Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Další žánry
  • Elizabeth Briggs – Třinácté znamení | Vlčí romance nebo bitva o nadvládu?

Elizabeth Briggs – Třinácté znamení | Vlčí romance nebo bitva o nadvládu?

Recenze knihy Třinácté znamení

Křehká pouta spolupráce a tolerance jednotlivých smeček Aylu nezajímají. Ta se nikdy alfou nestane a sama má svých problémů dost. To ještě netuší, že se schyluje k mnohem větší šlamastice, se kterou se bude muset poprat, ať chce nebo ne. Vlkodlaci jsou holt krvelačná stvoření.

Elizabeth Briggs – Třinácté znamení

Elizabeth Briggs – Třinácté znamení

Série: Vlci zvěrokruhu (1)
První vydání: 2021
První české vydání: 2023

Americká spisovatelka Elizabeth Briggs je známá svými fantasy a paranormálními romancem. Dle žebříčku Amazonu patří mezi pětici nejprodávanějších autorů. Ačkoliv v anglickém jazyce vydala již 7 knižních sérií, český čtenář se může s touto spisovatelkou setkat poprvé právě skrze sérii Vlci zvěrokruhu.

Ayla je členkou jedné z dvanácti vlkodlačích smeček napříč USA, které se vždy jednou za měsíc scházejí, aby jejich ochránkyně Sluneční čarodějky přivítaly na světě mláďata, pomohly získat dospívajícím jejich vlčí podobu a hlavně spárovaly mladé jedince.

To je pro Aylu klíčový okamžik, neboť ačkoliv je dcerou alfy, ve své smečce je vyvrženec. Její otec byl totiž tak trochu záletník s lidskými samicemi a tentokrát to mělo svůj následek. Aylu. Nechtěnou a nenáviděnou dceru, kterou bije za každý prohřešek. Tak jako všichni členové smečky, kteří vycítili, že dcera alfy ztratila své postavení.

Ayla tak doufá, že během rituálu získá kromě svého vlka také nového partnera, ideálně z cizí smečky, kde by mohla začít nový život.

Ukázka z knihy Třinácté znamení

Ti čtyři vlci mě obklopili, jako bych byla jejich kořist, a pak se proměnili zpátky do lidské podoby. Jejich vůdce Brad byl svalnatý a budil strach, a to nejen ve své vlčí podobě. Měl světlé vlasy a modré oči a byl by opravdu pohledný, kdyby se neustále netvářil, že se chystá s někým poprat.
Další dva kluci – jeho nohsledi Owen a Chase – měli na svých mnohem méně přitažlivých tvářích úšklebek. Čtvrtým členem jejich skupiny byla Bradova družka Lori, která ho všude následovala jako ocásek. Všichni byli po přeměně nazí, ale nikomu z nich to nevadilo: hrdě vystavovali na odiv svůj symbol Raka, znamení zvěrokruhu této smečky.

– strana 7, 1. kapitola

Pod drobnohledem

Tahle erotická romance šmrncnutá urban fantasy nás zavede na půdu USA, kde žijí vlkodlačí smečky. Ty mají svá území, pravidla a hlavně Sluneční čarodějky, které je chrání a napomáhají jim získat jejich vlka. Autorka vám svět pečlivě představí včetně jeho fungování, vztahů a hierarchie, které zde panují. Místy bohužel tento popis zavání učebnicovým výkladem, je však důležitý pro další pochopení hlavní zápletky knihy. Bohužel autorka si tohle vysvětlování neodpustí občasně ani v pozdějších fázích knihy, kde nám objasňuje věci, které se právě staly. To si ovšem čtenář rozumějící textu vyvodí jistě sám.

Setkala jsem se s označením této knihy young adult, což bych ovšem sama nedoporučovala. Ačkoliv se nejedná přímo o erotický román – kromě drobných představ a sexy chlapů je zde jenom jedna velká erotická scéna, která ovšem čítá přes 20 stran – raději bych volila posunutí věkové kategorie na new adult. Což na vás vlastně vykukuje i z obálky knihy.

Každopádně přeci jen na jednu stranu tohle matoucí označení chápu. Hlavní hrdinka se totiž v první polovině knihy chová jako patnáctiletá, ačkoliv je jí už 22 let. Provokuje hádky a rvačky, o kterých sama ví, že je prohraje. Má ostrý jazyk a tělo plné šrámů a modřin, což ji tak nějak definuje. I přesto všechno, že je nenáviděna a dělá ze sebe boxovací pytel, stejně si o všech okolo myslí, jak jsou sexy kvůli tomu, že jsou svalnatí.

Celkově jsem nabyla dojmu, že Ayla je tak trochu hodně nadržená jako stepní koza. Na jednu stranu se nedivím, když se pohybuje mezi svalnatými chlapy, kteří jsou většinu času nazí. Na druhou stranu několikrát zdůrazňuje, že je tohle ve smečce běžné (když se promění ve vlka, tak se na nich roztrhá oblečení), tak bych očekávala jistou špetku odolnosti, když v tom odmalička žijete.

Místy jsem o ní také přemýšlela, zda není trošku méně inteligenčně obdařená, protože celkově byly místa, kde jednala nelogicky a přitom se stačilo zastavit a zamyslet.

V druhé polovině knihy ovšem jako by se vystřídali dva autoři při psaní knihy, protože Ayla naprosto změní charakter. Začne být sympatičtější a je možné, že je to prostě novou situací. Na druhou stranu zde byly momenty, kdy jsem očekávala nějakou logicky agresivnější odpověď místo třebas objetí. Když jsme u nestálosti charakteru, ještě bych dodala, že jsem očekávala více emocí vzhledem k tomu, co vše se odehrálo a mělo hrdinku nějakým způsobem zasáhnout.

Hlavní hrdinka se tak stala největším kamenem úrazu celé knihy Třinácté znamení. Hned za autorčiným opakováním, jak je ten či onen svalnatý a sexy (přesně v tomto pořadí). Jelikož se jedná o „romantiku“, očekávala jsem nějaké vztahové pošťuchování, cokoliv. První flirt se autorce povedl na straně 176, další vtipná situace o dvacet stran dál a já musím naznat, že tak jak jsem se první polovinu trápila, tak v té druhé už mne kniha začala svým způsobem bavit. Tak dlouho jsem vykřikovala, že to bude DNF (did not finish) a chtěla jsem to dočíst jen, ať můžu plnohodnotně předat svůj názor, až jsem se najednou v druhé polovině přistihla, že si knihu konečně užívám. Nejen hlavní hrdinka, ale i celkově ten styl přístupu k příběhu se proměnil tak parádně, že jsem knihu s chutí dočetla. Takže pokud máte ve své knihovně hodně DNF a nechcete se trápit nad knihou, nejspíše tohle nebude titul pro vás kvůli těžkopádnému dlouhému startu.

Každopádně pokud se těšíte na nějakou pořádnou vztahovku, musím vás upozornit, že tohle je více méně upozaděno a kniha se především soustředí na souboje smeček, dominanci, poměřování sil a trénink. Jsme mezi vlkodlaky a tady poteče krev. Série Vlci zvěrokruhu čítá celkově čtyři díly, takže protostoru na větší rozvoj vztahů a hraní vztahových šachů bude ještě dosti.

Závěr knihy je velmi otevřený. Ačkoliv se v knize dočkáme vyřešení určité krize hlavní hrdinky 1/3 knihy se pak připravujeme na něco, co bude nejspíše vyřešeno v dalších knihách, což na jednu stranu může působit lákavě, ale pokud jste čtenáři prvních dílů, na základě nichž se rozhodujete v dalším čtení, připravte se, že tady se nějakého závěrečného uspokojení nedočkáte.

K názvu knihy se většinou nevyjadřuji, ale tentokrát jej přeci jen chci zmínit. V originále totiž zní Moon Touched, tedy políbená měsícem, jak je následně využito v českém textu – ano, ono to má v knize své opodstatnění a překvapuje mne právě takto odlišně zvolený český název knihy. Série totiž pokračuje v dalších souvisejících názvech jako Sun Crossed, Star Cursed a jelikož mám knihu pročtenou, vidím v tom smysluplné propojení názvu a světa uvnitř knihy, navíc název tak dodržuje určité schéma a tak nejen podle ladící obálky, ale i této stylizace pojmenování dílů série poznáte, že patří k sobě. V češtině mi to tak moc nezní, prozatím máme dva díly: Třinácté znamení a Osudové pouto.

Závěrečné shrnutí

Zcela narovinu? Pokud máte chuť pustit se do této erotické romance, počítejte s tím, že se budete muset prokousat první polovinou knihy s dětinsky se chovající hrdinkou. Jakmile se dostanete za polovinu, celý příběh, způsob vyprávění i chování hlavní hrdinky se změní a dostane na příjemnou vlnu tohoto žánru. Jen díky tomu se moje hodnocení vyšplhalo výše, než jsem původně zamýšlela. Upřímně, mám z této knihy dojem, jako by to bylo dílo z Wattpadu a ještě potřebovalo další práci.

Moje hodnocení: 4/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatele

Elizabeth Briggs – Třinácté znamení
Série Vlci zvěrokruhu
  • 1. díl: Třinácté znamení (2023)
  • 2. díl: Osudové pouto (2023)
  • 3. díl: Sun Crossed (aj 2022)
  • 4. díl: Zodiac Aligned (aj 2023)

Autor: Elizabeth Briggs
Série: Vlci zvěrokruhu
Díl: 1. Třinácté znamení
Žánr: Erotická fantasy romance
Počet stran: 320
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz