Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Michal Sirotek – Zresetuj mě | Cyberpunková krimi jízda v Praze budoucnosti

Michal Sirotek – Zresetuj mě | Cyberpunková krimi jízda v Praze budoucnosti

Michal Sirotek - Zresetuj mě

Už když ji poprvé spatří, kriminalisté tuší, že tohle nebude jednoduchý případ. Z houpajícího se těla na ně shlížejí dva prázdné oční důlky, v kterých něco podstatného schází. A to ještě netuší, že brzy na těle objeví další děsivý vzkaz: „Zresetuj mě.“

Michal Sirotek - Zresetuj měMichal Sirotek – Zresetuj mě

První české vydání: 2023

Michal Sirotek je kreativně založený člověk. Jako hlavní práci je na pozici grafika, ale ve svém volném čase pak sedá k osobnímu počítači, aby se pustil do ilustrace nebo psaní knihy. Jeho tvorba je s knihami úzce spjatá, vždyť i jeho kresby můžete spatřit na knižních obálkách a nejen jeho vlastních. Kromě četných povídek na jeho webové stránce jste se mohli setkat také s jeho dystopickou prvotinou Nachové pustiny (2018). Nyní se pouští do cyberpunkové detektivky Zresetuj mě a aby těch žánrů nebylo málo, další rok mu bude vycházet fantasy.

Píše se rok 2069 a Praha není zrovna tím zářivým místem pro život. Možná na první pohled, ale pod povrchem stále bublá zločin. I dnes se s ním potýkají policisté a snaží se své spoluobčany chránit a pomáhat jim, ale díky moderním technologiím je to o dost obtížnější.

Člověk si totiž může vypomoci jakýmkoliv implantátem a získat tak třeba nadlidskou sílu nebo dokonalé vidění za jakýchkoliv světelných podmínek. To ovšem přihrává do karet také černému trhu a zločincům, kteří neváhají využít jakékoliv příležitosti udělat ze sebe neporazitelná monstra. Nebo ukrást tato vylepšeníčka ostatním.

A nový případ už se rýsuje na obzoru, když se kriminalisté dostaví na místo, kde visí mrtvá žena a má vypíchnuté obě oči. Že mají co dočinění s maniakem, jim prozradí vzkaz zanechaný na těle oběti: „Zresetuj mě.“

Ukázka z knihy Zresetuj mě

Opravdu? ozvalo se jí v hlavě nejistě.
Morgue chtěla ten příšerný pohled utnout. Stačila však jen otevřít ústa do prázdna.
Ve sluchátkách se ozval ohlušující pískot, který se jí zařízl do mozku jako nůž. Před obličejem jí explodovalo světlo. Její reálné tělo se napnulo. Zaťala zuby a prsty v křečích chytila metahelmu. Vykřikla by, ale podařilo se jí šok i bolest spolknout.
Svět se roztříštil v pixelový chaos. Grafika se změnila v blikající anarchii. Mizela a znovu se objevovala v agresivních záblescích. Do Morguiných uší se dál dral pískot a kovové skřípění.
Tlačítko pro odpojení zmizelo. Nikde ho neviděla.

– strana 77, kapitola 14

Pod drobnohledem

Pokud máte rádi nějaké to krimi říznuté budoucností, vyspělými technologiemi a třebas i tím cyberpunkem, pak zbystřete. Nová kniha Zresetuj mě přináší poměrně nevybíravého a bezohledného vraha, který si jde tvrdě za svým cílem a my to vše budeme sledovat nejen z pozice vyšetřovatelů, kteří se s ním samozřejmě pustí do křížku (respektive jej musejí vypátrat), ale také nahlédneme na naprosto opačnou stranu barikády mezi zločince a hackery, kteří si také umažou ruce.

Tohle totiž není jenom hon za vrahem, ale kriminalisté mají daleko větší motivaci. Tuhle státní instituci chce totiž nahradit soukromý sektor, firma, která má prý lepší vybavení a schopnější lidi. Z nejsledovanějšího případu, kolem kterého s motá nejeden novinář, se tak stává doslova závod o to, kdo nakonec bude vyšetřujícím činitelem pro stát oficiálně.

Do toho se ukazuje, že tady opravdu nic není černobílé. Každý má své vlastní motivace a minulost, nic se neděje nahodile a také na vyšetřovatele jakožto představitele spravedlnosti může prasknout nějaká ta nepříjemnost. Tahat kostlivce ze skříně nechce nikdo.

Mohlo by vás zajímat
Autor byl pozván do mého čtenářského klubu a proběhla s ním v srpnu 2023 beseda nejen o tvorbě knihy Zresetuj mě, ale také o chystaných novinkách a ilustrátorských pracech.
Na Patreonu naleznete záznam z této besedy.

Kniha není přímočará, vede nás po své ose jak zločinnou, tak kriminalistickou linkou a občas přimotá i nějaké informace a skutečnosti pro lepší vykreslení postav a prostředí. V jednu chvíli jsem se tak musela nad knihou pozastavit a v hlavě si srovnat, co jak do sebe zapadá. To ovšem nemění nic na tom, že kniha je svižná, má opravdu vynikající tempo bez hluchých míst a nutí vás číst dál a dál, protože prostě chcete toho vraha co nejrychleji dopadnout, než přibydou další mrtvoly. A že jich bude. Na akci a napětí totiž titul Zresetuj mě také nešetří, takže se dočkáte i přestřelek nebo automobilových honiček. Nebo hackerských útoků. Nebo mučení vrahem.

Co je nutno podotknout, závěrem knihy se nám dostane i dějové linie, která začne hluboko v minulosti, aby klasickým vyprávěním představila historii hlavního záporáka a dodala tak plastičnosti jeho charakteru. Vždyť naše zázemí, skutky a historie nás tvarují a motivují. Být tento typ vyprávění zakomponován už v počátku knihy, nejspíše budu zklamaná, neboť je poněkud prostý a popisný, ale takto v závěru se výborně hodí pro dotvoření celku případu, který už vykrystalizovává na povrch.

Čím to uzavřít? Ačkoliv tahle kniha měla jasný závěr, já bych se do tohoto světa a k některým postavám ráda opět vrátila, takže doufám, že třeba se někdy v budoucnu dočkáme dalšího případu. Rozhodně bych si ho ráda přečetla. Každopádně před námi je začátkem nového roku připraveno od Michala Sirotka fantasy, takže já už jsem zvědavá, jak si poradí s tímto žánrem.

Knižní trailer

Závěrečné shrnutí

Tak tohle byla parádní jízda. Pokud chcete zkusit na poli sci-fi něco trochu jiného než vesmírné honičky, touhle detektivkou, která vás sveze na akční vlně nejen z pohledu detektivů, ale taky záporáků, rozhodně neprohloupíte. Až vás možná překvapí, jak rychle to uteče, protože kniha Zresetuj mě má výborné tempo.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatele

Michal Sirotek - Zresetuj mě

Autor: Michal Sirotek
Název: Zresetuj mě
Žánr: Sci-fi detektivka
Počet stran: 372
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Golden Dog
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz