Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Michal Sirotek – Nachové pustiny | Fialová vlákna a lidské loutky, to je předzvěst konce naší civilizace

Michal Sirotek – Nachové pustiny | Fialová vlákna a lidské loutky, to je předzvěst konce naší civilizace

Image

Představte si svět a zbytky lidské civilizace schovávající se na posledních bezpečných útočištích. Lidé už jen přežívají a kdo nevezme do ruky zbraň, může velmi rychle skončit jako potrava pro toho podivného finálového tvora. A najdou se tu i tací blázni, kteří jej uctívají nebo se jej snaží zničit.

Nachové pustiny

První vydání: 2018

Kniha Nachové pustiny se dá považovat za autorovu prvotinu, ačkoliv Michal Sirotek nemusí být pro mnohé z vás jméno neznámé. Jeho povídky totiž můžete nalézt v časopise Pevnost, XB-1, ale třeba také ve sborníku Mlok díky jeho účasti v soutěži o Cenu Karla Čapka. Zajímavostí pak je, že Michal Sirotek je i velmi nadaným ilustrátorem, o čemž vypovídá také samotná obálka Nachových pustin, kterou si vytvořil sám, stejně tak jako knižní trailer.

Tenhle svět byl jako ten náš, než se stala jedna nečekaná věc. Po celé Zeměkouli se objevila ohniska neznámého a nezvaného návštěvníka. Ten se sice nemohl hýbat, ale dokázal lidi ovládnout pomoci svých spór rozlétávajících se po světe. Z lidí tak vznikly schránky, které byly obřími chapadly připoutány k jednotlivým centrům a začaly napadat další své dřívější přátele a známé. Už dávno nebyli lidmi, jen přemáhali a pohlcovali nové a nové jedince k tomuhle podivnému kolosu postupně ničícímu celý svět.

Tom, jako jeden z mála, přežívá v této nové přítomnosti, jak se jen dá. Společnost je notně ořezaná, přepych je žít za zdí jedné z hlídaných zón a mít zde své místo a povinnost. Jenže Tom si zahrává s jistotou jako v ruské ruletě, když obchoduje s horkým zbožím a nepravými lidmi.

A právě to je věc, která jej vytrhne z jeho bezpečného útočiště. Potkává se s Yurim a Niskou, kteří se rozhodli, že ukončí tuhle hrozivou věc s cizím vetřelcem. Všichni je mají za blázna, ale vlivem okolností a nátlaku je Tom přinucen jít s nimi. Otázkou je, co ho to všechno bude stát, protože stačí se podívat na nádhernou Nisku, která přišla v minulosti o oko, a smích přejde každého. Je potřeba vzít odvahu a vrhnout se do prostředí plného nebezpečných loutek a spór.

Knižní trailer

Vítejte v tak trochu jiném světě. Děj se sice odehrává v České Republice, ale na první pohled byste to tady nepoznali. Svět je zdevastován po okupaci podivnou nachovou hmotou rozrůstající se po všech kontinentech. Ta zprvu vypadá jako hloupé zvíře živící se jinými živými tvory, které na sebe později navazuje jako loutky, jimiž opět přepadá další tvory. Jenže postupem příběhu budeme do všeho pronikat, nakoukneme také přímo do hlavy samotného tvora, kde vynikl a jaký je jeho cíl. Zjistíme, že dokáže útočit nejen třeba nebezpečnými spórami po vdechnutí, ale sám ze zbytků bytostí dokáže vytvořit smrtící kreatury.

Kromě toho, že o váš život usiluje tahle podivná nestvůra, nachází se tady také jedna nemilá sekta. Ta vidí v této okupaci světa jistý smysl, vzhlíží k této přicestovalé bytosti a nemálo zasáhne do našeho příběhu. Svět tak působí uceleněji, propracovaněji, protože i lidská mysl se mění vzhledem k nestandardním podmínkám. Ochotu a pomoc občas prostě vystřídá šílenství.

Tak tohle je přesně ten svět, kde byste žít nechtěl.  Existuje jen málo bezpečných míst, kde se každý civilista poctivě podílí na pracích a přežití. Munice dochází, a tak se střety uskutečňují třeba i pomocí luku a šípů nebo ostří dýk a katan.

Velmi se mi líbí, že je děj umístěn do České Republiky a velmi důležitou roli zde dostane i samotné Brno. Čtenář tak může příběh více prožít a nabývá pocitu reálnosti s tím, že tohle se nám jednou opravdu může stát. Ačkoliv by neuškodilo více pozornosti reálným místům.

Přečtete si ukázku z knihy Nachové pustiny

Hlavní postavy mi byly z počátku sympatické, jejich vztahy tak nějak fungovaly, neboť jsme do nich byli uvrženi, brali jsme je tak a ona ta chemie tam fungovala. Jenže všechno se to v průběhu příběhu tak trochu mění, ale vzhledem k četnosti akce není čas na nějaký důraz na sblížení postav. Jejich vztahy už jsou pak spíše prkennější. Co se týče hlavního záporáka, ten se mi od první chvíle zdál jako ryze záporák, neměl slitování, pochopení s naprosto nikým. Nejspíše to mělo své důvodu postupně vyplývající na povrch k závěru knihy, ale i přesto mi přišel velmi jednotvárný.

Ačkoliv zde dávám do popředí fakt, že některé věci by mohly být rozpracovanější, dostát více prostoru, vše je to takové zjednodušené právě díky výbornému tempu celé knihy. Ta se čte svižně, je výbornou oddechovkou a ukrývá v sobě notnou dávku akce. Jen ke konci se vše trochu zpomalí, abychom se dočkali řady dovysvětlení. Ačkoliv tím příběh notně doplní, zápletka díky tomu dostává nový ráz a vypadá hlouběji, na druhou stranu to trochu uškodí čtenáři v ohledu na tempo, v kterém se děj držel doposud.

Na závěr musím zmínit jednu věc, která mne občas vyrušila od psaní a to byly drobné úklepy. Kniha by si zasloužila ještě jednou projít a očistit od takových těch překlepů, které vám sice Word nepodtrhne (slovo samotné je v pořádku), ale do složení dané věty nepasuje.

Slovo závěrem

Postapokalyptická jednohubka, takové to pravé odlehčené čtení na léto s velkou dávkou akce a příjemně svižným tempem. Pokud prozkoumáváte pole české akční fantastiky, Nachové pustiny byste rozhodně neměli přehlédnout. Nemluvě o tom, že hlavní děj této knihy se odehrává zrovna u nás. Jaké to je, když svět ovládne zcela jiný tvor? Tak o tom ví své zbytky civilizace, ze kterých tahle situace dokáže vykřesat nejen to nejlepší, ale také to nejhorší, o čem se vám ani v nočních můrách nezdá.

Moje hodnocení: 7/10

Zajímavé odkazy

Webová stránka autora: MichalSirotek86.wixsite.com

Autor: Michal Sirotek
Název: Nachové pustiny
Počet stran: 227
Nakladatelství: Martin Koláček – E-knihy jedou
Rok vydání: 2018

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz