Kód, kterým tvoříme a kód, který nás pohlcuje. Matrix. Nereálná realita, která dokáže oddělovat spřízněné duše.
Matrix jako geniální hra
Vracíme se opět na začátek, k Thomasu Andersonovi, který je výborným programátorem. Právě nyní pracuje na celosvětově známé a oblíbené hře Matrix, která doslova pohlcuje jeho niterné já. Místy ztrácí ponětí o tom, co je realita a co výplody jeho fantazie, které vložil do svého největšího díla. Není proto divu, když dochází k terapeutovi podělit se o tyto potíže. Dostává modré pilulky, které mají potlačit celé ty vidiny, jenže ono to nekončí.
A tak jedinou útěchou se mu stává pohled na ženu, která si chodí do jeho oblíbené kavárny dávat kafe, ale on ji nikdy stydlivě neosloví. Jen objekt své tužby vyprojektuje do hry, která mu tolik převrací jeho svět naruby.
Ohlédnutí se za kultovním filmem Matrix
Ačkoliv je mnohdy film uváděn jako Matrix 4, funguje spíše samostatně vedle předchozí série. Je takovým skromným navrácením do světa Matrixu, který je zde podán novým způsobem. Je to příběh o zapovězené lásce ne nepodobný Romeu a Julii.
Menší óda na lásku ponořená do vlny nostalgie, která proplouvá ve filmu formou drobných neexistujících vzpomínek a deja-vu hlavního aktéra Thomase Andersona. Celé to už není boj proti systému, ale hledáním sebe sama a své druhé polovičky, protože to je to nejdůležitější na světě.
Postavy známé i neznámé
Matrix Resurrections přináší spoustu starých známých tváří, ať již v hlavních nebo vedlejších rolích. Na plátně to opět rozproudí Keanu Reeves společně s Carrie-Anne Moss v nezapomenutelné filmové dvojici Nea a Trinity, tedy vlastně Thomase a Tiffany, protože realita je nyní jiná.
Na druhou stranu jsou zde postavy, které dostaly nové tváře jako třeba Smith či Morpheus. A právě poslední zmiňovaný byl nakonec jediný, kdo se mi stal trnem v oku.
Morpheus pro mne byl vždy postavou, která svým charismatem vzbuzovala respekt, byla vážná. Jenže tentokrát se nám představí Morfeus verze 2.0 (nadneseně řečeno), který je pestrobarevný, chybí mu vážnost a taková ta autoritativní aura. Má to svůj smysl, proč mohli tvůrci změnit jeho charakter, ale proč to dělat? Co se týče vzhledu, klidně ať se promění, ale mohl se alespoň zachovat charakter a netvořit naprostý protipól.
Kolem dokola Matrixu
Stejně tak se můžete zarazit nad závěrečnými schopnostmi Trinity a vůbec celkově některými situacemi, které tak trochu nesedí s původním příběhem. Možná právě proto je potřeba brát tenhle Matrix nikoliv jako čtyřku a tedy pokračování, ale jako samostatný příběh, který se nostalgicky ohlíží a věnuje se „romantické“ dějové lince.
Ale nelekejte se, rozhodně jste se nerozhodli dívat na film zcela odlišného žánru. Ačkoliv první část, jak již bylo zmíněno, se věnuje právě odkazům na původní první Matrix, postupně při přelévání do druhé části děje se objevují akční scény, tak jak jsme zvyklí.
Ačkoliv ne dechberoucí scény, přesto přináší Matrix Resurrections velmi líbivý obraz, tak jak to Wachowská předvedla již v předchozích působivých sci-fi snímcích. Stejně tak Matrix Resurrections přináší jako třešničku na dortu svým fanouškům nejen nostalgické momenty, ale také historický rozvoj, protože svět Matrixu rozhodně neustrnul, ale posunul se dál.
Závěrečné shrnutí
Pokud čekáte stejný trhák jako je první Matrix, na který se toto pokračování odkazuje, pak jste tady špatně. Je to spíše filmová připomínka hrající na nostalgickou strunu fanoušků, která se ohlíží na přitažlivost Nea a Trinity a rozvíjí ji. Diváky je Matrix Resurrections přijímám rozporuplně, ne každému sedne, ale sama za sebe jej považuji za příjemně strávený čas s osvěžujícími akčními scénami.
Matrix Resurrections (Matrix 4)
Akční sci-fi
USA v roce 2021
Délka: 148 min
Režie: Lana Wachowski
Scénář: Lana Wachowski, David Mitchell, Aleksandar Hemon
Kamera: Daniele Massaccesi, John Toll
Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer
Hrají: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Yahya Abdul-Mateen II, Jonathan Groff, Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith a další