Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • František Kotleta – Legie: Operace Thümmel | Budeme se bít za naši svobodu i z dalekých končin vesmíru

František Kotleta – Legie: Operace Thümmel | Budeme se bít za naši svobodu i z dalekých končin vesmíru

František Kotleta - Legie: Operace Thümmel

Vždycky jsme chtěli dobýt vesmír, pak ale přišel a ovládl on nás. Dá se vůbec bojovat proti civilizaci technologicky tak vyspělé? Zvláště když ti, co se jim pokusili odporovat, skončili jako separát v konzervách?

František Kotleta - Legie: Operace ThümmelFrantišek Kotleta – Operace Thümmel

Série: Legie (1. díl)
První vydání: 2020

Po posledním příběhu Underground odehrávajícím se na naší planetě se náš přední spisovatel akční fantastiky pouští do hlubin samotného vesmíru a na pomoc si bere také Kristýnu Sněgoňovou, která se podílí na jejich aktuálním velkolepém projektu nesoucím název Legie. Už nyní tato série čítá dva díly a letos další přibudou, takže se máme na co těšit, protože akčního počtení bude vždycky dost!
Ačkoliv nám letošek, co se týče knižních festivalů a besed nepřeje, můžete si připomenout ostravskou besedu z roku 2019 s Kotletou, Sněgoňovou a Fuchsem.

Už je to nějaká doba, kdy se to na Zemi celé podělalo. Možná tenkrát, když přišli mimozemšťané na naši planetu, jsme to viděli jako dobrou příležitost k navázání nových vesmírných vztahů, jenže pak použili hrubou sílu. Ti, kdo přežili, se nakonec dostali na jinou planetu jako otroci pro důlní těžbu jedné radioaktivní horniny. A ti, kteří už nemohli, byli semleti do konzerv, protože přeci jen z něčeho ti otroci živi být musejí.

Ještě že já, Kápo téhle lidské smečky uvězněné daleko ve vesmíru, jsem pracoval jako tajný agent. Dle dohody ještě na Zemi mám bojovat o naši záchranu a osvobození rodné planety z tohoto krutého obsazení. Dělám, co můžu, abych měl pod palcem co nejvíce našich agentů mezi důlními otroky, ale co všechno se dá vlastně podniknout s touto bezvýchodnou situací? Však skuliny se vždycky najdou, naši věznitelé a dozorci musejí jednou udělat chybu, stačí být jen trpělivý.

Ukázka z knihy
Muž rozhodil ruce a odletěl dobré čtyři metry s dírou v hrudi. Ze skafandru, podobně jako při střelbě na sukry, vyletěly cáry vnitřností a kuličky krve. Jenže v tomhle případě staré dobré rudé. Bylo na ní cosi uklidňujícího.
„Kápo?“
„Jdeme!“ zařval jsem co nejhlasitěji to šlo. Zmáčkl jsem ovladač a vozítko pokračovalo v opatrné jízdě, zatímco vajíčko při rozjezdu trochu zavrávoralo.

– strana 84-85, kapitola Apulunaš

Hledáte akční sci-fi sérii, která bude pravidelně vycházet a nebudete mezi jednotlivými díly čekat v řádu let, ale pouze měsíců? Pak vám jistě do merku přišla nová knižní série Legie, na které pracují rovnou dva spisovatelé – František Kotleta a Kristýna Sněgoňová. Již jsou venku dva díly a to první Operace Thümmel od Kotlety a druhý Amanda od Sněgoňové, tak proč společně nekouknout hned na začátek série, jaký mám z ní dojem?

Co čekat? Rozhodně spoustu akce, zbraní pozemských, ale spíše těch mimozemských, přeci jen jsme v dalekém vesmíru. V první části knihy zavítáme do vězeňské kolonie, která pracuje na těžbě žádaného nerostu. Prostředí je to více než zajímavé, stejně tak jako hierarchie jednotlivých lidí a jejich uchvatitelů. Spiklenectví se tu kuje každým dnem a tajní agenti hledají skulinku, kterou by utekli. Zároveň se nám odhaluje také minulost, co se vlastně odehrálo na samotné Zemi, abychom se více ponořili do aktuální bezvýchodné situace. Vše je velmi lehce podáno, tak jak se od oddychové akční literatury očekává.

Kniha tak vybuduje příjemný základ pro vesmírné dobrodružství, které je ovšem následně drobet zmatené. Jako by tajný agent bez znalosti prostředí a mimozemské hierarchie šel dráždit medvěda klackem. Má po ruce nejednoho mimozemšťana, ze kterého může dostat užitečné informace, ale jak to tak bývá, lidské ego je nepřekonatelné a my lidé přeci víme vše nejlépe. Začíná tak fáze zběsilého lítání z místa na místo, které je spíše než nějaké dobře naplánované kroky jen máváním osudu.

Aby se dodalo popsanému vesmíru monstróznosti a velkolepého rozsahu, je zde popsána celá řada mimozemšťanů a ano, záměrně neříkám ‚mimozemských kultur‘. Víme, kolik mají dané rasy, rukou, nohou nebo třeba očí, víme, že jsou zelení, modří nebo třeba červení, ale u většiny ras je to všechno, co se dozvíme. Z jejich názvu v konečné fázi netušíme, kdo je kdo a stanou se jen pojmy a výplní v nekonečném vesmíru, o kterých se snad něco dozvíme v dílech budoucích. Proto mne nejvíce nakonec oslovila chana a rutašové, o kterých jsme se dozvěděli něco více, zvláště z jejich chování k našim hrdinům, které mi je mile přiblížilo. Ovšem popis barvy a počet končetin mimozemšťanů je to nejmenší, co mi nelahodilo. Přiznám se, že nejvíce mne zamrzelo popsání vzhledu mimozemského stvoření – cituji – jako když si to rozdal Satan s prasetem. Kromě toho, že je to neuctivé k zcela novému druhu, se kterým se hrdinové setkávají, tak hlavně snad tajní agenti nejsou burani, co nedokončili ani základní školu, aby smýšleli podobným způsobem. Z toho důvodu mi to opravdu nesedlo do nastavených reálií.

Když už mluvíme o vulgaritě, ačkoliv je to Kotletovka a tam to prostě čekáte, přeci jen to tentokrát nesedlo úplně plynule. Hrdinové se takto vyjadřovali mimo akční scény, kdy se normálně bavili mezi sebou. Naopak bych takovou reakci čekala třeba při každé přestřelce, když se kazí všechno co jde. Překvapivě, i když čtete Kotletovku, tentokrát se žádné sexuální scény nedočkáte. Místo toho vás přivítá jeden Rusák, který by ojel všechno ve svém okolí, hlavně ať to není chlap – přeci on není žádná buzna. A narážek na tohle téma tu je víc, ať už přes jejich vesmírné přezdívky nebo po to, jak se mimozemšťani rozmnožují.

Přiznám se, že ačkoliv mne kniha jako taková bavila, byla to opravdu akční jízda, po dočtení jsem měla jistý pocit nenaplnění. I když je první díl ze série řádně zakončen, funguje jako celek uzavřeně, přesto z něj mám pocit, že hrdinové se z bodu A dostali oklikou do… bodu A. V podstatě stačilo by trochu vyjednávání a jiných rozumnějších tahů, aby se celému tomu dobrodružství vyhnuli a pokračovali dál ve svém cíli. Místo toho trénovaní tajní agenti nechali se sebou mávat osudem, vždyť ono to nějak dopadne.

Slovo závěrem

Přiznám se, že z prvního dílu Legie jsem lehce na rozpacích. Je to Kotletovka, čeká vás spousta akčních scén a přestřelek, kniha má parádní tempo, svižně se čte, na druhou stranu mne příběh jako celek dostatečně neuspokojil. Ačkoliv toho hlavní hrdinové prožili tolik, jako by se z mého pohledu nikam nedostali. Moje pocity jsou rozporuplné a proto uvidíme, co přinese další díl Amanda, který tentokrát sepsala Kristýna Sněgoňová.

Moje hodnocení: 5/10

František Kotleta - Legie: Operace ThümmelZajímavé odkazy

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Epocha
Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka

Autor: František Kotleta
Série: Legie
Díl: 1. Operace Thümmel
Žánr: akční sci-fi
Počet stran: 344
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz