednoho hrdinu, neboť celý souboj probíhá v reálném čase, mezi hrdiny ovšem můžete průběžně přepínat bez jakéhokoliv postihu. Pokud je ovšem potřeba něco přesně načasovat, naplánovat akce více hrdinům, je zde prvek pauzy, během které můžete zadat všem postavám instrukce, které po odpauznutí provedou. Pro lepší orientaci na herní ploše můžete kolečkem myší také ovlivnit, zda váš pohled na děj bude spoza zad hlavního hrdiny a nebo se dostanete na pohled shora na celé bojiště.

Za pozornost také stojí smrt hrdinů. Jako všude jinde, i zde naleznete u každého svého družiníka panel ukazující výši vašeho života, která se každým úderem zlotřilého nepřítele snižuje. Doplnit jde lektvary a kouzly, jenže někdy to prostě při lítém boji nestihnete a postavě měřič života dojde na nulu. Pokud nemáte kouzlo na oživení mrtvých, tak postava zůstává mrtvá do té doby, dokud neporazíte všechny nepřátele v okolí. Jakmile se tak zadaří, zbylí hrdinové přejdou z útočného módu do klasického postavení a padlý družiník/družiníci se zvednou ze země a opět se přidávají k vám v dalším dobrodružství. To vše je vykoupeno jedním vážným zraněním, které v některé dovednosti hrdinu oslabuje, vše se ale dá napravit dobovou „lékárničkou“. V jednom případě ovšem definitivní smrt nastává a to ve chvíli, kdy vám padnou všichni 4 hrdinové, s kterými aktuálně putujete. V té chvíli definitivně prohráváte a je potřeba začít znovu z uložené pozice. Ale věřte mi, že chodit místo s jedním hlavním hrdinou rovnou se čtyřmi není velká výhoda, protože velmi brzy budete čelit několikanásobné přesile a to pak uvidíte, jak rychle dokážou všichni padnout k zemi. Dragon Age tak nabízí něco navíc, kdy se nestaráte pouze o jednoho hrdinu, ale musíte strategicky promýšlet tahy celé družiny, protože jejich vzájemná spolupráce je jediným klíčem k úspěchu.

Závěrečné shrnutí

I přes zcela základní zápletku příběhu tolikrát omletou již v jiných příbězích, přesto se stává Dragon Age: Prameny jakýmsi pokladem mezi hrami, neboť na jednoduché zápletce vystavěl mnohovrstevný svět se spoustou dalších příběhů, které vás tak naplno vtáhnou do děje. Důležitým prvkem jsou také volby ovlivňující tok děje, které vás rozhodně nenechají chladnými, protože ty nejdůležitější vás do hloubky zasáhnou. Pro všechny milovníky RPG je tohle rozhodně titul, který musíte mít odehraný!

Moje hodnocení: 10/10

Série

Dragon Age: Prameny (2009)
Dragon Age: Prameny – Procitnutí (datadisk, 2010)
Dragon Age II (2011)
Dragon Age: Inkvizice (2014)

Zajímavé odkazy

Webové stránky hry: EA.com
Můžete zakoupit: Steam

Název: Dragon Age: Prameny
Rok vydání: 2009
Žánr: RPG
Délka hraní: 40-50 h
Vývojař: BioWare
Vydavatel: Electronic Arts

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz