Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Humbook 2019 tvořil nové příběhy se spisovateli přímo na pódiu

Humbook 2019 tvořil nové příběhy se spisovateli přímo na pódiu

Image

Když mi lidé tvrdí, že mladí nečtou, nejraději bych je poslala podívat se dnes ke Kongresovému centru, kde se objevila nekončící řada mladých čtenářů mířících na knižní festival ušitý na míru přímo jim. Konal se již 4. ročník a zájem je o festival každý rok větší.

Už v ranních hodinách ještě před otevírací dobou se vinula dlouhá řada až k metru, protože kdo se dřív dostane dovnitř… ten se dřív pustí do nakupování knih a užívání si připravených aktivit, třeba takového tvoření plátěné tašky s vlastním ozdobením nebo vykreslování záložky. Ale především si díky tomu mladí čtenáři můžou zabrat to nejlepší místo na besedě, která jim zrovna padla do oka.

Letošní festival byl spíše doménou českých spisovatelů, na pódiu se tak prostřídali třeba Theo Addair (Muffin a čaj, Ve stínu oskeruše), Anna Musilová (Černooká), Zuzana Strachotová (Devět dní, Devět nocí) a další. Ukázaly se také vítězky spisovatelské soutěže Hvězda inkoustu pořádané nakladatelstvím Fragment: Kateřina Šardická (Zmizení Sáry Lindertové), Alžběta Bílková (Z kouře a kamene) a Petra Podolová. Mimochodem letošní ročník je již vyhlášen, tak se můžete pustit do psaní young adult románu s tématikou slovanské mytologie a třeba se na vás usměje štěstí po zaslání rukopisu do této soutěže, výhra je totiž vzrušující – vydání dodaného příběhu knižně. Letošním Humbookstartem, tedy debutující českou autourkou, kterou si ambasadorky tohoto festivalu vybraly, se stala Martina Čekalová se svým Městem duší. To před lety vydávala na literární platformě Wattpad, díky kterému se o ní dozvědělo nakladatelství Fragment a kontaktovalo ji s nabídkou vydání knihy. Kniha zde byla také řádně pokřtěna a šampaňské doslova teklo na všechny strany s přáním humbuku kolem této knihy i nadále.

– Záznam besedy: Beseda se spisovatelkou Martinou Čekalovou, která začínala na Wattpadu (beseda a křest knihy)

Samozřejmostí, tak jako v minulých ročnících, byla také účast zahraničních spisovatelů. Letos se ukázali pouze dva a to Mary E. Pearson, kterou můžete znát díky sérii Kroniky pozůstalých a letos jí vyšel první díl další série, Zlodějský tanec. A druhým zahraničním hostem byl Jay Kristoff, který se podílel na psaní série Illuminae a aktuálně mu nakladatelství CooBoo v překladu vydává knižní sérii Nikdynoc. Letos byly besedy s nimi zvolen trochu netradičně a to nikoliv 1,5h rozhovorem s každým autorem. Drobné medailonky čistě v anglickém jazyce se sice odehrály mimo hlavní scénu, ale na hlavní pódium tito dva spisovatelé vstoupili společně, aby se rozpovídali o tvoření nových světů a v následující besedě si zahráli kreativní hru, kde skrze kartičky s dotazy a posléze s dotazy od publika tvořili příběh.

– Záznam besedy: Mary E. Pearson a Jay Kristoff vytvořili živě několik příběhů (Little box of yes)
– Záznam besedy: Mary E. Pearson a Jay Kristoff se rozpovídali o tvoření vlastních světů a knih (Můj svět, moje pravidla)

Moc se mi líbilo, jak se letos vymyslela celofestivalová soutěž o ceny. Každý návštěvník festivalu obdržel tiskoviny, kde se mimo jiné kromě zajímavých titulů, novinek a programu také nacházela dvojstrana s 15 úkoly. Úkoly spočívaly v zapojení se do aktivit u nejrůznějších stánečků, ve workshopech či relax zónách. Když jste byli pečliví a vše jste plnili, mohli jste si tak odnést razítko označující ‚splněno‘ za hraní deskových her, psaní krátké detektivní povídky na téma čaj a poklad nebo třeba za drobný kvíz a dotazník. Nemuseli jste splnit úplně vše, stačilo 9 razítek potvrzujících splněnou aktivitu a po odevzdání archu jste byli zapojení do soutěže o batoh s knihami a dalším merchem celkem pro pět šťastlivců. Vyhodnocení budeme očekávat v nejbližší době po Humbooku.

 

Právě díky této aktivitě jsem si konečně pořádně proběhla knižní festival a vyzkoušela vše od A-Z, ale bohužel jsem také díky tomu nestíhala nakouknout na některé besedy. Nakonec se tedy pro mne staly stěžejními pouze ta s představením nové spisovatelky Martiny Čekalové a také dvě besedy se zahraničními autory, přičemž ta s tvořením příběhu přímo na pódiu s názvem Little Box of Yes se mi líbila nejvíce. Však budete brzy moci posoudit na záznamu z této besedy sami.

Co navíc nabízí PLUS vstupenka?

1) Vstup na autogramiádu se zahraničními autory, protože bez ní si nemůžete nechat podepsat knihy od zahraničních hostů. I přesto je zde omezení na 2 knihy na autora, protože PLUS vstupenek je více.
2) Tašku s dárky a reading copy dosud nevydané knihy v celkové hodnotě až 2000 Kč.

Humbook mne opravdu bavil, ačkoliv jsem si letos netroufla na cosplay (tedy začala jsem být nalomená až týden předem a to už je hodně pozdě, každopádně už vím, co si připravit do příštího roku). Překvapilo mne ovšem, kolik nápaditých kostýmu se na festivalu objevilo a dokonce zde proběhla soutěž o nejlepší cosplay, ve kterém nakonec vyhrál Kloboučník a také renegátka s monarchy na rameni. Podle předávaných tašek bych odhadovala, že ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Crew. To zde mělo letos zastoupení, byla zde možnost zakoupit jejich komiksy a mangu (což jsem patřičně využila) a také měli svoji přednášku na téma Marvel Universe (na tu jsem stihla jen chvíli nakouknout).

 

Davy na besedách, ale i chodbách kongresové centra rozhodně vypovídaly o něčem jiném než nezájmu mladých lidí o literaturu. Ačkoliv jsem věděla o spoustě lidí, kteří sem mířili, tak jsem neměla šanci je kdekoliv zahlédnout. Nakonec jsem alespoň náhodou na Káju Skácelovou (@Penny_and_Books) a Terku Vrškovou (@TerraTheReader).

Jaké knihy si nakonec z Humbooku odnáším? Na festivalu se nacházela 20% sleva na všechny tituly, tak jsem toho náležitě využila. Jak jsem již prozradila, sáhla jsem po manze od Crwe a odnesla jsem si Královskou hru. Také jsem pokukovala po Netvoře, což je dokonalý komiks s temnou náladou a nádhernou kresbou, ale na čtvrtý díl si nejspíše budeme muset ještě chvíli počkat. Jelikož jsem neměla PLUS vstupenku, z knih jsem si také vybrala dvě podepsané od zahraničních spisovatelů a to Nikdynoc a Zlodějský tanec. A poslední knihou byl nakonec Rituál, což je příběh, který byl již zfilmovaný a naleznete ho pod jménem Legenda o drakovi. Film mám moc ráda (a vůbec, já mám ráda všechno, kde jsou draci) a už je to nějaká doba, co jsem googlila, hledala knižní předlohu a zadoufala, že to někdo přeloží do češtiny. A ono se stalo! Jinak jsem také hledala Knihu divů, ale bohužel jsem odešla s nepořízenou, protože vyšla teprve před pár dny. Byla jsem na tuhle tvůrčí knihu opravdu zvědavá, takže půjdu nakouknout do knihkupectví a nejspíše si ji také pořídím.

Tipy na následující ročník

Pokud jste ještě nikdy na Humbooku nebyli a plánujete příští rok tenhle rest napravit, mám pro vás pár zajímavých rad, které se vám jistě budou hodit.

1) Když se ohlásí vstupenky, kupujte je hned. PLUS vstupné je tedy pro superhrdiny nebo spíše Flashe, kteří umí během pikovteřiny zakoupit PLUS lístek. Letos byly vyprodané během mrknutí oka a to opravdu nemyslím obrazně, ale doslova. Ovšem i na běžné lístky je potřeba pamatovat a neodkládat to zbytečně dlouho. Mohou zmizet v rámci hodin, protože kapacity jsou omezené a pak musíte jen doufat, že se někomu nepovede zaplatit lístek a odpadne rezervace, takže si ho můžete ulovit vy.
2) Vstávejte brzy. Opravdu se vyplatí přijít na Humbook o hodinu později, protože o to blíže budete ve vchodu a uvnitř. Čím více je lidí uvnitř, tím se po vstupu začnou prodlužovat fronty na šatny, fronty na nákup knih a věřte mi, že knihy s podpisy autorů tam na konci opravdu nebudou (jen třeba 2.-3. díly série). Navíc tím získáváte více času na Humbooku, rozkoukáváte se a začnete být v obraze, zatímco ostatní teprve přichází a míří do šatny. A ta fronta na Humbook je opravdu děsivě dlouhá, takže vyjde nastejno, jestli ji budete stát hodinu před otevíračkou a pak hned projdete a nebo přijdete na otevíračku a vystojíte si hodinovou frontu.
3) Noste knihy k podpisu u sebe. Tedy pokud jich nemáte stoh nebo pokud vám vadí stát fronty na podpisy. Jak jsem zmiňovala výše, k zahraničním autorům mohou večer cíleně na podpis pouze lidé s PLUS vstupenkou. Je ale možné, že vám tito spisovatelé podepíšou knihu těsně po besedě, kde je většinou cca 5 min mezera před dalším programem. Co se týče českých spisovatelů, ti mají speciální časy, kdy je můžete najít u podepisovacího stolečku na určeném místě, ale je potřeba si pro to odestát frontu a třeba tak přijdete kvůli tomu o besedy, na které jste se těšili. I tady platí pravidlo, že autora lze odchytnou prostě kdekoliv, občas je potkáte motat se po chodbě mezi sály, mnohdy se zde povídají se svými čtenáři a fanoušky, tak proč se nezeptat na podpis bez zdlouhavého čekání?

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
  • Lucy Lillianne napsal:

    Na Rituál jsem taky koukala, ale nakonec jsem si sbalila Zrcadlo, zrcadlo, které mě zlákalo víc :-)

    • Dragell napsal:

      Zajímavé, musím říct, že tato kniha mne minula, ačkoliv jsem trochu obezřetnější na knihy od známých osobností, které si k psaní jen odskočily. Jsem zvědavá, jak se ti bude líbit :)

  • Komentovat

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


    Lucie | 33 | Ostrava
    Vítejte v mém malém světě plném knih,
    filmů, her a různých zážitků.


    Kontakt
    friedelova@dragell.cz

    Jsem také na


    Mohlo by vás zajímat

    Knižní podcast

    Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

    Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

    Podpořte mne

    Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

    Čtenářský klub – společné čtení

    V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

    • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
    • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

     

    | Odkaz na Zoom bude zde |
     Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
     
    Markus Heitz - Trpaslíci

    © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz