Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Knižní novinky za leden 2024

Knižní novinky za leden 2024

Začal nový rok, vykukují první ediční plány a nové knihy na knižní pulty. Tak pojďte nakouknout, jaké novinky jsou pro vás nachystány ještě tento měsíc. Bude to chtít společnost nějaké čarodějnice? Nebo třeba duchů, když je ještě venku sychravo? Ačkoliv je výběr menší, přesto v něm určitě naleznete nového knižního společníka.


Fantasy novinky

Alane Adamsová – Modrá čarodějka

Alane Adamsová – Modrá čarodějka
Nakladatelství: Grada
Datum vydání: 17.1. 2024

Dobrodružství plné kouzel, skřekoňů, krysoňů, zlivočáků a dalších tajemných tvorů i obřích krvelačných pavouků.
Abigail Tarkanová by se jednou chtěla stát nejmocnější čarodějkou ze všech. Chodí do Tarkanské čarodějnické akademie, ale kouzlení jí moc nejde – asi brzy propadne ze zázračných zaklínadel a efektivních elixírů. A navíc jí ztrpčuje život protivná spolužačka Endera. Jako by jí byl neúspěch souzen. Abigail ale ve skutečnosti není taková, jak působí na ostatní a jak se i sama cítí. Aniž by to tušila, je obdařena jedinečnou mocí, kterou zdědila po svých rodičích, které však nikdy nepoznala.
Tuto magickou sílu v sobě musí nejprve objevit. A také se musí naučit ji zkrotit. Zatímco každá čarodějka vládne zeleným čarohněm, ten její hoří jasně modře. A to něco znamená! Ale je potřeba to skrýt. Podaří se jí to, nebo ji modrý plamen zákonitě dostane dřív nebo později do potíží?
Zvládne malá čarodějka obejít nástrahy studia a své výjimečnosti? Dokáže si ochočit mocného okřídleného tvora, jenž každého roztrhá na kusy? A najde si nakonec i cestu k Endeře, kterou musí se svým kamarádem Hugem zachránit z temného podsvětí plného zákeřných pavouků? A jak je to vlastně u čarodějek s tím dobrem a zlem?
Pro fanoušky Percyho Jacksona a Harryho Pottera.

Jodi Lynn Andersonová – Zlodějka vzpomínek

Jodi Lynn Andersonová – Zlodějka vzpomínek
Série: Lovkyně čarodějců (1)
Nakladatelství: Grada
Datum vydání: 29.1. 2024

Síla slov a nekonečná představivost v napínavém souboji o záchranu vzpomínek. Jen jedna dívka může vyhrát.
Dvanáctiletá Rosie Oaksová žije se svojí matkou, ale něco není v pořádku. Annabell jako by chybělo všechno, kvůli čemu matky milují své dcery. Co se stalo? Proč ve vztahu chybí láska i zájem?
Rosie hledá útěchu v psaní příběhů, ale nalezne možná i něco navíc. Jednou v noci se totiž stane něco nečekaného a dílky skládačky do sebe začnou zapadat. Rosie najde ve skrýši pod podlahou knihu s tajemným názvem: Průvodce lovkyně čarodějců. Autorkou není nikdo jiný než Rosiina matka. Ukazuje se, že kniha byla jejím pomocníkem v boji proti zlu, které sužuje svět a nikdy nebylo poraženo. Po světě bloudí třináct neviditelných čarodějnic a čarodějníků, kteří berou lidem to, co je pro ně cenné, a vnášejí do jejich životů prázdnotu. Jedna z těchto krutých bytostí krade lidem vzpomínky. A byla to právě ona, Zlodějka vzpomínek, která kdysi očarovala Rosiinu matku. Teď se chystá udeřit znovu!
Rosie nemá na výběr – musí zaútočit dřív, než si pro ni čarodějnice přijde. Vyzbrojena znalostmi z tajemné knihy a ve společnosti svérázné kamarádky Germ vyrazí do boje s nebezpečnými čarodějci. Dokáže mladá lovkyně využít svoji nejsilnější zbraň – tedy slova a představivost – v nelítostném souboji s temnotou? Stane se právě znalost příběhů jejím hlavním arzenálem, aby se mohla postavit přesile tváří v tvář?

Alice Lily Neradová – Strážci živlů: Síla vody

Alice Lily Neradová – Strážci živlů: Síla vody
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 18.1. 2024

Co všechno je člověk ochoten podstoupit pro lásku? Vyzvat samotné bohy?
Leah a Olivie jsou nerozlučné kamarádky už od útlého dětství. Leah se jako malá hodně přátelila i s Oliviiným dvojčetem Ericem, ale to už nejspíš odnesl čas. Všichni tři patří mezi strážce živlů, které stvořili samotní bohové, aby udržovali rovnováhu mezi přírodními silami, a kteří už dlouhá a dlouhá léta žijí ve vyhnanství. Leah s Olivií na rozdíl od Erica nezpochybňují trest, jejž bozi uvalili na jejich dávné předky, a nemají potřebu zkoušet překonat hranici, která odděluje jejich vesnici od okolního světa. Jenže pak se stane něco strašlivého, událost, která Leah otřese natolik, že možný hněv bohů přestává být tou největší hrozbou.

K. A. Tuckerová – Osud hněvu a plamene

K. A. Tuckerová – Osud hněvu a plamene
Série: Fate & Flame (1)
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 23.1. 2024

Elfové, upíři a magie ve fantasy romanci pro fanoušky Maasové i Armentroutové
Zručná zlodějka Romeria krade šperky pro newyorskou mafii. Po sérii záhadných událostí se však ocitne v říši soupeřících trůnů, válčících elfských společenství a živelné magie. Když se probudí v těle proradné elfí princezny, rychle jí dojde, že se zapletla do smrtícího spiknutí. Svoji skutečnou identitu teď musí ukrýt hlavně před králem Zanderem, princezniným snoubencem, který ji ze srdce nenávidí. Jenže hranice mezi láskou a nenávistí je tenká… a brzy nastane čas, aby Romeria zjistila, kým skutečně je.

Ukázka z knihy Osud hněvu a plamene

H.J. Bornemisza – Skrytá válka

H.J. Bornemisza – Skrytá válka
Nakladatelství: Fragment
Datum vydání: 25.1. 2024

Dark fantasy ze světa, kde zuří prastará válka mezi dobrem a zlem
Reynard vyrůstal na ulici jako sirotek. Když do království Azalor vtrhne válka a postupně pohltí celý svět, vnímá to jako příležitost. Věří, že coby žoldák vydělá dostatek peněz, aby tak zajistil sobě a své malé sestře lepší budoucnost.
Brzy po narukování však začne propadat šílenství. Lidé se mu přímo před očima mění v bytosti z dávných příběhů, zvířata v krvelačné démony. Reynard si uvědomí, že to, co se zdálo být klamem, je pravdou. Opona se zvedla a odhalila skutečnou podobu světa.
Pod vedením jednoho z trpaslíků získá bojové dovednosti, ale i znalosti o elfech, čarodějích, démonech a skrytém boji, který mezi sebou vedou. Čím dál častěji se ocitá uprostřed intrik jiných ras, a aniž by to chtěl, stává se jejich nástrojem.
Podaří se mu vymanit z jejich vlivu a získat to, pro co do války šel? A jakou cenu bude muset zaplatit?

Simon Jimenez – Kopí protne vodu

Simon Jimenez – Kopí protne vodu
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 16.1. 2024

V nové epické fantasy od autora Ztracených ptáků provázejí dva bojovníci prastarou bohyni rozvrácenou zemí, aby ukončili tyranskou vládu královského rodu
Lidé trpí pod staletou vládou Měsíčního trůnu. Despotický císař a jeho zrůdní synové, Tři postrachové, drží zemi v dusivém sevření. Vykořisťují krajinu a utlačují lid děsivou mocí, kterou získali od bohyně vězněné pod jejich palácem. Nejjasnější Měsíc, Požehnanou Lunu však nelze držet navždy. S pomocí Juna, strážce pronásledovaného svou minulostí, a Keemy, vyděděnce bojujícího o svou budoucnost, se bohyni podaří uprchnout. Se svými mladými společníky se vydává na pouť za svobodou — v naději, že se jí podaří navždy Měsíčním trůnem skoncovat. Avšak cesta, která je čeká, bude nebezpečnější, než si kdokoli z nich dokázal představit. Kopí protne vodu je ambiciózní dobrodružný příběh a zároveň niterné zkoumání identity, dědictví a sounáležitosti, které vás strhne a promění, protože se nepodobá ničemu, co jste kdy četli.

Tereza Kadečková – Chapadla Černé hvězdy

Tereza Kadečková – Chapadla Černé hvězdy
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 29.1. 2024

Černá hvězda utopila svět. Aspoň se to tak šeptá mezi věřícími v podvodních svatyních.
Aphelion už mezi věřící nepatří. Chce žít svůj život, ale kult Černé hvězdy se ji snaží stáhnout zpět do hlubin. Její tělo se mění a brzy ze člověka nezbude vůbec nic.
Perihelion pracuje pro společnost, která vytváří hybridy lidí a ryb. Má na výběr – pomoct svému dvojčeti, aby se nestala nemyslícím dronem, nebo ji vydat a zajistit si kariérní postup.
Je silnější sesterská láska, nebo tajemné vesmírné síly?

Ukázka z knihy Chapadla Černé hvězdy

Dále vychází

 • Daniela Krolupperová – Zmizelá škola (Albatros)
 • J. K. Rowlingová – Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář)(Albatros)
 • Louie Stowell – Loki (2): zlý bůh se učí přijímat vinu (cPress)
 • Kolektiv autorů – Buď sama sebou: Co by udělala Wednesday? (cPress)
 • Zuzana Neubauerová – Kouzla a zaklínadla pro děti (cPress)
 • Katherine Arden – Prázdné úsměvy (Drobek)
 • Kolektiv autorů – Ledové království: 100 pohádek (Egmont)
 • Michaela Merglová – Píseň oceli (Epocha)
 • Daisy Meadowsová – Kouzla jednorožců (2): Větroplach (Grada)
 • Jodi Lynn Andersonová – Lovkyně čarodějců (2): Moře věčnosti (Grada)
 • Roberto Santiago – Ztraceni v čase (2): Dobrodružství rodiny Balbuenových a posledního rytíře (Host)

Sci-fi novinky

Dan Simmons – Hyperion

Dan Simmons – Hyperion
Série: Kantos Hyperionu (1)
Nakladatelství: Argo, Triton
Datum vydání: leden 2024

Ke kolonizovaným planetám pod správou Hegemonie Člověka se blíží mohutná invaze Vyvrženců, kdysi obyčejných lidí, nyní proměněných pro život v hlubinách vesmíru. Nadcházející válečný konflikt hodlají využít ke splnění vlastních, těžko srozumitelných cílů manipulativní umělé inteligence Technojádra, jež se vymkly veškeré kontrole. V předvečer zkázy se sedm poutníků vydává na odlehlou planetu Hyperion k otevírajícím se Hrobkám času, tajemným artefaktům neznámé funkce, a na své pouti Mořem trav si vyprávějí podivuhodné příběhy. V cíli jejich dlouhé cesty je očekává smrtonosný Štír, legendární vraždící stroj, anděl smrti, jenž by mohl jednomu z nich splnit nejvroucnější přání. Ostatním pak podle všech předpokladů věnuje pouze krutou smrt. Tam, kde se hroutí mocné vesmírné impérium, však bývá jen zřídkakdy vše takové, jak by se zprvu mohlo zdát. V pozadí dramatických událostí zuří mnohem důležitější bitva. Bitva o samotnou spásu lidské duše.

Adrian Tchaikovsky – Oči prázdnoty

Adrian Tchaikovsky – Oči prázdnoty
Série: Architekti (2)
Nakladatelství: Planeta9
Datum vydání: 18.1. 2024

Po osmdesáti letech křehkého míru jsou Architekti zpět. A působí spoušť, dokážou zničit a pohltit celé planety.
V minulosti pomohly artefakty Prapůvodních – pozůstatky dávno zaniklé civilizace – zachránit svět před zkázou. Tentokrát Architekti našli způsob, jak tyto ochranné relikvie obejít. Žádná planeta není v bezpečí.
Lidské kolonie čelí hrozícímu vyhynutí a zmítá jimi zmatek. Zatímco někteří věří, že jediným způsobem, jak Architekty zastavit, je jednotná fronta všech galaktických civilizací, jiní trvají na tom, že by lidstvo mělo bojovat samo. A jsou i tací, kteří se snaží těžit z roztříštěné válečné politiky – i když Architekti se rychle blíží.
Idris, který strávil desítky let útěkem před hrůzami své minulosti, se opět ocitá uprostřed válečné vřavy. Jako mediátor by mohl být jedním z mála, kdo zvrátí průběh války. S hrstkou spojenců hledá zbraň, která by mohla zatlačit Architekty a zachránit galaxii. Aby tak ale mohl učinit, musí se vrátit do noční můry neprostoru, kde byla jeho mysl zlomena a přetvořena.
To, co tam Idris objeví, všechno změní.

Jodi Taylor – Stezka časem

Jodi Taylor – Stezka časem
Série: Jedna zatracená pohroma za druhou (4)
Nakladatelství: Laser
Datum vydání: 19.1. 2024

Historici a historičky od Svaté Marie pokračují v tom, v čem jsou nejlepší – zkoumají dějinné události v dané době, předstírají, že to není cestování časem, a snaží se přežít cokoliv, co se pokazí. Protože se něco pokazí pokaždé a historici vyhodí do vzduchu i mlíko. A teď na sebe poštvali časovou policii. Tohle bude vážné. Nebezpečí! Intriky! Smrt a zmrtvýchvstání! Lhaní před soudem a pravdy v posteli!

Aleš Černý – Na hraně apokalypsy

Aleš Černý – Na hraně apokalypsy
Nakladatelství: Canc
Datum vydání: 31.1. 2024

Po lapálii s genovou terapií se na Zemi potuluje horda nebezpečně přizpůsobivých mutantů a vyvrhelů společnosti.
A pak je tu Tomáš Tuhý, vědec.
Bádá všude, ať už je to kdesi v nedaleké galaxii nebo rovnou na konci vesmíru.
Rád se setkává s novými formami života a nebojí se začínat mezigalaktické války, když mu někdo sahá na Irmu. Irma je kus mimozemské technologie, kterou mají všichni rádi. Ale právě ona taky tak trochu může za apokalypsu, která se kvapem blíží. A proto Tomáš dělá, co je v jeho silách, aby katastrofě unikl. I když to znamená osvojit si střelbu na živý cíl.
Jinak je to opravdu milý hoch.
Když má dostatek kafe.
Ovšem ve vesmíru ale moc kávy není…

E.K. Johnston – Královnin stín

E.K. Johnston – Královnin stín
Série: Star Wars
Nakladatelství: Egmont
Datum vydání: 18.1. 2024

Když Padmé Naberrie uzavře své druhé volební období jako „královna Amidala“ z Naboo, nově zvolená královna Réillata ji požádá, aby zastupovala Naboo v Galaktickém senátu. Padmé váhá, zda má novou roli přijmout, ale žádost o službu svému lidu nemůže odmítnout. Společně s nejvěrnějšími služebnicemi se však Padmé musí naučit zvládat zrádné vody galaktické politiky a vytvořit si novou totožnost mimo královnin stín.

Ukázka z knihy Královnin stín

Dále vychází

 • Dan Simmons – Kantos Hyperionu (2): Pád Hyperionu (Argo, Triton)
 • Brian Herbert – Historie Duny: Služebnický džihád (Baronet)
 • Kolektiv autorů – Světy Duny (Fobos)
 • Jules Verne – Okolo Měsíce (Knihy Omega)

Hororové novinky

Darcy Coates – Šeptající mrtví

Darcy Coates – Šeptající mrtví
Série: Strážkyně hrobu
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 31.1. 2024

Slyší jejich šepot…
Keira je bez domova, pronásledovaná a zoufale se snaží uniknout prudké bouři. Útočiště najde v opuštěné zahradníkově chatce. Ta stojí na okraji hřbitova a ze všech stran ji obklopují hroby: některé nedávné, jiné stovky let staré a všechny zanedbané.
A ve tmě slyší šeptání neklidných mrtvých.
Hřbitov ožívá nezřetelnými spektrálními siluetami, v jejichž čele je žena, jež zemřela příliš brzy. Keira je jediným člověkem, který ji vidí, a nyní se stala jejím novým cílem. Keira je odhodlaná duchovi pomoci do příštího života. S nečekanými novými přáteli zkoumá minulost zesnulé ženy, přičemž odhalí příběh plný klamu, nešťastné lásky a vraždy.
Minulost však není tak prostá, jak se zdá, a Keiře rychle dochází čas. Zamotá se do nebezpečné sítě a musí najít způsob, jak ducha osvobodit… i kdyby kvůli tomu musela obětovat vlastní život.

Víctor Sellés – Řeč ptáků

Víctor Sellés – Řeč ptáků
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 29.1. 2024

Všechny věci tohoto i onoho světa jsou propojeny neviditelnými vlákny.
Tisíce let se druidové snažili zacelit trhliny, které nás spojují s druhým světem, a udržet na uzdě tvory, kteří tam sídlí. Jejich pokusy bohužel nebyly vždy úspěšné.
Abel nikdy nepochopil, proč se na něj matka dívá, jako by nebyl její, jako by na tento svět nepatřil. S pomocí kamarádky Tanii se musí postavit záhadě svého původu a vstoupit do Rozmazaného světa, jehož obyvatelé ohrožují zdánlivý klid Arbientes, malé galicijské vesnice, která skrývá víc tajemství, než si její obyvatelé dokáží představit. Když se obě dimenze začnou střetávat, bude uzavření portálu, který je odděluje, v rukou tajemných postav, jež nad tímto podivným vesmírem bdí.

Ramsey Campbell – Půlnoční slunce
Nakladatelství: Golden Dog
Datum vydání: 29.1. 2024

Ben Sterling přivádí svou ženu a děti do městečka, v němž vyrůstal. Na okraji rozsáhlého lesa stojí starý dům, který by mohl být splněním všech jejich snů. Avšak zdá se, že se mezi borovicemi cosi shromažďuje a třpytí v ledovém vzduchu.

Dále vychází

 • Victor Dixen – Vampyria (3): Dvůr hurikánů (Fobos)
 • A. G. Smith – Útěk z Výhně (5): Poprava (Fobos)

Lednové knižní novinky opět přinášejí nová svěží díla, ale také znovu vydané ověřené klasiky a překlady děl výborných spisovatelů. Vykukují ovšem také čeští spisovatelé jako třeba Tereza Kadečková, které vychází mořsky laděná Chapadla Černé hvězdy – a že je nač se těšit, když nám v čtenářském klubu přečetla ukázku!

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz