Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Jakub Mařík – V ocelové hrobce & Ve vroucím kotli | Dvě vesmírné povídky doplňující sérii UTSS Salamis

Jakub Mařík – V ocelové hrobce & Ve vroucím kotli | Dvě vesmírné povídky doplňující sérii UTSS Salamis

Jakub Mařík – V ocelové hrobce & Ve vroucím kotli

Vesmír je nekonečný a ukrývá mnoho tajemství. Některá mohou rozšířit lidské vědomosti, navázat třeba vzácná spojenectví. Jenže pak jsou i takové momenty, kdy vám jde doslova o holý život.

Jakub Mařík – Ve vroucím kotliJakub Mařík – povídky z knižní série UTSS Salamis

První vydání V ocelové hrobce: 2021
První vydání Ve vroucím kotli: 2023

Jakub Mařík byl původně aktivní povídkář (takže vlastně tyto povídky k jeho vytvořenému světu nejsou ani ku podivu) a jeho nejdelším počinem byl v té době díl do série Kladivo na čaroděje. Jinak plnil antalogie nebo literární magazíny svými kratšími počiny. To vše se ovšem změnilo v roce 2020, kdy mu vyšel první díl série UTSS Salamis: Ve stínu slunce, který čtenářsky zabodoval natolik, že se série rozrůstá příjemným tempem. Již letos můžeme očekávat čtvrtý díl V mrtvé zóně.

Povídka V ocelové hrobce

Také si říkáte, co se asi stalo na zmiňované stanici UTSS Mombasa? Tak nyní máte jedinečnou příležitost nahlédnout hezky zpátky, proti čemu to major Thakur Gelu tenkrát stál. Tahle stanice je totiž v daném okamžiku teprve ve výstavbě, aby se stala důležitým bodě pro obchodní cesty, ale také vojenské operace proti povstalcům.

Nikdo ovšem tak brutální a rafinovaný útok neočekává a zrovna takovéto chvíli. A protivníci pro změnu nepočítali s majorem Gelu, který jakožto ostřílený voják si nenechá nic jen tak líbit.

Ukázka z audioknihy V ocelové hrobce

Povídka Ve vroucím kotli

Planeta Gaugin vypadá jako pozemský ráj. Modravá hladina oceánu, kam jen oko dohlédne a malé ostrůvky s písečnými plážemi, které si doslova říkají o nějaké to lehátko a drink v kokosu s brčkem a paraplíčkem.

Ale ani tady nemají Jolly a Aicard klid, když se vynoří zcela neočekávaná smrtící hrozba. A to nejen z jednoho směru. Jak to tak bývá, když už máte mít naloženo, tak pořádně. Dokážou ovšem tihle dva z této nepěkné polízanice vyváznout živí? Nebo si uzavřete sázky na to, co je dostane první?

Ukázka z audioknihy Ve vroucím kotli

Pod drobnohledem

Jako vždy se dočkáme akčně nabitých příběhů, kde i přes krátký rozsah povídky dokáže Jakub Mařík rozehrát parádní partii stejně jako na jeho příbězích románového rozsahu. Od pozvolného startu se postupně mění tempo a kromě přestřelek také dojde na intriky, spolupráci a další překvapivé momenty.

Obě povídky rozvíjejí původní sérii UTSS Salamis, kdy V ocelové hrobce se časově odehrává před knižní sérií a odhaluje nám předchozí osudy majora Gelu, než se dostal na samotnou loď UTSS Salamis. Sám tuto událost vlastně v knize V ledovém sevření zmiňuje, a tak pokud hoříte zvědavostí, co se tenkrát stalo, nyní máte možnost nahlédnout do oné tajné složky.

Zato druhá povídka Ve vroucím kotli, která je letošním čerstvým počinem, ačkoliv nevyžaduje předchozí znalosti románu, volně navazuje a rozvíjí příběh pro změnu jiných dvou členů posádky, kterými jsou Jolita „Jolly“ Karaliute a Claude „Chevalier“ Aicard. Navazuje na události v knize V Krvavém pásu.

Právě v druhém případě vsadil spisovatel na moje oblíbené téma (vlastně ono celkově 2. díl V ledovém sevření je můj zatím nejoblíbenější), které se mu jednou již parádně povedlo zpracovat a to cizí planeta a její nepřátelské prostředí a fauna. U té zbytečně nezabíhá do bláznivých mimozemských představ, ale vystačí si třeba s takovým škrabem – kombinací kraba a štíra, takže posluchač si hned živě představí tvora v celé jeho kráse a ani v průběhu příběhu nebude mít problém s jeho identifikací a imaginací. A co vás tam dále bude čekat, to už vám neprozradím.

I kdybyste se rozhodli se zaposlouchat do obou povídek postupně nyní, rozhodně vás nečeká totožné dobrodružství. Každý z hrdinů čelí něčem jinému, každý se chová v určitých situacích odlišně. Díky tomu je navíc budete moci zažít v dalších zátěžových zkouškách a víc se vám prokreslí jejich charaktery.

Audioknižní zpracování

Tyto audioknihy mají jedno společné – tedy kromě toho, že obě patří do světa UTSS Salamis. Obě povídky totiž vychází pouze v audioknižním provedení, takže pokud si chcete prožít další malá dobrodružství v tajuplném vesmíru okupovaném Korzáry, máte pouze jedinou možnost. Sáhnout po sluchátkách.

Série postupně bobtná a já musím uznat, že mne velice těší fakt, že si vydavatelství stále drží jednoho interpreta kterým je Luboš Ondráček (jak jsem se na nedávné besedě dozvěděla, nemusí to vždy být pravidlo). Je vystudovaný herec, umí pracovat s hlasem a přinést posluchači výborně atmosféru právě probíhajícího děje.

Přiznám se, že jakmile si pustím některý z příběhů a uslyším jeho hlas, přenesu se přímo do tohoto světa a vím, kde jsem a s čím počítat. Prostě mi už k této sérii patří a nedokážu si představit UTSS Salamis a dobrodružství její posádky bez vyprávění pana Ondráčka.

Závěrečné shrnutí

Na malém rozsahu dokáže autor překvapivě předvést stejně intenzivní zážitek jako ve svých románových knihách. Ačkoliv tady se to vše zvrhne špatným směrem o hodně dříve, přesto narůstající tempo, akce a napětí, prostě věci spisovateli vlastní zde nechybí. Povídky výborně slouží jako doplnění daného universa a alespoň vám zkrátí čekání na blížící se další díl série!

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení audioknihy V ocelové hrobce & Ve vroucím kotli

Série UTSS Salamis

Jakub Mařík – V ocelové hrobceAutor: Jakub Mařík
Interpret: Luboš Ondráček
Série: UTSS Salamis
Název: V ocelové hrobce
Žánr: Sci-fi
Délka: 2h 9min
Vydavatelství: Audiotéka, Mystery Press
Rok vydání: 2021

Jakub Mařík – Ve vroucím kotliAutor: Jakub Mařík
Interpreti: Luboš Ondráček
Série: UTSS Salamis
Název: Ve vroucím kotli
Žánr: Sci-fi
Délka: 2h 8min
Vydavatelství: Audiotéka, Mystery Press
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz