Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Dana Beranová – Zpěv straky | Léčitelka se svým nadáním proti krutosti světa

Dana Beranová – Zpěv straky | Léčitelka se svým nadáním proti krutosti světa

Dana Beranová – Zpěv straky

Doprovod jí dělala Potvora a Trdlo, dvě blízká zvířata, protože její cesta byla jinak osamělá. Vydávala se totiž ostatním pomoci od jejich neduhů. Čelila tak nejen lidskému osamění, ale také krutému světu, který ji obklopoval a připravoval nelehké úkoly.

Dana Beranová – Zpěv strakyDana Beranová – Zpěv straky

První české vydání: 2022

Pokud byste měli hádat povolání spisovatelky Dany Beranové, ohlédněte se za Henikou, hlavní hrdinkou knihy Zpěv straky, která dělá totéž – léčí lidi. Jak sama autorka zmiňuje, ráda ve svých textech využívá věcí, které zná a není divu, že se díky tomu také umisťovala na předních místech soutěže Vidoucí. Vy si její práci můžete užít díky nejnovějšímu fantasy titulu Zpěv straky.

Henika je mladá třiatřicetiletá žena, která celý život žije se svojí matkou – čarodějkou. To díky její výuce postupně odkrývá a učí se využívat své vlastní schopnosti, jenže výuka jde příliš pomalu, než by si představovala. Pak jí ale jednoho dne nečekaně padne do klína neuvěřitelná moc a ona se rozhodne konečně osamostatnit.

Musí splnit jediné – pomáhat bez rozdílu bohatým i chudým. Taková je cena za dar nedar. Sama tak svoji práci založí na příjmání úkolů hodných jejích dovedností léčitelství a magie a společně se svojí klisnou se vydává vstříc novým výzvám.

Pod drobnohledem

Vydejme se do takového toho klasického středověkého fantasy světa, který prolíná magie. Ne každý je ovšem obdařen, ačkoliv naše hlavní hrdinka tuto výsadu má. Je čarodějkou, i když stále učednicí a tak nemá šanci moc objevovat svět. To se ovšem brzy mění, čímž se jí otevírají dveře k nepoznanému.

My tak společně s Henikou prozkoumáváme lidská srdce, vztahy a celkovou podstatu v mnoha povídkách ukrývajících se v tomto překvapivě krátkém příběhu. Ovšem nelekejte se označení povídky, neboť ty se jemně prolínají, doplňují, příběh se k postavám navrací a tak se dostává celkovému útvaru jisté provázanosti. Ovšem samostatná vyprávění mají svoji pointu, zamyšlení či ponaučení.

Henika jakožto léčitelka nám ukazuje, že fantasy nejsou jen epické bitvy, ale třeba vztahové „souboje“ se odehrávají i bez mečů a jiných zbraní. A někdy vlastně i s nimi. Ačkoliv je hlavní hrdinka na první pohled křehká květina v krutém světě, tohleto rozhodně není pohádkové vyprávění a prolité krve bude nemálo. Smrt si nevybírá a bere malé i velké, chudé i bohaté. A není to jen smrt, co nejhoršího se člověku může stát. I přesto (a právě proto) dokáže kniha rozbouřit v čtenáři spoustu emocí, když vyšle hrdinku proti nečekanému úkolu pomoci.

Kromě postupného objevování světa, lidských vztahů a povah hlavní hrdinka také zkoumá samu sebe. Na to doposud nebyl čas, takže objevuje první přátelé, lásky a hlavně vlastní kořeny. Je konfrontována jak realitou, tak vlastní matkou. A třeba i potřebou vlastnit koně, aby se mohla dostavit k potřebným. Také svoji nevoli dá klisně najevo pojmenováním Potvora, což mne opravdu pobavilo. Díky tomu všemu čarodějka působí realisticky a stane se příjemnou společnicí.

Ukázka z audioknihy Zpěv straky

Audioknižní zpracování

Pro načtení knihy byla zvolena herečka a moderátorka Kateřina Mendlová Jírů, absolventka brněnské konzervatoře. Ta svým hlasem propůjčila hrdince představu křehké mladé ženy, která se ovšem nebojí čelit nadcházejícím problémům.

Jakožto interpretka se mi svojí barvou hlasu pro audioknihu velmi zalíbila a podtrhla ono vyznění, že celý svět není jen o hrdinech s mečem v ruce. Na druhou stranu mohla místy zapracovat lépe na práci s hlasem, lépe vyjádřit emoce, kterými hrdinka sršela. Ovšem i přesto samotný obsah dokázal předat (alespoň mně jako) posluchači sám i tak mnoho.

Závěrečné shrnutí

Přiznám se, že už jsem zahlcená tím klasickým hrdinným fantasy, takže mne velmi potěšila kniha, která ukazuje, že není potřeba řešit jen války a bitvy. Že vztahy samotné dokážou být velmi křehké, překvapující, zraňující a vše se nedá mávnutím kouzelného proutku napravit. Není to žádná romantická kniha pro ženy s nutnými happy-endy, ale je to hodně jiné fantasy, než bývá zvykem. Takže pokud právě něco takového hledáte, třeba právě Zpěv straky, který se vydává po stopách léčitelství, magie a rodinných vazbách, může být to pravé.

Moje hodnocení: 8/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Zakoupení audioknihy | Stránka spisovatelky

Dana Beranová – Zpěv strakyAutor: Dana Beranová
Interpret: Kateřina Mendlová Jírů
Název: Zpěv straky
Žánr: Fantasy
Délka: 7h 51min
Vydavatelství: Audiotéka, Host
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz