Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Meltingpot 2018: James Kakalios o fyzice superhrdinů aneb zabil Spider-Man svou holku?

Meltingpot 2018: James Kakalios o fyzice superhrdinů aneb zabil Spider-Man svou holku?

Image

Také už odmalička rádi listujete těmi pestrobarevnými komiksovými časopisy a knihami? Zamýšleli jste se vůbec někdy nad tím, jestli to, co předvádí naši oblíbení hrdinové, je podle fyzikálních zákonů možné? Minimálně jeden muž se tím již zaobíral – americký fyzik James Kakalios přináší fyziku k laikům zábavnou formou a dívá se na zoubek každému superhrdinovi.

Ačkoliv jsou Colours of Ostrava především hudebním festivalem, své místo si zde našlo mnoho řečníků a především pak také jeden americký fyzik, který má zálibu v superhrdinech. James Kakalios přišel osvětlit, zda Spider-Man zabil svoji holku a neváhal se mrknout i na našeho českého Péráka – prošel jeho výpočty? To vše se dozvíte ze záznamu přednášky.

** Přednáška je vedena v anglickém jazyce. **

Fotogalerie

 

Na svém kontě má James Kakalios již několik knih zabývajících se fyzikou a jeho nejznámější knihu Fyzika superhrdinů můžete najít i na českých pultech přeloženou do našeho jazyka. Pokud vás tento netradiční autor zaujal, rozhodně si jeho publikaci nenechejte ujít.

Fyzika superhrdinů

Kakalios James

Autor se rozhodl využit svého celoživotního zájmu o superhrdinský komiks a s jeho pomocí zprostředkovat laickému čtenáři základní fyzikální poznatky. Postupuje od nejjednodušších mechanických principů a postupně se propracuje až ke kvantové mechanice – každé probírané téma vykládá v souvislosti s příhodou některého z četných superhrdinů s nadlidskými schopnostmi. Jeho východisko je přitom poměrně neočekávané – bylo by sice snadné probírat se komiksy a ukazovat, proč jsou z fyzikálního hlediska nesmyslné, ale Kakalios postupuje opačně: každému superhrdinovi „dovolí“ užívat jeho superschopnosti (takovou shovívavost v sobě přece musí najít každý čtenář komiksu), a zaměřuje se na výjevy a epizody, kde k porušování přírodních zákonů nedochází – kde autoři využívají fyzikálních principů správně. Coby dlouholetý vysokoškolský učitel, který ví, jak získat a udržet pozornost, dokáže navíc svůj výklad podat srozumitelně, svěže a zábavně; a výklad o fyzikálních jevech navíc organicky propojí s exkurzy do dějin klasického komiksu.

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
  • K napsal:

    Knížku jsem dostala od kamarádky, co studuje fyziku, a říkala, že mě to bude opravdu bavit. Je pravda, že jak poslouchám přednášku, co jsi zprostředkovala, jsem si tím teď jistá. Fyzika a superhrdinové nemůže být špatná kombinace.

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 32 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V dubnu čteme knihu Padesát odstínů tymiánu od Zdeňky Pšeničkové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu:

    • 17:00 – debata o knize Padesát odstínů tymiánu
    • 18:00 – beseda s českým spisovatelem (bude zkonkretizováno)

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Zdenka Pšeničková - Padesát odstínů tymiánu

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz