Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Briony May Smith – Madlenka a jednorožec | O přátelství a nových začátcích

Briony May Smith – Madlenka a jednorožec | O přátelství a nových začátcích

Briony May Smith - Madlenka a jednorožec

Pojďte nakouknout do půvabné skotské krajiny, kterou Madlenka musí teprve objevit. Právě se totiž přestěhovala a dvakrát nadšená z toho není. To ještě netuší, jakého kamaráda v tomto novém prostředí objeví.

Briony May Smith - Madlenka a jednorožecBriony May Smith – Madlenka a jednorožec

První vydání: 2020
První české vydání: 2021

Briony May Smith je britská spisovatelka a ilustrátorka, která se specializuje na knihy pro děti. Na svém kontě má přes dvě desítky titulů, které buď napsala nebo ilustrovala a získala za svou tvorbu celou řadu ocenění. V českém překladu ji vyšel letos teprve první titul Madlenka a jednorožec.

Madlenka opouští to staré známé prostředí města, kde měla spoustu kamarádu, svůj pokojík a místo, které nazývala svým domovem. Rodiče se rozhodli odstěhovat na venkov, aby byli blíže babičce a malá dívenka je z nového prostředí celá nesvá. Vždyť tady nic nezná a nový dům je tak chladný, pustý a prázdný.

Když ji ovšem rodiče pobídnou, ať jde prozkoumat zdejší okolí, zatímco oni se pustí do zařizování jejich nového domu, netuší, že ji čeká ten nejkrásnější okamžik ze všech. Léto se totiž už dávno rozloučilo s krajinou a jednorožci jako bílé obláčky zvedající se nad vodní hladinou utíkají vstříc novým zítřkům a pestrým pastvinám. Jenže tady někoho zapomněli. Malého růžkatého tvorečka schovaného pod keřem, který ještě není dostatečně silný na tu dlouhou pouť.

Madlenka a jednorožec Madlenka a jednorožec

Příběh je jednoduchý, kraťoučký s dominancí obrázků, které jsou půlstránkové, jednostránkové i dvoustránkové. Ke každému obrázku se pak vztahuje odstavec o jednom až třech řádcích. Je tak rozsahem vhodný pro malé děti s dominantní pozorností na ilustrace, o kterých si s nimi můžete vyprávět.

Knihu nejen sepsala, ale také kompletně ilustrovala Briony May Smith. V obrázcích promítá krajinu, která na mne působí jako ze skotských či irských luhů a hájů. Podzimní nepříznivé počasí, vrchoviny a půvabná vesnická atmosféra, kde se člověk zahřeje jen u ohně. Ilustrátorka využívá světla a stínu. Kresby jsou spíše tmavší, otázkou je tedy, jak moc přívětivé jsou pro děti, ačkoliv během letních měsíců jsou barevnější a působí více svěže a pozitivně. Pro vlastní zhodnocení ilustrací nakoukněte na fotografie z vnitřku knihy.

Madlenka a jednorožec Madlenka a jednorožec

Kniha přináší ve svém kratičkém příběhu spoustu důležitých poselství pro děti. Hned prvním a tím nejdůležitějším je fakt, že i když se stěhujeme, svět tím nekončí. Nikdy pak není navždy potemnělý a sychravý jako během podzimních dní, protože po podzimu jednou musí přijít rozkvetlé jaro. Stejně tak na novém místě objevíte nové přátele a s nimi prožijete nová dobrodružství.

Dalším důležitým poselstvím je to, že zvířata nejsou věci. Nemůžeme si je nechat, můžeme se s nimi pouze skamarádit a chovat se k nim hezky, protože je jen na nich, zda s námi budou chtít trávit čas. A až přijde doba, kdy budou muset odejít za svojí rodinou, pouze dobrá a silná přátelství naše cesty opět svedou dohromady. Což platí pro všechna přátelství, která na světě vytváříme, ať už se jedná o zvířata nebo lidi.

O to více se mi líbí pozornost věnovaná už samotné obálce. Název knihy v češtině zní Madlenka a jednorožec, který daleko více podtrhuje to, že zvířata nevlastníme, oproti originálnímu názvu Margaret’s Unicorn.

Závěrečné shrnutí

Půvabný příběh o přátelství protkaný fantasy nitkou, protože svět magických tvorů existuje společně s tím naším, stačí jen věřit. Pro všechny milovníky jednorožců, kteří touží strávit pomyslného knižního půl roku s tímto kouzelným tvorem. Krásné ilustrace, které lahodí oku, podtrhující mystickou atmosféru svojí barevností. Důraz na světlo a stín příjemně kouzlí na celostránkových obrázcích, možná škoda, že jsou spíše tmavšího nádechu.

Moje hodnocení: 8/10

Zajímavé odkazy

Briony May Smith - Madlenka a jednorožecMožnost zakoupení knihy: nakladatelství Albatros
Stránka autorky: BrionyMaySmith.com

Autor: Briony May Smith
Ilustrátor: Briony May Smith
Název: Madlenka a jednorožec
Žánr: Fantasy pro děti
Počet stran: 35
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2021

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz