Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Sofia Samatar – Cizincem v Olondrii | Poetické dobrodružství za exotikou a slovem

Sofia Samatar – Cizincem v Olondrii | Poetické dobrodružství za exotikou a slovem

Recenze knihy Cizincem v Olondrii

Není kouzelnějšího povolání, než být obchodníkem, který putuje do dalekých neznámých krajin, kam dodává jinak nedostupné zboží. Není nebezpečnějšího povolání, než být obchodníkem, který se může ztratit v kulturních rozdílech.

Cizincem v Olondrii (anglické vydání)

Sofia Samatar – Cizincem v Olondrii

První vydání: 2013
První české vydání: 2023

Sofia Samatar je americká spisovatelka s kořeny napříč Evropou a Afrikou, s jejíž tvorbou jste se mohli setkat nejen skrze povídky v četných povídkových antologiích, ale také skrze pětici knih, z nichž některé si odnesly ocenění. Stejně tak jako první novela Cizincem v Olondrii, která si vysloužila ocenění William L. Crawford Fantasy Award, the British Fantasy Award a the World Fantasy Award for Best Novel. Její knihy nejsou v první řadě o fantasy, ale především o člověku, o společnosti a kultuře.

Už od raného dětství bylo jisté, že starší syn obchodníka s pepřem Džom jeho tradici nepřevezme. Duchem prostší mladík viděl svět odlišnýma očima a možná právě proto jej měl Dževik rád. Také si ovšem liboval ve výjimečné výuce, která se mu dostávala, aby jednoho dne mohl zaujmout otcovo místo.

Tak moc jej vábil svět, když potají poslouchal otcovy historky z cest. Tak moc se chtěl vypravit navštívit ty nové a zcela odlišné kultury, až jednoho dne jeho čas nadešel. A prodej pepře bylo to nejmenší, co jej v nových krajinách zajímalo.

Ukázka z knihy Cizincem v Olondrii
To ráno bylo chladné a jasné. Blížil se konec období dešťů a nad námi svištěl na neviditelném hadu vítr zvaný kjon. Trsy pomerančovníkového listí byly slepené, ztěžklé a leskly se vodou, a Džom stál pod větvemi a třásl jimi, vlasy poprášené kapkami. A právě jeho hlas jsme uslyšeli, ten hlas hutný nadbytečnými slinami, jak huhňavě volá: „Na nádvoří je osel!“

– strana 43, kapitola 3: Ve dveřích

Pod drobnohledem

Na první pohled dobrodružně vypadající příběh, ovšem kniha Cizincem v Olondrii přináší místo spousty akčních scén a zběsilého téma naopak rozjímání nad krajinou. Poeticky vyznívající román, který dá na popis okolí, pohltí vás atmosférou, prostoupí zvuky a vůněmi. Je to pomalé čtení, které vám nabízí ochutnání neznámé země plnými doušky. A to včetně jejich dobrých i špatných stránek.

Svůj jiný styl vyprávění umocňuje rozličnými písněmi a texty z knih či dopisů, které se prolínají dějem, aby doplnily další střípky. A překvapivě i přes to všechno je to vyprávění nejen o cestování a poznávání nových končin, ale také o knihách a psaní, které není samozřejmostí pro každého, a tak bychom si tuto dovednost měli hýčkat a předávat dál.

Ačkoliv se tedy na první dojem může nyní zdát, že je to jakýsi cestopis, nenechejte se zmást. Náš hlavní hrdina je totiž vpleten do víru událostí náboženského konfliktu, který probublává zemí již nějakou dobu. Dževik neznalý kultury se tak najednou ocitne mezi mlýnskými kameny rozmanitých světů, které si vzájemně odporují.

I přesto, že je zde jakási hnací síla a do nějaké té potyčky si připleteme, kniha si stále drží svůj podmanivý způsob vyprávění, který nemusí sednout každému. Je to příběh, na který musíte mít spoustu času, protože vám skrze své stránky odvede představivost do dalekých končin, zatímco osud hlavního hrdiny se stáčí neočekávanými směry.

Závěrečné shrnutí

Pokud se stále přes sychravé podzimní počasí toužíte vydat do exotických krajin, může být titul Cizincem v Olondrii zajímavou příležitostí. Je to takové poetické vyprávění, kniha hodně pracuje s jazykem, užívá si především krás prostředí. Je to poklidné hledání sebe sama v cizím prostředí, které se před vámi vykresluje v pestrých barvách. Na tuhle knihu si musíte dopřát čas ke čtení i užívání si prostých okamžiků slunce v listoví.

Moje hodnocení: 7/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatele

Sofia Samatarová - Cizincem v Olondrii

Autor: Sofia Samatar
Název: Cizincem v Olondrii
Žánr: Fantasy
Počet stran: 368
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz