Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Filmy
 • Znáte těchto 15 kultovních sci-fi kousků?

Znáte těchto 15 kultovních sci-fi kousků?

Pátý element

Přemýšlíte, s jakými filmy odstartovat nový rok? Proč tedy rovnou nenahlédnout do minulého století na pole sci-fi snímků, které i dnes přináší divákům netradiční příběhy, spoustu akce, ale také zábavu. Ať už je znáte všechny nebo jenom některé, rozhodně stojí za podívání zase a znovu.


MatrixMatrix

Rok vydání: 1999
V hlavní roli: Keanu Reeves

Thomas Anderson přes den programátor, v noci obávaný hacker Neo, objevuje něco tajemného, záhadného zvaného Matrix. A je to právě Morpheus, kdo mu nabízí ono kýžené odhalení celé pravdy. Jenže jak se zdá, lovení v zakázaných vodách přivede k Thomasovi nechtěnou pozornost speciálních jednotek, které mu v jeho konání chtějí zabránit. Matrix se tak začne stávat přísně střeženým, ale o to více lákavým tajemstvím, které Neovi nedá spát. Co je před světem tak moc ukrýváno, že je to více než lidský život?

Úspěšný snímek Lany a Lilly Wachowskich před námi rozprostře daleko širší dobrodružství, neboť se k dnešnímu dni jedná o trilogii filmů Matrix, Matrix Reloaded a Matrix Revolutions. Aktuálně se plánuje i čtvrté pokračování. Další příběhy z tohoto universa můžete hledat v krátkometrážních snímcích Animatrix.


Hvězdná pěchotaHvězdná pěchota

Rok vydání: 1997
V hlavní roli: Casper Van Dien

Někdy to setkání s mimozemskou civilizací není až tak mírumilovné, jak bychom si představovali. Když nebezpečí číhá naprosto kdekoliv, není k podivu, že se už po střední škole dávají mladí lidé do armády, protože jak jinak být lepším občanem? Nevyhne se to ani spolužákům Johnnyho Rica, kdy každý z nich je převelen do různých koutů armády. Válka s vesmírným hmyzem začíná a my to můžeme sledovat hned z několika linií.

Ačkoliv na motivy Hvězdné pěchoty bylo natočeno a vytvořeno ještě několik snímků, ať již hraných nebo animovaných, divácky nakonec zůstává první Hvězdná pěchota daleko nepřekonatelná a nabízí z tohoto universa to nejlepší. Chcete vědět víc?


Muži v černémMuži v černém

Rok vydání: 1997
V hlavní roli: Will Smith

Když se James jako polda žene temnými uličkami velkoměsta za tím podivným týpkem, ani ve snu si nedokáže představit, co mu tahle honička přivede do cesty. Netrvá dlouho, kdy je mu nabídnuta vizitka s příslibem práce v tajné vládní organizaci. V té chvíli ještě netuší, že vlastně ve vesmíru nejsme sami. Ale to má velmi brzy na vlastní kůži okusit, protože tenhle utajený svět existuje hned vedle toho našeho.

Komedie plná akce a mimozemských týpků, na jejichž slušné chování a pořádek dohlíží celá tajná agentura, vás určitě dostane. Rozličné příběhy se promítly do nemála filmů, které jen čekají na vaše shlédnutí.


Pátý elementPátý element

Rok vydání: 1997
V hlavní roli: Bruce Willis

Píše se 23. století a s lidstvem to nevypadá nijak slavně. Naše Země má být totiž velmi brzy zničena a nevyhnutelné dokáže zastavit jen jediné – čtyři základní elementy voda, vzduch, oheň, země a pak také Pátý element. Když však tyto vzácné artefakty míří k Zemi, začne o ně usilovat i někdo další. Za záchranu světa tak začnou bojovat ti nejneočekávanější hrdinové – taxikář, mnich a mimozemšťanka.

Akční snímek daleké budoucnosti s přehlídkou nápaditých mimozemských stvoření a barvitou, ale spletitou dějovou linkou. Pro mě nezaměnitelný příběh, na který se dokáži dívat zase a znova, škoda jen, že se na něj neodvážil nikdo navázat.


12 opic12 opic

Rok vydání: 1995
V hlavní roli: Bruce Willis

Představte si svět bez lidí, který plně ovládla příroda V roce 1996 propukla totiž smrtící epidemie, kterou přežilo pouze 1% lidstva. I přesto se lidé nechtějí vzdát svého pravého života ve městech, tak jako dříve a pátrají po příčinách tohoto onemocnění, aby mu mohli zabránit. James Cole je tak jako vězeň vyslán zpátky do minulosti, aby pátral po tom, kde to všechno začalo a kdo má nelítostný vir na svědomí. Odměnou mu má být to pro něj nejcennější – svoboda, a tak se vrhá napříč časem pomoci zachránit svět.

Překvapivě tento film není svým námětem původní a vychází z již natočeného krátkometrážního snímku Rampa z roku 1962, který rozšiřuje a dodává mu délku plnohodnotného snímku. Vězni cestujícímu časem za záchranou zničeného světa se dostává ještě jednoho zpracování, a to v seriálu 12 opic z let 2015-2018.


Jurský parkJurský park

Rok vydání: 1993
V hlavní roli: Sam Neill

Věda pokročila na takový stupeň, že jsou vědci schopni ze zbytků DNA uvězněných v pravěkých komárech věčně odpočívajících v jantaru zrekonstruovat a vytvořit žijící dinosaury. Je to sen všech lidí, moci se znovu setkat tváří v tvář s dávno vyhynutými tvory. Je tak stvořen Jurský park, který má nabídnout dosud nemožné. Ještě před jeho oficiálním otevřením jsou pozváni odborníci pro jeho zhodnocení, ale v tom se dostavují první problémy a nic nefunguje tak, jak má.

Pokud si Jurský park získá vaše srdce, můžete se podívat na dvě stejnojmenné pokračování či na novou filmovou sérii navazující na úspěch Jurského parku, tentokrát pod názvem Jurský svět. Dinosaurům v Jurském světě se dostalo také stejnojmenného animovaného seriálu.


Total recallTotal recall

Rok vydání: 1990
V hlavní roli: Arnold Schwarzenegger

Všechno je tak jednoduché, jen se ráno vzbudit vedle milující ženy a vydat se pracovat na stavbu jako každý den. Jenže to by nesměly Quaida každý den budit tíživé sny o Marsu a o tom, jak mu tam došel kyslík. Nakonec se rozhodne vzít vše do vlastních rukou a nahradit tyhle příšerné sny něčím příjemnějším. Zajde do Recallu, který nabízí svým zákazníkům příjemné vzpomínky na dovolenou, kde ve skutečnosti nikdy nebyli. Quaid si tak nechá do hlavy vpravit dovolenou na Marsu s přáním povolání špiona a v ten okamžik se jeho svět obrátí vzhůru nohama. Najednou v jeho mysli vyvstane přesvědčení, že on je opravdu tajný agent, kterému všichni jdou po krku.

Není to poprvé, co dnes uslyšíte o spisovateli P.K. Dickovi, z jehož pera pochází povídka, která se stala předlohou akčnímu filmu Total recall. Tomuto snímku byl dopřán remake v roce 2012.


PredátorPredátor

Rok vydání: 1987
V hlavní roli: Arnold Schwarzenegger

Pro majora Schaefera je cíl mise jasný, po vysazení své jednotky uprostřed džungle má za úkol vysvobodit americké vojáky ze zajetí partyzánů. Jenže předem daná mise se najednou mění v boj o přežití, když se do lovu v džungli přidá třetí strana – prapodivný nepřítel, který není mezi listy zdejšího porostu vidět. Komu to vojáci nyní musí čelit?

Řádění mimozemského predátora na naší Zemi můžeme sledovat také v dvou dalších stejnojmenných snímcích. Pozornost si ovšem zaslouží také film Predátoři (2010), kdy je skupina elitních bojovníků přemístěna na jinou planetu a stává se lovnou zvěří pro predátory.


Návrat do budoucnostiNávrat do budoucnosti

Rok vydání: 1985
V hlavní roli: Michael J. Fox

Kdo by někdy nezatoužil podívat se do budoucnosti či minulosti? Martymu se takové možnosti dostane díky speciálnímu stroji času, který vytvořil jeho přítel dr. Emmett. Jenže při jeho předvádění jsou přepadeni kvůli ukradenému plutoniu, které doktor potřeboval pro jeho netradiční vozidlo. Při úprku před nimi Marty omylem stroj času spustí a dostane se o 30 let zpátky do minulosti. Teď jen vyřešit tu zapeklitou otázku – jak se vrátit zpátky do svého času?

Rodinná komedie Návrat do budoucnosti se dočkala celkem tří samostatných a velice oblíbených příběhů, kdy v jednom z nich se hrdina překvapivě dostává i k nám na začátek 21. století. Jak si asi tehdejší režiséři představovali časy budoucí?


TerminátorTerminátor

Rok vydání: 1984
V hlavní roli: Linda Hamilton

Někdy je to daleký budoucnost, která ovlivní naše životy právě nyní. Když totiž stroje zjistí, že jejich konec ve válce je způsoben Johnem Connorem, vyšlou do minulosti terminátora, zabijácký stroj, který má za úkol zabít Connorovu matku dřív, než bude moci počnout jejich největšího nepřítele. Nic netušící Sarah zatím poklidně dál pracuje jako servírka.

I tento snímek k sobě přitáhl notně pozornosti a k dnešnímu dni je natočeno nesčetně pokračování tohoto příběhu o válce lidí proti strojům. Další stále přibývají, přestože mají první „díly“ své nezaměnitelné kouzlo.


Blade runnerBlade runner

Rok vydání: 1982
V hlavní roli: Harrison Ford

Vítejte v 21. století, kde se vývoj umělé inteligence dostal tak daleko, že ji téměř nerozeznáte od lidí. Replikanti mají člověku pouze sloužit, ale po jejich vzpouře na jedné z planet je jim nakonec zakázáno žít na Zemi. Na dodržování tohoto zákona dohlíží speciální jednotky nazývané Blade runner, které replikanty na Zemi loví a likvidují. Jenže i přesto tohle nebezpečí láká některé jedince vrátit se na místo, kde byli stvoření, protože jejich součástky se opotřebovávají a životnost brzy skončí.

Výborně zpracovaný příběh, jehož předlohou se stala stejnojmenná kniha od spisovatele P.K. Dicka. Na tento snímek bylo také nedávno navázáno filmem Blade Runner 2049, který nás uvádí do období 30 let od původního příběhu.


Šílený Max 2 - Bojovník silnicŠílený Max 2 – Bojovník silnic

Rok vydání: 1981
V hlavní roli: Mel Gibson

Země už dávno není, co bývala, mění se ve vyprahlou poušť a lidé bojují o každý kousek benzínu, který je nejdůležitějším prvkem zdejší existence. Když se Max dostane k jednomu skladišti této vzácné suroviny, zjišťuje, že není první, kdo ji objevil. Banditi už si jedou ukrást své a zdejší lidé jim nehodlají nic dát zadarmo. Šílená akční podívaná může začít.

Pokud máte rádi postapokalyptickou budoucnost, jistě vám můžou do oka padnout snímky ze série v originále Mad Max. Možná si říkáte, proč jsem do seznamu překvapivě vybrala až druhý díl, ale mě samotnou zaujal daleko více než jednička odehrávající se v momentě, kdy je všechno svým způsobem ještě normální. Každopádně Šílený Max má své oblíbence i nyní, a tak vznikl v roce 2015 nový snímek s tímto osamělým jezdcem brouzdícím pouštní krajinu.


VetřelecVetřelec

Rok vydání: 1979
V hlavní roli: Sigourney Weaver

Posádka vesmírné lodi Nostromo už si to směle v umělém spánku míří ze své mise domů. To by ovšem nesměli být v průběhu svého návratu neočekávaně probuzeni, když jejich loď zachytí podivný signál přicházející z nedaleké planety. Rozhodnou se tedy pátrat po jeho zdroji a na planetě přistát. Jaké je jejich překvapení, když stanou tváří v tvář novému mimozemskému životu.

Mimozemský život byl nejspíše tak oblíbený, že kromě úspěšného predátora se objevuje na obrazovkách také jiné monstrum, které tentokrát více připomíná divoké zvíře než inteligentní rasu predátorů. Tento černý ďáblík se zajímavým vývojovým cyklem dostal hned několik pokračování včetně nedávného vzkříšení pomocí filmů Prometheus a Vetřelec: Covenant. Za sebe ovšem mohu říct o velmi zajímavém provedení akčního snímku Vetřelec vs. Predátor, kde se tyto dvě mimozemské rasy střetnou nejen mezi sebou, ale také opět s člověkem.


Star Wars: Epizoda IV - Nová nadějeStar Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Rok vydání: 1977
V hlavní roli: Mark Hamill

Pro Luka Skywalkera to byl den jako každý jiný. Zrovna nakoupili novou várku robotů pro práci na farmě, když zjišťuje, že jeden z robotů nese tajné poselství. Luke je tak nechtíc zatažen do války povstalců s Impériem, když vyslechne přání robotů, kteří tento vzkaz mají doručit jistému Obi-Wanu Kenobi a on přeci starého Bena zná.

Taková válka proti Impériu, to je panečku dlouhá věc a táhne se napříč celým vesmírem. Není tak divu, že série Star Wars stále bobtná a bobtná právě od tohoto roku. Původně filmová série, která proniká i do knih, komiksů, her a dalších médií. Ačkoliv série byla z mnoha důvodů točena od prostředka a právě proto zde uvádím 4. díl, pokud jste ale Star Wars ještě neochutnali, určitě začínejte hezky od začátku od epizody I.


Planeta opicPlaneta opic

Rok vydání: 1968
V hlavní roli: Charlton Heston

Když nám Země už neměla moc co nabídnout, vesmír byl pro objevování lákavým soustem. Proto odstartovala do vesmíru kosmická loď, jejíž cílem jsou nové poznatky. Po více jak roce ovšem posádka havaruje na neznámé planetě, což se může zdát osudným. Obzvláště proto, že zdejší lidé nejeví známky vyšší inteligence a dominantním druhem na této planetě jsou opice, které naopak lidi loví a studují. Něco se tady odehrálo hodně jinak než na Zemi a posádka lodi to má brzy okusit na vlastní kůži.

Na motivy knižní předlohy Planeta opic od Pierra Boulleho vznikla spousta snímků, každý z nich má něco do sebe, včetně nejnovější trilogie počínající filmem Zrození Planety opic (2011). Mimochodem, věděli jste, že herec Charlton Heston v původním snímku v hlavní roli, se také objevuje v remaku Planeta opic z roku 2001?


Jaké je vaše oblíbené sci-fi minulého století? (max 5)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Executor napsal:

  Dedukujem, že asi ide o Tvoj súkromný rebríček. :) Z týchto filmov mám favoritov v Predátorovi a v Total Recall. Nevidel som 12 opíc ani Návrat do budúcnosti. Pri Terminátorovi mi pripadali rušívé ďalšie dejové línie v pokračovaniach. Pri Blade Runnerovi som začul, že sa mu prisudzuje niečo ako prítomnosť hlbokých filozofických myšlienok, ktoré som ale nezbadal. Myslím, že knižná predloha nebola rovnomenná, bol to názov „Do Androids Dream of Electric Sheep?“

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz