Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Swigridova kletba (1996) | Kterak mocný čaroděj ukradl jaro

Swigridova kletba

Jaké by to bylo žít v zemi věčného mrazu? Tak to si nechce Robin ani za mák představit, a tak se raději vyrazí hledat zákeřného čaroděje, který má s touhle zemí jiné plány. Zakuste jeho odvahu v krátké české adventuře Swigridova kletba.

Za záchranou jara

Když kraj sužuje nekončící zima, nic s tím nenaděláte. Tedy jedině, pokud máte kouzelný roh, se kterým se dá každý rok přivolat jaro, které na nějakou tu dobu přemůže ledovou pokrývku. Jenže čaroděj Swigrid chlad rád, a tak se rozhodne ke krutému plánu, kdy lidem kouzelný roh ukradne, aby jaro už nikdy nemohlo přijít do této země.

To se ale nelíbí pasáčkovi ovcí, které sebere veškerou odvahu a vydá se pátrat po ukradeném rohu. Vždyť jak by pak mohli růst plodiny na polích a dobytek se pást? Z čeho by lidé byli živi?

Swigridova kletba: Pasáček Robin Swigridova kletba

V jedné pohádkové říši

Roztomilá pixelová grafika vás provede umně vykresleným pohádkovým světem, kde nechybí mluvící žáby, strašidla, hejkalové a samozřejmě mocní čarodějové. Hra je rozdělená na celkově 4 části, kdy každá nabídne jiný zážitek, ať už se jedná o první vesnické krůčky nebo bloudění ve věčně zamrzlé zemi. Vše se odehrává na samostatných 2D lokacích, kudy se hrdina pohybuje pouze za ovládání myši.

Právě svět je pro Swigridovu kletbu velkým plusem, kterého samotný příběh dostatečně nevyužil. Máme tady jednoduchou příběhovou linku s jednoduchou zápletkou, která příběhově tak moc hráče nezasytí. Adventura sice nabízí nepřeberné množství úkolů, ale ty jej citelně skrze lokace pouze pošoupávají kupředu k vytouženému cíli.

Swigridova kletba: Dočkali jsme se činu zlého, krádeže rohu kouzelného Swigridova kletba

Point & click adventura s háčkem

Hra funguje na jednoduchém principu – co jde sebrat, to seberte do inventáře, protože až na první část, kde je pár zbytečných předmětů bez využití, vám bude sebemenší drobnůstka k užitku. Pokud se vám zdá něco divného (třeba ryba na suchu), vsaďte se, že bez pomoci dotyčnému nijak nepostoupíte. Vše má logický smysl, sebratelné věci se vám vždy při přejetí myši označí jejich názvem (takže nic nemůžete přehlídnout), věci v inventáři jdou dokonce navzájem kombinovat a hra by mi tak nepřišla nikterak obtížná, kdyby…

Důležitým prvkem v této hře je ukládání hry vždy, když můžete. Protože ačkoliv tahle malá adventurka vám dá všehovšudy kolem 1 hodiny herní času, připravila si pro vás v každé jednotlivé části nějaký ten prvek, který může zcela zhatit vaše pátrání po ztraceném rohu. Některé vaše akce přinesou slepé uličky, po kterých už jednoduše nemůžete ve hře pokračovat dál a jiné akce vás připraví o život. Ve většině případů jste upozorněni předem, ovšem občas se vyskytne i nějaké to překvapení, které nečekáte a je potřeba hru načíst znovu.

Swigridova kletba: Zámecké zahrady Swigridova kletba: Pohádkové bytosti na každém kroku

Jako na tržišti

Swigridova kletba nabízí spoustu postav s jejich vlastními charaktery. Zapředete nemálo konverzací, protože bez nich se nikam nemůžete posunout. Škoda jen, že nemáme možnost určovat směr dialogů, neboť zde chybí volba diskutovatelných témat. Jakmile jednou spustíte s danou NPC konverzaci, ta se bude ubíhat sama směrem, jaký adventura předurčila.

Hrou vás doprovází hudba podtrhující děj. Jejím velkým mínusem ovšem je, že je tak nahlas, že je hlasitější než zajímavý dabing jednotlivých postav. Bez dodatečných titulků se tak neobejdete, co kdybyste se přeslechli. Není zde nijaká možnost upravení hlasitosti hudby, pouze vypnutí.

Závěrečné shrnutí

Opravdu velmi krátká adventura z rukou českých vývojařů s pohádkovým světem i vyprávěním aneb jak se hrdina vydal přemoci mocného čaroděje. Ačkoliv nenáročná, překvapivě nabízí slepé uličky a smrt. I když nedávám vysoké hodnocení, přeci jen si tato hra vaši pozornost na tu 1 až 2 hodiny zaručeně zaslouží. Jestliže pokukujete po něčem v podobném duchu, ale propracovanějším, vyzkoušejte hru The Legend of Kyrandia (1992).

Moje hodnocení: 3/10

Swigridova kletba

Název: Swigridova kletba
Rok vydání: 1996
Žánr: Adventura
Délka hraní: 1-2h
Vývojař: Agawa s r.o.
Vydavatel: JRC Czech

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz