Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Dmitry Glukhovsky – Text | A jste si opravdu jistí, že ta poslední SMSka byla od Petra?

Dmitry Glukhovsky – Text | A jste si opravdu jistí, že ta poslední SMSka byla od Petra?

Image

Někdy stačí málo na to, abyste se na chvilku mohli odpoutat od svého zničeného života. Jenže když nemáte přátele ani rodinu, někdy je fajn se vydávat za někoho jiného a být zase v kontaktu s lidmi.


Dmitry Glukhovsky – Text

První vydání: 2017

Další z mrazivých děl od autora známého postapokalyptického díla Metro 2033, na jehož motivy byla vytvořena i počítačová hra.

Lidské osudy se dokážou měnit během okamžiku, po jednom jediném zásadním rozhodnutí, které dokáže jedny zničit a druhé vynést do výšin. I Ilja jeden z těchto případů, kdy jako mladý student zamíří se svojí přítelkyní na diskotéku si večer užít pořádné zábavy. To ještě netuší, že na danou budovu bude v příštích minutách proveden policejní protidrogový zátah.

To sice Ilju nechává klidným, protože sám je čistý a nic u sebe nemá, jenže pak začne být jeden z policistů dotěrný na jeho přítelkyni a Ilja se jí rozhodne zastat. Právě v tento okamžik se mění jeho život, protože v kalhotách se mu záhadně objevuje balíček s práškem bílé barvy, když jej donutí naštvaný policista obrátit kapsy. Samozřejmě díky tomu, že jej on sám vytahuje kapsy, otisky mluví za vše a mladý Ilja je po velmi rychlém soudu uvězněn.

Ale to byl mladý Ilja, přesuňme se do současnosti, kdy je již propuštěn a na vlakovém nádraží hodnotí svůj budoucí život. Nikdo jej totiž už nebude vidět jako spořádaného člověka, vždy tu bude ten vězeňský cejch táhnoucí se za ním jako temný stín. Jeho přátelé i jeho hrdinsky zachráněné děvče se od něj odvrací a jeho matka se mu teď přestala také ozývat. Cožpak je na tomto světě sám?

Svoji zlobu si rozhodne vybít na tom jediném člověku, který mu zničil jeho budoucnost. Na policistovi, který tehdejší večer naplnil jeho kapsy neočekávaným balíčkem. Jenže jeho pomsta neprobíhá tak trochu podle jeho plánů, vždyť ono všechno konané s horkou hlavou nemůže nikdy vyjít. Nakonec tak Ilja stojí u jednoho z podniků s mobilem onoho policisty a proniká skrze něj do jeho života hlouběji, než původně zamýšlel.

Možná budete od Dmitryho Glukhovskyho očekávat nějaké to sci-fi budoucnosti, ale opak je pravdou. Příběh nás zavede do současné Moskvy mezi zkažené lidi, kteří svou sobeckostí dokáží ničit životy kolem sebe. Jedná se spíše o psychologický thriller, který nás ponoří hlouběji do mysli samotného Iljy a policisty Petra.

Autor nám v průběhu knihy čím dál více do hloubky představuje dvě postavy, které vůbec neodpovídají představě a škatulkování dnešní společnosti. Studenti jsou ti, kdo vzdorují, dělají nepořádek a snaží se občas vytrhnout ze systému společnosti a naopak policie je zde od toho, aby byla vzorem, dohlížela na pořádek a narušitele postavila mimo společnost. Jenže tady je to naopak, Ilja je vzorný student, kamarád, přítel a především hodný syn, který na svoji matku nedá dopustit. Naproti tomu Petr je zkorumpovaným policistou, který nevychází se svými rodiči, neváží si své přítelkyně, ulívá si ze zabaveného zboží drogových dealerů, prostě chlapík k pohledání. Ale jak se říká, ať hodí kamenem ten, kdo je bez viny.

Ilja je po všech událostech stavěn do role, ve které mu v tomto životě už nic nezbývá a nový mobil v jeho rukou mu umožňuje se převtělit do Péti. Najednou jako by postavy v seznamu kontaktů ožily a on se mohl přes zprávy opět bavit s rodinou. Jeho hra postupně přerůstá v něco více a sám přestává vnímat, co z toho je realita.

A přesně zde se autor knihy také dostává ke kritice naší společnosti, která žije na SMS zprávách a Messengeru. Dokážeme vůbec zjistit, s kým tam na druhé straně se bavíme? Dokážeme poznat, když nám přes důvěrně známý účet napíše jiná osoba? Jak moc se lidé odcizili, že už dnes nepotřebují přímý kontakt a třeba spolu posedět a popovídat si v kavárně či restauraci? A co všechno na sebe prozrazujeme ostatním na sociálních sítích?

Knihy se ujalo vydavatelství OneHotBook, které ji převedlo do audioknižní podoby. Jako interpret byl zvolen Martin Písařík, kterého můžete znát z filmů Ro(c)k podvraťáků, Snowboarďáci nebo třeba ze seriálu Doktoři z Počátků, na svém hereckém kontě toho má ovšem více. Už od dětství se věnoval filmu, a tak není divu, že vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři, která nebyla jeho posledním studiem. Účinkoval v mnoha pražských divadlech, ale neváhal si vyzkoušet ani dabing či roli moderátora, není proto divu, že volba vhodného interpreta pro tuto knihu padla zrovna na něj.

Do audioknihy přináší překvapivě důvěryhodný hlas člověka změněného vězením, naštvaného na celý svět a všechny ty nepříznivé události, a přesto mnohdy tak zamyšleného. Jako by vám samotný Ilja topící se ve své podivné přítomnosti vyprávěl svůj nejtajnější příběh, možná jeho sen, nejspíše jeho noční můru. Do toho všeho vám občas zahraje svoji drnkavou melodii elektrická kytara připomínající vyzvánění toho prokletého telefonu.

Slovo závěrem

Mrazivý příběh z ještě mrazivější Moskvy, která se s nikým nemazlí. Takové menší zrcadlo dnešní společnosti, které nám připomíná, jak důležité je vidět lidi tváří v tvář, protože nikdy nemůžeme vědět, jestli ty zprávy přes SMS a další služby jsou opravdu od dané osoby. Příběh stejně temný a děsivý jako drogové podsvětí a prášek, který způsobuje problémy už od první chvíle. Co všechno dokáže lidem projít?

Moje hodnocení: 9/10

Možnost nákupu

Kniha: Megaknihy | Audiokniha: Audiolibrix.
Profil knihy u vydavatele: OneHotBook.

Autor: Dmitry Glukhovsky
Interpret: Martin Písařík
Titul: Text
Délka: 11h 30min
Vydavatelství: OneHotBook
Rok vydání: 2018

Obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz