Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Fantasy
 • Hannah Whitten – Vlku zaslíbená | Jak se tak trochu jiná Karkulka vrhla do spárů zlého vlka

Hannah Whitten – Vlku zaslíbená | Jak se tak trochu jiná Karkulka vrhla do spárů zlého vlka

Hannah F. Whitten - Vlku zaslíbená

Představte si jen na okamžik, že by váš osud byl předem naplánovaný. Že vše, co by jej určilo, by bylo vaše pořadí narození do rodiny. Snažili byste se prolomit nemilou tradici, která by vás jistojistě poslala na smrt nebo byste se poslušně poddali? Jednou otázkou je, co vy, druhou otázkou je, co kdyby na tom závisel osud celého království.

Hannah F. Whitten - For the WolfHannah Whitten – Vlku zaslíbená

První vydání: 2021
První české vydání: 2022

Hannah Whitten je americkou spisovatelkou, která píše už od té doby, co dokázala v ruce udržet pero. Ovšem teprve na střední škole si uvědomila, že by nemusela psát pouze pro sebe do šuplíku, ale dělit se o svoje příběhy s ostatními. Aktuálně má vydánu svoji první dvoudílnou sérii Divý les, která se překládá do češtiny, a právě pracuje na nové fantasy sérii The Nightshade Crown.

Pomalu se to blíží, den, kdy bude muset naplnit svůj osud Druhorozené. Princezna Redarys si to nevybrala, ale prodrala se na tento svět jako druhá a podle tradice musí být odevzdána Divému lesu. Kdyby to neudělala, na svět se proderou temné stíny a roztrhají vše živé. Tedy tak to praví legendy, ale kdo by jim dnes věřil?

Redarys ani její sestra ne, ačkoliv odmalička měly každá jinou výchovu. Ta jedna pečlivě učena a připravována pro trůn. A ta druhá? Proč s ní ztrácet čas nějakou větší výukou, když stejně odejde pryč. Ale ať si ty dvě myslí, co chtějí, ať jednají se svými životy po svém, jednoho dne se stejně vše změní. To když Reda pocítí to temné pouto k lesu, které ji táhne blíž a blíž. Co ji ale za hranicemi lesa čeká? Bude to smrt? Jedno ví uvnitř sebe ale jistě. Jestli neudělá tento zásadní krok, hrozí zkáza všem. Ona je totiž Vlku zaslíbená.

Ukázka z knihy Vlku zaslíbená
Reda stála, dívala se, čekala a pod žebry jí vířila hrůza.
Její krev se dotkla bílého kmene a zastavila se. Pak ji strom vstřebal, nasál jako vyprahlá země vodu.
Reda začala pozadu ustupovat. Klopýtala a nohy jí podkluzovaly na listí, ale podařilo se jí ustoupit až k dalšímu stromu, o nějž se opřela zády. Byl stejně tenký, bílý a zkroucený černou plísní. Lesní podrost se jí zamotal do sukní a ona se mu vytrhla. Zvuk párané látky zazněl v tichém lese nepřirozeně hlasitě.
Znovu se od země ozval ten zvuk. Šustění listů, šelest natahovaných šlahounů a praskání větviček se slepily v něco jako hlas, který nebyl ani tak slyšet, jako spíš cítit. Vybublal z jejího nitra, z toho střípku magie, již držela na uzdě vší svou silou.
Konečně.
Moc dlouho už je na to sám.

Pod drobnohledem

Další z řady retellingů, který originálním způsobem kombinuje Červenou Karkulku a Krásku a zvíře. Knihy jsou navíc věcí, kterou zbožňují oba dva hlavní hrdinové, ačkoliv na jejich čtení nebudou mít dvakrát pomyšlení. Žijí totiž v kouzelném lese, v tom jediném pozůstatku magie na zemi. Les ji totiž musel uzavřít v sobě, aby ochránil lidi před něčím děsivým. Vše je to ale historie předávaná příběhy a knihami. Těžko říct, co vše je pravda a lež. Na to bude muset Reda přijít, když bude donucena zakusit Divý les na vlastní kůži. A ten, co jednou schvátí, to už nenavrátí.

K obálkám se většinou nevyjadřuji, pokud mne na nich něco zásadně neupoutá a to se stalo i v tomto případě. Celkově nemám ráda, když jsou na obálce nálepky typu bestseller nebo třeba komentáře a hodnocení od jiných autorů či autorit. To druhé se stalo i v tomto případě, kdy z obálky na nás kouká poznámka, že je to prvotřídní dark fantasy. Tohle byla věc, která mě ke knize velmi přilákala, protože temné fantasy já zbožňuji. Tento titul bohužel kolem zmiňovaného žánru nešel ani obloukem.

Autorka sice buduje krásné temné kulisy obranného lesa, který potřebuje dobít baterie lidskou krví, aby udržel to zlé na uzdě, ale potenciál děsivosti je nevytěžen. To především z toho důvodu, že se spisovatelka zaměřuje na budování vztahu mezi hlavními postavami, a tak kniha Vlku zaslíbená působí především jako romantická young adult literatura. Obálka hlásající něco jiného tedy může knize zlomit vaz tím, že nepřináší čtenáři to, co slibuje.

Kromě hlavní dějové linky s Redarys se také nakoukneme na královský dvůr, kde mezitím se nejen sestra s matkou vypořádávají se situací a plánují další směřování jejich království. Ačkoliv jsou tyto drobné kapitoly pouze příležitostné, jsou to ony, které nejvíce posouvají děj zajímavým směrem. Dokonce takovým způsobem, že se na ně budete opravdu těšit.


Mohlo by vás zajímat


Celkově je tempo knihy pomalejší, příběh sám o sobě se posouvá drobnými krůčky a všechno se tak nějak honem semele až v její poslední čtvrtině (proto jsem psala, že je zde spíše ta romantická linka). Kdyby právě závěrečnou část autorka více promyslela, rozvedla, využila, označení dark fantasy by si jistě zasloužila, protože všechny ty intriky a úskoky se mi opravdu zalíbily.

Překvapilo mne, kolik věcí zde ponejprve nedává smysl, abyste zpětně pochopili jednání hlavních hrdinů. Vykreslení charakteru Vlka zde probíhá po celou knihu, krůček po krůčku odhalujeme, čím si vším prošel, abychom pochopili jeho psychické rozpoložení a podivná jednání, která postupně začnou dávat smysl. Taková Redarys je pro změnu jasná puberťačka. I přesto se obávám, že ne každému čtenáři to musí sednout a pokud nejste dočítači všeho jako já, tak možná nad knihou zlomíte hůl dříve, než se propracujete do trochu větší hloubky postav.

Co je ovšem největším trnem oku v celé knize, je vlastně nahodilé fungování lesa, magie a všeho. Tak jako s postupným prokreslováním postav, i s tímto prostředím si autorka zpětně dopracovává a ujasňuje věci, jen aby je o chvíli zase nesmyslně porušila. Magie zde není ohraničená, chybí mi nějaké vymezení, smysl, limity. Vypadalo to všechno, jako by to fungovalo, jak se spisovatelce zrovna hodilo.

Zásadním problémem Hannah Whitten je také opakování slov. V první části, kdy je Reda ještě v paláci, její jméno čteme klidně pomalu na každém řádku. Jakmile se dostane do lesa, na každé straně či dvoustraně je nám podsouvána informace, že Vlk má zjizvené ruce. I přesto, že tuhle informaci známe přes dvě stě stran, neustále je potřeba nám ji připomínat.

K tomu mi vyvstává ještě jedna poslední otázka. Pokud si Vlk denně řeže ruce, jak se mu dokážou zhojit do jizev? I kdyby si je řezal jednou za týden, pořád jsem jeho ruce viděla jako jednu rozšklebenou nehojící se ránu. Ohledně hojení ran toho trochu bylo na stránkách knihy řečeno, ale spíše mne to přesvědčilo v tom, že by se mu to nestihlo tak krásně hojit do jizev. Vím, že tohle je detail, ale jelikož mi autorka tak urputně podsouvala ty jizvy, nedokázala jsem to doteď vyhnat z hlavy.

Závěrečné shrnutí

Nenechte se ošálit obálkou, pokud bych měla tuto knihu někomu doporučit, pak spíše milovníkům romantických příběhů, protože hledání cesty k sobě dvou hlavních hrdinů se zdá být dominantním prvkem. Retelling kombinace Červené Karkulky a Krásky a zvířete krásně zahraje v temném lese, jen škoda toho pomalejšího tempa a nevyužitého potenciálu. Jedná se o autorčin knižní debut a v některých věcech je to cítit.

Moje hodnocení: 5/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Stránka spisovatelky

Série Divý les

 • 1. díl: Vlku zaslíbená (2022)
 • 2. díl: For the Throne (vydáno v AJ 2022)

Hannah Whitten – Vlku zaslíbená

Autor: Hannah Whitten
Série: Divý les
Díl: 1. Vlku zaslíbená
Žánr: Fantasy, retelling
Počet stran: 432
Vazba: Měkká
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2022

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • VendyK napsal:

  Námět zní zajímavě, pohádkové retellingy mě baví, ale když jsi napsala, že kniha klade přílišný důraz na romantiku a navíc má pubertální hrdinku, myslím, že ji raději vynechám. :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz