Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky na říjen 2023

Knižní novinky na říjen 2023

To sychravé podzimní počasí jako by volalo ke čtení, takže tady máte nášup knižních novinek za říjen a že jich je požehnaně. Ať už jsou to naprosté novinky nebo dotisky oblíbených titulů, tentokrát rozhodně nebudete vědět, nad čím posedět dříve v pohodlném ušáku. Tak pojďte se nakouknout na tu úžasnou nabídku!


Fantasy novinky

Lucie Ortega – Soumrak Edenu

Lucie Ortega – Soumrak Edenu
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 5.10.2023

Temná fantasy od autorky hitu Světla nad močálem
Dva tisíce let po odchodu andělů je Eden sužován úpadkem, jehož příčina zůstává neznámá. Pravověrní z něj viní Heretiky a jejich zapovězenou magii, a napětí mezi oběma skupinami nebezpečně stoupá. Chrámová tanečnice Ada Efron žije posledních sedm let jako Pravověrná. Tají své heretické kořeny a snaží se zapomenout na to, že kdysi přísahala pomstu vrahovi svých rodičů. Když je však její identita prozrazena a její nový život se ocitne v troskách, Ada ví, že přišel čas odplaty. Dokáže zjistit, co se přesně stalo o Noci velké očisty, kdy její rodiče zemřeli? Stihne vraha najít, než v Edenu vypukne válka? A pokud ho najde, bude dost silná, aby ho porazila?

Judy I. Lin – A Magic Steeped in Poison

Judy I. Lin – A Magic Steeped in Poison
Série: The Book of Tea (1)
Nakladatelství: Ocelot Publishing
Datum vydání: říjen 2023

Jediné, co je pro Ning horší než ztráta matky, je vědomí, že je to její vina. To ona nevědomky uvařila jedovatý čaj, který ji zabil – jedovatý čaj, který teď hrozí, že připraví o život i její sestru Shu.
Když se Ning doslechne o soutěži, která má najít nejlepšího šen-nung-ši – mistra starobylého a magického umění přípravy čaje -, vydá se do císařského města, aby se zúčastnila. Vítěz získá od princezny laskavost, která může být pro Ning jedinou šancí, jak zachránit sestře život.
Ale mezi zrádnými soutěžícími, krvavou dvorskou politikou a záhadným (a pohledným) chlapcem se šokujícím tajemstvím může být ve skutečnosti ve větším nebezpečí právě Ning.

Rozálie Pražáková – Koruna strachu

Rozálie Pražáková – Koruna strachu
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 5.10.2023

Dobrodružství na stránkách knih může být skutečnější, než byste čekali.
Když sedmnáctileté Avery zemře strýček, zmizí spolu s ním i poslední střípky jejích dětských snů. To však nelze říct o Twainovi, jejím bratranci a nejlepším příteli, který se těch svých drží zuby nehty. Je rozhodnutý zažít velké dobrodružství, vrátit se do let, kdy spolu s Avery pročesávali tajné chodby rodinné vily, a objevit něco, co jako děti přehlédli. A když se jim do rukou dostane tajemný klíč, otevřou se jim na stránkách zapomenuté knihy možnosti zasypané prachem, o kterých se těm dvěma nikdy ani nesnilo. Vydejte se s Avery a Twainem za dobrodružstvím a třeba zjistíte, že to, co hltáte v knihách, by vás na vlastní kůži zase tolik neokouzlilo. Anebo ne?

Ukázka z knihy Koruna strachu

J. R. R. Tolkien – Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě

J. R. R. Tolkien – Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 31.10.2023

Nedokončené příběhy jsou důležitým pramenem poznání světa Tolkienových knih – obsahují množství důležitých poznatků, které se mu podařilo o Středozemi odhalit, i příběhů, které se ve třech věcích odehrály. Rozvíjejí a doplňují svět, který čtenář zná ze Silmarillionu i Pána prstenů, odhalují mnohé nejasnosti a opětovně dokládají fascinující propracovanost tolkienovské mytologie.

Juraj Červenák – Ostrov bohyní

Juraj Červenák – Ostrov bohyní
Série: Černý Rogan
Nakladatelství: Brokilon
Datum vydání: podzim 2023

Příběhy ze světa černokněžníka Rogana
Vědma Mirena v kopcích kolem posvátné hory Sitno zjišťuje, proč po objevení prastarého dolu začali mizet místní kopáči i ozbrojené stráže. Potulný bojovník Valgor doprovází kupecké vozy skrz močály obestřené pochmurnými pověstmi. Rogan a jeho vlčí průvodce Goryvlad čelí v odlehlých horách krvelačné bytosti z dávných dob. Později se přidají k výpravě proti nebezpečným strigám, které unášejí děti na svůj říční ostrov chráněný tajemnou bohyní. Po mnoha letech se Rogan a Goryvlad setkávají s vyslanci Konstantinem a Metodějem a čelí temným silám i svému osudu.
Čistokrevná slovanská fantasy z pera Juraje Červenáka. Povídky a novely vznikaly od devadesátých let po současnost, ty dříve vydané se ke čtenářům vracejí ve výrazně přepracované podobě.
Kniha obsahuje příběhy:
Kapka krve
Na píď chlap, na loket vous
Krvavá panna a veliký zlý vlk
Ostrov bohyní
Věrozvěstové

George R. R. Martin – Sen Ockerwee

George R. R. Martin – Sen Ockerwee
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 24.10.2023

Sen Ockerwee je fascinující upíří příběh zasazený do doby a prostředí, které známe z tvorby Marka Twaina – na starou Mississippi, jejíž vody brázdí veliké a hrdé kolesové parníky. Navíc to není jen mistrně vystavěný a napínavý příběh o souboji se zlem, ale také dokonalá ukázka spisovatelské virtuozity. Martin tu téměř marnotratně do jediné knížky zasadil celou řadu bravurně vytvořených postav, jako jsou kapitán Abner Marsh nebo Mrzout Billy Tipton, postav, na které se po dočtení knihy rozhodně nezapomíná. Putují po kalných a mlhami zahalených vodách Mississippi až do míst tak děsivých, že strach o život je tam tou nejmenší z jejich starostí…

Ukázka z knihy Sen Ockerwee

John Gwynne – Hlad bohů

John Gwynne – Hlad bohů
Série: Krvopřísežní (2)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 31.10.2023

Pokračování oceňované seversky laděné fantasy série Krvopřísežní
Bájná dračí bohyně Lik-Rifa byla osvobozena ze svého věčného vězení. Nyní osnuje nový věk krve a dobyvačných tažení. Orka pokračuje v pátrání po svém zmizelém synovi, Krvopřísežní se v zoufalém závodě o záchranu jedné své členky ženou na jih — a Varg podniká první kroky za pomstou.
Elva slíbila, že splní krevní přísahu a zachrání zajatce ze spárů Lik-Rify a jejích drakorozených následovníků, nejprve ale musí přesvědčit Líté bijce, aby ji následovali.
Ani Krvopřísežní a Lítí bijci však nemohou dračí bohyni čelit sami. Jejich naděje spočívá v šílených spisech spoutaného boha. V knize zakázaných kouzel, s níž dokážou vzkřísit vlčího boha Úlfriho… a vyvolat bitvu, která otřese základy země.

Anthony Ryan – Vyvrhel

Anthony Ryan – Vyvrhel
Série: Vyvrhel (1)
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 24.10.2023

První díl nové trilogie Úmluva oceli od mistra epické fantasy Anthonyho Ryana
Alwyn se narodil uprostřed občanské války v království Albermaine a vyrostl mezi zbojníky. Pálí mu to a naučil se zručně zacházet s nožem, uprostřed hlubokého lesa se cítí svobodný a mezi lapky má to, co nikdy neměl — přátele a rodinu. Zrada však obrátí jeho život naruby a udá mu úplně nový směr, plný krve a pomsty, a Alwyn nakonec narukuje do královské armády.
Bojuje pod velením šlechtičny Evadine Courlain, kterou pronásledují vidění démonické apokalypsy. Aby se Alwyn mohl pomstít, musí přežít válku a smrtící intriky urozených. Do pohybu se však dávají temné síly, lidské i nadpřirozené, a snaží se Evadinin vzestup překazit. A Alwyn se musí rozhodnout — stane se válečníkem, nebo navždy zůstane psancem?

Daniel Abraham – Věk popela

Daniel Abraham – Věk popela
Série: Kitamarská trilogie (1)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 23.10.2023

Monumentální epická fantasy trilogie od veleúspěšného a kritikou oceňovaného spisovatele Daniela Abrahama, spoluautora Expanze, která se odehrává v průběhu jediného rušného roku na území obřího města na pokraji zkázy. Kitamar je střediskem obchodu a bohatství, prastaré město s dlouhou, krvavou minulostí, v němž žijí své životy a příběhy nesčetné tisíce lidí. Tohle je ten Alísin… Když bezvýznamné zlodějce z chudinských brlohů Hřebenice zavraždí bratra, rozhodne se zjistit, kdo ho zabil a proč. Ale čím víc toho zjišťuje o něm, tím víc se dozvídá sama o sobě. A pravdy, které odhaluje, jsou nebezpečnější než nože. Na konci cesty, kterou si Alís zvolí, provázané s intrikami sahajícími až ke kořenům Kitamaru, kde tajnosti těch nejposlednějších mohou někdy svrhnout i trůn, bude mít moc všechno změnit. „Podmanivá a úchvatná tapiserie, zručně a pečlivě utkaná.“ – Joe Abercrombie, autor románu Trocha zlé krve

Ukázka z knihy Věk popela

 

Dále vychází

 • J. K. Rowlingová – Harry Potter: Kouzelnický almanach (Albatros)
 • J. K. Rowlingová – Bradavická knihovna BOX (Albatros)
 • Laura Sampson – Čarovné pohádky (Albatros)
 • Erin Hunterová – Kočičí válečníci: Síla tří (2): Temná řeka (Albatros)
 • Jiří Kahoun – U všech čertů (Albatros)
 • Alena Mornštajnová – Strašidýlko Stráša (Albatros)
 • Jaroslav Konáš – Město v mlze (Argo)
 • Alan Moore – Iluminace (Argo)
 • Damien Bador, Coralie Pototová, Vivien Stocker, Dominique Vigot – Hobit: velká encyklopedie (Argo)
 • Holly Blacková – Ukradený dědic (CooBoo)
 • Chloe Gong – Naše zakázané vášně (2): Naše bouřlivé konce (CooBoo)
 • Soman Chainani – Škola dobra a zla (3): Poslední navěky (CooBoo)
 • Soman Chainani – Škola dobra a zla (4): Vzhůru za slávou (CooBoo)
 • Holly Blacková – Krutý princ BOX (CooBoo)
 • Alena Adrianet Heinrichová – Slovodějky (CooBoo)
 • Edo van Belkom – Vlčí smečka (cPress)
 • Kolektiv autorů – Disney? Čarodějův učeň (Egmont)
 • Margaret Rogersonová – Kouzla rodu Thornů: Tajemství domu Thornů (Fragment)
 • Alexandra Pageová – Poštovní skřítek Jaksemáš a zachráněné Vánoce (Fragment)
 • Kevin Sands – Alchymistova šifra (4): Volání přízraku (Fragment)
 • Kevin Sands – Alchymistova šifra (5): Zrádcova dýka (Fragment)
 • Natalja Ščerba – Časodějové (2): Srdce času (Fragment)
 • Natalja Ščerba – Časodějové (4): Číselné jméno (Fragment)
 • Kiran Millwood Hargrave – Dívka z inkoustu a hvězd (Fragment)
 • Kateřina Šardická – Noci běsů (Fragment)
 • Rick Riordan – Kronika Cartera Kanea (2): Hněv bohů (Fragment)
 • Rick Riordan – Percy Jackson (6): Pohár bohů (Fragment)
 • Robert Jackson Bennett – Záhutí (3): Klíčotepci (Host)
 • Andrea Stewartová – Tonoucí císařství (2): Císařovna kostí (Host)
 • Olivie Blake – Atlasova šestka (2): Atlasův paradox (Laser)
 • Danielle L. Jensen – Mostní království: Princezna klamu (Laser)
 • Gene Wolfe – Liktorův meč (Fobos)
 • Tess M. Puffrová – Prokletá Mimzie (KING COOL)
 • Sarah Sprinz – Akademie Dunbridge (2): Kdokoliv (Resd)
 • Angela McAllisterová – Strašidelné pohádky z celého světa (Slovart)
 • Richelle Mead – Vampýrská akademie BOX (#booklab)
 • Brandon Sanderson – Alcatraz (2):Alcatraz versus legie Zakladatelových kostí (Slovart)
 • Martina Eretová – Mýtoversum (1): Případ ambiciózního démona (Slovart)
 • Jana Šouflová – Lionet & jiné podivné případy (Straky na vrbě)
 • Karen Lynch – Nezdolná (2): Útočiště (YOLI)
 • Alex Aster – Storočí (1)(YOLI)

Sci-fi novinky

Lena Kiefer – Svět bude hořet

Lena Kiefer – Svět bude hořet
Série: Ofélie Scaleová (1)
Nakladatelství: KING COOL
Datum vydání: 4.10.2023

Osmnáctiletá Ofélie Scaleová žije v Anglii v nepříliš vzdálené budoucnosti, kde vládne král a veškerá technologie je postavena mimo zákon. Milovnice moderní techniky a odvážná bojovnice Ofélie se přidává k odbojové skupině ReVerse, která se snaží o návrat technologie do života lidí.
Díky svým fyzickým i psychickým předpokladům je vybrána, aby se přihlásila do královské tajné služby. Pokud v tvrdé konkurenci uspěje, bude moci z pozice jednoho z jeho bodyguardů krále zavraždit a tím uvolnit cestu umělé inteligenci.
Když ale dorazí na hrad, bláznivě se zamiluje do tajemného Luciena – králova bratra. A Ofélie si najednou musí vybrat mezi loajalitou a zradou, láskou a nenávistí…

Christopher Paolini – Fraktální šum

Christopher Paolini – Fraktální šum
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 24.10.2023

Strhující román z univerza bestsellerové série Spát v moři hvězd
Píše se 25. července roku 2234: Posádka lodi Adamura objevuje Anomálii. Na zdánlivě neobydlené planetě Talos VII se nachází kruhová jáma o průměru 50 kilometrů. Její pravidelný tvar není dílem náhody. Kdo ji vyhloubil a proč? Po tom pátrá malý tým výzkumníků. Pro některé z nich je mise životním snem, pro jiné nesmyslným rizikem a pro další zoufalým pokusem najít v chladném a lhostejném vesmíru smysl. Každý krok k tajemné propasti je náročnější než ten předešlý. A v jejich stopách jdou duchové minulosti.

Ukázka z knihy Fraktální šum

Bunch Chris, Cole Allan – Vulkán

Bunch Chris, Cole Allan – Vulkán
Série: Sten (1)
Nakladatelství: Triton
Datum vydání: říjen 2023

Vulkán je průmyslový svět. Staletý, ovládaný Firmou, odporný jako hřích a necitelný jako smrt. Na Vulkánu existují jenom dva druhy lidí – spokojení a drsní. Sten je drsný.
Když jeho rodina zahyne při záhadné nehodě, Sten se vzbouří, skryje se v nekonečných kovových labyrintech Vulkánu a jde Firmě po krku. Je to ale marný boj. Nikdo se nemůže vzepřít Firmě a čekat, že přežije. Sten ale není jenom tak někdo.
Od továren na Vulkánu až po intriky na imperiálním dvoře, Galaxie se brzy ocitne tváří v tvář tomu nejlepšímu bojovníkovi. Sten se naučil přežít, a nyní chce víc. Udělá všechno pro to, aby se stal pánem svého osudu.

Adam Oyebanji – Den obratu

Adam Oyebanji – Den obratu
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 18.10.2023

Uplynulo přes sto let od chvíle, kdy se tři generační kosmické lodě vydaly ze Země ovládané umělou inteligencí za novým životem na vzdálené planetě obíhající kolem Tau Ceti. Nyní se blíží Den obratu, kdy plavidla zahájí brzdný manévr a dlouho očekávaný sestup k vysněnému domovu. Ravi McLeaod pochází ze spodních palub lodi Archimédes a po absolvování důstojnického kurzu se má stát prvním zástupcem své rodiny, který ve společenské hierarchii mezihvězdného plavidla dokáže vystoupat na vyšší příčky. Během rutinní technické inspekce je však Ravi svědkem nevysvětlitelné scény: ve volném vesmíru se vznáší mladá žena bez skafandru a usmívá se na něj. Nikdo jiný ji však nespatří. Protože se dívka v jeho vizích objevuje stále častěji, Ravi stojí před zásadní volbou: buď rodině zajistí místo mezi elitními členy posádky Archimédesu, nebo všechno ohrozí tím, že se pokusí rozluštit tajemství vznášející se mladé ženy. S pomocí sestřenice Boz a jejího nezákonně postaveného technického zařízení s umělou inteligencí Ravi musí odhalit zdroj podivných přeludů a odhalit pravdu o odletu své lodi ze Země dřív, než přijde Den obratu a změní všechno, co se o životě prozatím dozvěděli.

Ukázka z knihy Den obratu

 

Dále vychází

 • Brian Herbert, Kevin J. Anderson – Historie Duny: Křížová výprava strojů (Baronet)
 • Dan Simmons – Hyperion (Argo)
 • Dan Simmons – Pád Hyperionu (Argo)
 • Megan E. O’Keefeová – Protektorát (2): Pád do chaosu (Host)
 • Kristýna Sněgoňová – Legie (9): Na konci vesmíru (Epocha)

Hororové novinky

C. J. Cooke – Ostrov čarodějnic

C. J. Cooke – Ostrov čarodějnic
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 11.10.2023

Tři dcery. Osamělý ostrov. Odhalená tajemství…
Na útesech odlehlého skotského ostrova Lòn Haven stojí maják.
Maják, který již přestál víc než jen bouře.
Na tomto ostrově vždycky docházelo k záhadným a děsivým událostem. Začalo to honem na čarodějnice. A teď, o stovky let později, začali obyvatelé ostrova bez vysvětlení mizet.
Může za to náhoda? Nebo snad kletba?
Liv Stay prchá na ostrov se svými třemi dcerami, aby našla nový domov. Nevěří na čarodějnice, na zlověstná znamení ani na strašidla. Za necelé dva měsíce však z rodiny zůstane jen její dcera Luna.
O dvacet let později se Luna musí vrátit na místo, kde její rodina zmizela. Zbyla jako jediná ze tří sester a je na ní, aby zjistila pravdu…
Co se však před lety v majáku skutečně odehrálo?

J.D. Barker – V jejím srdci svět se tříští

J.D. Barker – V jejím srdci svět se tříští
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 25.10.2023

Jack Thatch je chlapec z Pittsburghu, jehož od smrti obou rodičů vychovává tetička Jo. O tom smutném výročí chodí navštěvovat jejich hrob. A právě na hřbitově se Jack osmého srpna 1984 ve svých osmi letech setká se zvláštní osmiletou Stellou Nettletonovou.
Když ji uvidí sedět na lavičce s Dickensovými Nadějnými vyhlídkami, ještě netuší, jak zásadní význam toto seznámení bude mít. Z nepochopitelného důvodu začne být dívkou posedlý a chodí ji vyhlížet na hřbitov, nicméně znovu ji potká až po roce, opět osmého, na stejné lavičce. Dívku obestírají záhady a Jack se o ní marně snaží něco dozvědět. Potom se v jedenácti letech, po dalším setkání, probere v zastrčené uličce vedle strašlivě spáleného muže v nedotčeném oblečení. Případ vyšetřuje policejní detektiv Faustino Brier, jehož to nepřekvapí, protože oběti v tomto stavu nachází každoročně osmého srpna už po mnoho let.
Daleko odsud mezitím vyrůstá ve výzkumné laboratoři další chlapec ve stejném věku, který vládne schopností tak děsivou, že ho drží v naprosté izolaci.

Gregory A. Douglas – Hnízdo

Gregory A. Douglas – Hnízdo
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 9.10.2023

Byla to obyčejná skládka na klidném ostrově nedaleko Cape Cod. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že jsou zde ideální podmínky pro bujení, že je to teplé, páchnoucí a vlhké lůno s takovým množstvím potravy, aby se vše, co se plazí, plíží a skrývá, dosyta nažralo. Stačila změna chemikálie na hubení škůdců a obrovští zmutovaní švábi začali opouštět své hnízdo… a hledat lidské maso.

Luke Dumas – Historie děsu

Luke Dumas – Historie děsu
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 23.10.2023

Grayson Hale, nejslavnější skotský vrah historie, je známý spíše pod jiným jménem: jako Ďáblův advokát. Když se pětadvacetiletý americký postgraduální student přiznal k vraždě svého spolužáka Liama Stewarta a tvrdil, že jej k činu přiměl ďábel, okamžitě na sebe strhl veškerou pozornost. Po letech je však Hale ve vězení nalezen oběšený ve své cele a policisté objeví rukopis, který slibuje odpovědi na otázku, jež celý národ pronásleduje jako stín: byl Hale šílenec, nebo celou tu dobu říkal pravdu?

Ukázka z knihy Historie děsu

 

Dále vychází

 • S. A. Barnes – Mrtvé ticho (Fobos)
 • Darcy Coates – Hrůza na Šibeničním vrchu (Fobos)
 • Caimh McDonnell – Podivná doba (Fobos)
 • Dan Simmons – Olymp (Fobos)

Říjen je doslova nabytý knižními novinkami a já budu mít co dělat, abych v listopadu (až to bude všechno na knižních pultech) přečetla alespoň část z knih, které mě zaujaly, a že jich je. Z produkce českých autorů opět nepřehlédnutelné perly, vedle toho světoví mistři na poli fantastiky. Tentokrát za sebe vypíchnu tématická díla a to A Magic Steeped in Poison pojednávající o mém milovaném čaji a Hlad bohů na téma severské mytologie. A vlastně to, že Ryan, Paolini nebo Martin se objeví v mé knihovničce, je už teď mimochodem také jistotou. A co vy, také si nemůžete vybrat? Která kniha vám padla do oka?

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz