Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Goodreads Choice Awards 2021 (2) | Nejlepší knihy v žánru fantasy a sci-fi

Goodreads Choice Awards 2021 (2) | Nejlepší knihy v žánru fantasy a sci-fi

Goodreads Choice Awards 2021 | Nejlepší knihy v žánru fantasy a sci-fi

Pátráte po zajímavých kouscích ke čtení v žánru fantasy a sci-fi? Jistě se vám pak bude hodit čtenářské ocenění Goodreads Choice Awards, kde o nejlepších letošních knižních novinkách rozhodli hlasující z celého světa. A já pro vás přináším výňatek těch titulů, které již vyšly či brzy vyjdou v našem jazyce.


Fantasy

Sarah J. Maas – Dvůr stříbra a plamenůSarah J. Maas – Dvůr stříbra a plamenů
Série: Dvůr trnů a růží (4)
Nakladatelství: CooBoo
Plánované vydání: leden 2022
Poznámka pod čarou: Kniha prozatím vyšla ve slovenském jazyce.

Pokračovanie celosvetového hitu Na dvore z tŕňov a ruží!
Hrdá Nesta Archeronová sa vždy ľahko nahnevala a ťažko odpúšťala. Po tom, čo ju násilím ponorili do Kotla a proti jej vôli premenili na férku, si len s námahou hľadá svoje miesto v tom cudzom, pre ňu novom svete, plnom nebezpečenstiev. A čo je horšie, stále nedokáže zabudnúť na útrapy vojny s Hybernom a vyrovnať sa so stratami. Viac než ktokoľvek iný ju dokáže rozzúriť Cassian, skúsený bojovník, ktorého pozícia na Nočnom dvore ho stále drží v Nestinej blízkosti. Hnev však nie je to jediné, čo v jeho spoločnosti cíti. Iskrenie medzi nimi je nepopierateľné a plamene sa naplno rozhoria, keď ich okolnosti donútia tráviť spolu čoraz viac času. Na kontinente zatiaľ zradné kráľovné ľudí uzavreli nové, nebezpečné spojenectvo, ktorým ohrozili krehký mier vo všetkých ríšach. Aby ich Nesta a Cassian dokázali zastaviť, budú musieť čeliť hrôzam zo svojej minulosti. A tak vo svete, ktorý sa ešte nespamätal z vojny a už ním znovu zmieta neistota, obaja zvádzajú boj so svojimi vnútornými démonmi aj s nepriateľmi zvonku a súčasne hľadajú prijatie – a záchranu – v náručí toho druhého.

Jennifer L. Armentrout - The Crown of Gilded BonesJennifer L. Armentrout – Blood and Ash (3): The Crown of Gilded Bones
Knižní sérii Z krve a popela začalo letos vydávat nakladatelství Fragment, tak si počkejme, zda pro nás přeloží a vydá i následující díly. Níže medailonek k prvnímu dílu Z krve a popela.

Jennifer L. Armentrout – Z krve a popela
Série: Z krve a popela (1)
Nakladatelství: Fragment

První díl návykové fantasy ve stylu knih Sarah J. Maasové
Poppy byla už od narození vyvolena, aby svět přivedla do nové éry, a její život tak nikdy nepatřil jen jí. Na ramenou jí teď leží budoucnost celého království, sama však neví, zda o to vůbec stojí. A když do jejího života vstoupí zlatooký strážce Hawke, který má zajistit její Povznesení, Poppyin osud a povinnost se propletou s jejími touhami a potřebami. Poppy začne zpochybňovat vše, v co kdy věřila – a Hawke ji uvede v pokušení vyzkoušet zakázané…

Jennifer Saint - AriadnaJennifer Saint – Ariadna
Nakladatelství: Beta-Dobrovský

Láska a zrada v klasickém antickém příběhu.
Krásná Ariadna, dcera mocného krétského krále Mínóa, vyrůstá se svými sourozenci v paláci, v jehož podzemí je uvězněný Mínótauros, napůl býk, napůl člověk. Jednou z jeho dalších obětí se má stát mladý athénský princ Théseus, ale Ariadna se do něj zamiluje a pomůže mu. Její nit ho bezpečně vyvede ze zrádného labyrintu.
Ale co se stane poté, co je monstrum poraženo a princezna odejde s hrdinou? Zajistí jí rozhodnutí zradit Krétu šťastný konec? Ve světě, kde rozhodují muži – a vrtkaví bohové, není nic jisté.

Naomi Novik - The Last GraduateNaomi Novik – The Scholomance (2): The Last Graduate
Sérii Scholromance, resp. její první díl vydalo v roce 2020 nakladatelství Host, tak si počkejme, zda bude v sérii pokračovat i nadále a vydá druhý díl oceněný v Goodreads Choice Awards. Níže medailonek k prvnímu dílu.

Naomi Novik – Smrtící vzdělání
Série: Scholomance (1)
Nakladatelství: Host

Škola magie jako žádná jiná
Do téhle čarodějné střední byste chodit nechtěli: místo profesorů zde vyučuje drsnými metodami sama škola a na každém kroku číhá zlý tvor, takže jediná vteřina nepozornosti vás může stát život.
A tam se ti dva potkají: Galadriel, kterou škola systematicky připravuje na dráhu nejděsivější černé čarodějky světa, jak to prorokovala její prababička, a Orion, syn jedné z nejvlivnějších kouzelnických rodin, školní hrdina a ochránce slabých. Jenže ona se ze všech sil snaží, aby se proroctví nenaplnilo, a on jí ani trochu nevěří.
Dokážou ti dva změnit dávné řády školy — nebo aspoň vlastní život?


Sci-fi

Andy Weir – SpasitelAndy Weir – Spasitel
Nakladatelství: Laser-books

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří…

Charles Soule - Světlo rytířů JediCharles Soule – Světlo rytířů Jedi
Série: Star Wars – Vrcholná Republika
Nakladatelství: Egmont

Nové příběhy Star Wars s novými hrdiny.
Dlouho před Prvním řádem, před Impériem, před klonovými válkami je Republika na svém vrcholu a Jediové osvětlují novou cestu pro celou galaxii. Za hranicemi Republiky však roste smrtelné nebezpečí. Hrozba se skrývá v temnotě, daleko od světla, a živí v sobě tajemství, které dokáže zasít strach i do srdcí Jediů.

Martha Wells - Fugitive TelemetryMartha Wells – The Murderbot Diaries (6): Fugitive Telemetry
Série Z deníků robokata vychází u nakladatelství Fobos, kde již vyšly celkem 4 díly. K poslednímu česky vydanému dílu můžete vidět medailonek níže.

Martha Wells – Strategie úniku
Série: Z deníků robokata (4)
Nakladatelství: Fobos

Skupina Šerosvit ztrácí poslední zábrany a rozhodne se použít všech možných prostředků, aby zničila jak kompromitující materiály, tak i toho, kdo je získal.
Co znamená chovat se podle naučeného vzorce a bezchybně plnit rozkazy už Robokat zažil. Vzepřít se a vydat se svou cestou už také vyzkoušel. Jenže porozumět lidskému světu, ve kterém se kromě přátelství a sounáležitosti objevuje i vypočítavost a nenávist, se ještě nenaučil.
Ve snaze zachránit svůj tým se pouští do dalšího dobrodružství a nutno podotknout, že tentokrát bude muset nasadit veškeré svoje síly, aby se z něho nestalo dobrodružství poslední. Otázku si ale klade stále stejnou: jsem spíš bezcitný stroj určený k zabíjení, nebo bytost s nově získanými lidskými vlastnostmi?

Arkady Martine - A Desolation Called PeaceArkady Martine – Teixcalaan (2): A Desolation Called Peace
Knižní sérii Teixcalaan letos začalo vydávat nakladatelství Host, vyčkejme tedy, zda se v edičním plánu pro následující rok objeví také druhý díl. Medailonek k prvnímu dílu naleznete níže.

Arkady Martine – Vzpomínka zvaná říše
Série: Teixcalaan (1)
Nakladatelství: Host

Fascinující space opera z diplomatických kruhů daleké galaxie.
Velvyslankyně Mahit Dzmare po příjezdu do centra mezihvězdné Teixkalánské říše zjistí, že její předchůdce, dřívější velvyslanec malé, ale vášnivě nezávislé těžební stanice, je mrtev. Nikdo však nechce přiznat, že jeho smrt nebyla náhodná — ani to, že v období nestability, jež nejvyšší patra císařského dvora nedávno zachvátila, může být Mahit další na řadě.
Mahit musí zjistit, kdo za vraždou stojí, ochránit svou stanici před teixkalánskou dravou rozpínavostí a sama vyváznout živá. Manévruje přitom cizí kulturou, která nabízí až příliš mnoho svodů, rozehrává vlastní intriky a skrývá nebezpečné technické tajemství, které může předznamenat zánik stanice a jejího způsobu života — nebo ji zachránit před zničením.

J.S. Dewes - Hlídka na konci vesmíruJ.S. Dewes – Hlídka na konci vesmíru
Série: The Divide (1)
Nakladatelství: Fobos
Plánované vydání: březen 2022

Provinilce ve svých řadách posílá Legie střežit Rozhraní – okraj vesmíru – před nepřítelem, který už dvakrát téměř vyhladil lidstvo. Vojáci z Hlídky mají na kontě nejrůznější přečiny, od úplně banálních až po únos či vzpouru.
Teď ovšem Rozhraní začalo kolabovat a požírá všechno, co mu stojí v cestě. Zarazit to mohou právě jen hlídkaři.
Adequin Rakeová velí hvězdnému korábu jménem Argus. Nedostává se jí výbavy, vysílačky tu fungují mizerně, nemá k dispozici nic kromě vojáků, které nikde jinde nechtěli. A jejím esem v rukávu má být Cavalon Mercer – génius a kretén, následník trůnu vyhnaný do exilu za to, že vyhodil do povětří genetickou továrnu svého děda. Prý k tomu měl „své důvody“.
Adequin ovšem ví, že právě oni jsou poslední nadějí lidstva.


Komiksy

Frank Herbert – DunaFrank Herbert – Duna
Série: Duna (1)
Nakladatelství: Premedia
Poznámka pod čarou: Grafický román vyšel ve slovenském jazyce

Grafický román Duna, adaptácia žánrovej klasiky science fiction od Franka Herberta, rozpráva príbeh Paula Atreida a jeho rodiny, ktorí na púštnej planéte Arrakis preberajú ťažbu mystickej drogy melanže, ktorá umožňuje cestovanie medzi hviezdami. Frank Herbert svojou Dunou a jej jedinečnou zmesou dobrodružstva, mystiky, ekológie a politických intríg spôsobil revolúciu v žánri science fiction.
Jeho syn Brian Herbert spolu s autorom bestsellerov Kevinom J. Andersonom adaptuje toto dielo v troch zväzkoch ako grafický román, aby inšpiroval novú generáciu čitateľov. Spolu s Raúlom Allénom sa o grafickú realizáciu Herbertovej vízie postarala jedna z najvýznamnejších výtvarníčok na komiksovej scéne Patricia Martín a ilustrácie na obálke od legendy Billa Sienkiewicza pozdvihli projekt na úroveň, ktorú si táto výnimočná predloha zasluhuje.
Adaptácia: Brian Herbert, Kevin J. Anderson

V.E. Schwab & Enid Balám - ExtraOrdinaryV.E. Schwab, Enid Balám – Villains (1.5): ExtraOrdinary
První díl série Darebáci vyšel v roce 2017 u nakladatelství Argo. Samotná série má již několik dílů, tak je otázkou, zda bude nakladatelství pokračovat v české lokalizaci. I přesto níže přikládám medailonek od prvního dílu.

V. E. Schwab – Neobyčejní
Série: Darebáci (1)
Nakladatelství: Argo

Skvělý příběh o ctižádosti, žárlivosti, touze a nadpřirozené moci… Victor a Eli, dva samotáři, kteří se poznali na studiích, brzy zjistí, že je pojí společná vášeň k nebezpečí a zážitkům blízkým smrti a také že při vhodných příležitostech dokážou dobře rozvíjet své mimořádné schopnosti, dokud se jim jejich odvaha nevymkne z rukou. Victor po deseti letech utíká z vězení a za pomoci mladé dívky hledá svého dávného kamaráda, zatímco Eli pokračuje ve své misi zbavit se všech dalších nadpřirozených bytostí až na svou tajemnou a nepřemožitelnou pomocnici. Oba poháněni vzpomínkou na zradu a prohru jsou k nezastavení, ale kdo nakonec vyvázne se zdravou kůží? V Neobyčejných autorka přichází s drsným komiksově laděným příběhem, který vás zavede do světa, kde získaná nadpřirozená moc nemusí nutně vést k hrdinství a kde se na spojenectví příliš nehraje. Budete svědky fascinující charakterové studie, která vás donutí přemýšlet o tom, co znamená být hrdinou nebo zločincem, a zda je mezi nimi nějaký jasně definovatelný rozdíl.


Už máte své favority, kteří nesmějí chybět ve vaši knihovničce? Nebo dokonce máte již některé tituly načteny? Neváhejte se podělit o své dojmy z nich! Pro více tipů na dobré počtení nezapomeňte nahlédnout do kategorie Goodreads Choice Awards pro děti a mládež.

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz