První Avatar zanechal v našich srdcích něco hlubokého. Určitě také toužíte po tom se vrátit na zelenající se Pandoru, ovšem bude tohle pokračování stát zvláště po tolika letech za zhlédnutí? Ještě že je filmovou dominantou Avatara kompletní digitální úprava, takže nějaké ty vrásky u stárnoucích herců nebudou vidět.
Na’vi a jejich cesta vody
To, že lidé byli donuceni opustit Pandoru, neznamená konec konfliktu. Přeci jen, bohatství tohoto měsíce je ohromné a lidská touha po vlastnění všeho je nezměrná. Nehledě na to, že je toto místo tak ideální pro život, který ovšem lidem překáží. Pandora tak čelí dalšímu přistání a teroru ze strany pozemšťanů.
Jake Sully, který zde zůstal vtělen navždy do svého avatara, se mezitím usadil, aby vedl svůj lid a založil početnou rodinu. Společně se všemi se snaží nadále komplikovat úsilí lidí drobnými přepady zásadních bodů, aby alespoň trochu pomohl své nové zemi zaslíbené. Jenže jednoho dne se jeho role změní, když se na scéně objeví ostřílený voják se svojí jednotkou, aby utnul tyto útoky.
Pod drobnohledem
Když James Cameron natočil a vypustil do kin film Avatar v roce 2009, byl to nečekaný trhák. Není divu, že se spousta nadšených diváků těšila a poptávala po dalším dílu, který ne a ne přijít. Ne vždy ale utíkající desetiletí znamená zavřená vrátka za příležitostí. To se potvrdilo i nyní, když Avatar vstal z mrtvých, do kin znovu zamířila původní jednička, aby následovalo nové pokračování Avatar: The Way of Water.
Nutno podotknout, že nehledě na úspěch nebo neúspěch tohoto snímku už je dotočen třetí film a pracuje se na speciálních efektech, takže navazující příběh je již jistý. Ale vraťme se zpátky k titulu Avatar 2, který ještě stále řádí v kinech.
Oproti původnímu příběhu nastává ovšem změna. Jakeova rodina se poněkud rozrostla a my tak sledujeme osudy všech jejích členů, ať už s větším nebo menším důrazem. Protože jak to tak vypadá, v následujících třech filmech, které jsou v tuto chvíli naplánovány, se ústřední postavou stane vždy některý z rodinných příslušníků, takže je potřeba se s nimi patřičně seznámit. Každá postava je navíc nejen díky svému postavení ve společnosti a v rodině, ale třeba i díky svému věku jedinečná, ačkoliv tak trochu šablonová. Třeba puberťák, který má svoji vlastní hlavu a starší bratr, který se na něj snaží dávat pozor.
Trailer filmu Avatar: The Way of Water
Sledujeme tak nejen, jak Na’vi žijí na planetě v míru s pomalu nastupujícím konfliktem, ale také jak se začleňují do nového společenství. Nechybí ani akční scény, které postupně přitvrzují, ale stejně tak pocítíme lásku, přátelství či nepochopení. V něčem tak přeci jen pozorujeme obdobné schéma jako v původním Avatarovi. Dominantou se navíc stávají téměř až dokumentární záběry flóry a především pak fauny. Ochutnáme opět něco nového z Pandory a objevujeme to vše společně s Jakeem a jeho rodinou, takže to probíhá nenásilně.
Podmořský život čerpá z naší planety a samotní tulkuni připomínají tak naše známé velryby. Možná se tak druhý Avatar stává něčím víc než jen vyprávěním o Pandoře. Možná je to zrcadlo lidské společnosti, tomu, co naší planetě a nejen těmto nádherným a společenským tvorům činíme v tuto chvíli my. Podobnost s velrybami je o to více umocněna vzhledem k vzácné ambře v jejich těle. Ani tulkuni nepostrádají jedinečné tekuté bohatství ve svém těle, kvůli kterému jsou loveni.
Ale vraťme se zpět k Avatarovi a jeho vizuálnímu zpracování. To je totiž nejsilnější stránka Cesty vody, právě nádherné prostředí, všechna ta zvířata a okouzlující záběry. Jako byste se sami ocitli na Pandoře a mohli si vychutnávat každý okamžik na tomto dokonalém a nedotceném měsíci. Dokonce si troufnu říct, že kdybych tušila, jak moc silný vizuální zážitek to bude, klidně bych se nebála zajít na 3D, ve kterém musí snímek vypadat báječně.
O co více je nám dodáno vizuálních vjemů, o to slabší je samotný příběh. Prvním Avatarem rezonovalo téma záchrany celé Pandory, jejího ekosystému a obyvatel, kdy vše si chtěli lidé pozměnit k obrazu svému. Tentokrát se ústředním hybným tématem stala pomsta a důležitost rodiny. Samozřejmě také začlenění do nového kolektivu a to nejen dospělých, ale také dětí a dospívajících. Možná právě díky zvoleným předvídatelným charakterům tak nějak vytušíte, kam některé jejich osudy povedou, což je tak trochu vroubek na úžasné podívané.
Co rozhodně stojí za zmínku, je herečka Sigourney Weaver. Její role sice v předchozím ději skončila, ale i přesto se zde znovu objevila, tentokrát s novým obličejem. Zahrála si totiž svoji dceru Kiri (která by mimochodem zasloužila větší prostor a vysvětlení) a to velmi věrohodně vzhledem k hereččině věku, která by se hodila spíše do role babičky či prababičky mladé pandořanky. Svým výkonem si opravdu zaslouží uznání.
Závěrečné hodnocení
Zamilovali jste si Pandoru a potřebujete z ní objevit další kousek? Pak právě pro vás je nový Avatar jako dělaný. Pokračování příběhu se tomu prvnímu sice nevyrovná, ale opět budeme prozkoumávat tentokrát mořskou část planety, která vám vyrazí dech. Ty tři hodiny utečou jako nic a zanechají ve vás vynikající vizuální prožitek!
Mohlo by vás zajímat
Pusťte si předchozí film Avatar 1 na Disney+
Avatar: The Way of Water právě nyní v kinech, později na Disney+
Série Avatar
- Avatar (2009)
- Avatar: The Way of Water (2022)
- Avatar 3 (2024)
- Avatar 4 (2026)
- Avatar 5 (2028)
Avatar: The Way of Water (Avatar 2)
Fantasy
USA v roce 2022
Délka: 192 min
Režie: James Cameron
Scénář: James Cameron, Rick Jaffa, Amanda Silver
Kamera: Russell Carpenter
Hudba: Simon Franglen
Hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Kate Winslet, Cliff Curtis, Britain Dalton, Jamie Flatters, Trinity Jo-Li Bliss a další
Já jsem byla na Avatarovi ve 3D a příznám se, že jsem se hodně těšila na konečně kvalitní 3D podívanou, což mi bylo splněno. Co mě ale už tak nenadchlo byl samotný příběh a neustále se opakující prvek „zachraňujme děti“, kdy sotva dítě bylo v bezpečí, tak z něj raději uteklo, aby se mohlo nechat zajmout znovu. Tohle dějovou linku hodně poznamenalo. Pokud půjdu na další díl, tak hlavně kvůli 3D podívané, od děje už očekávání moc nemám. Souhlasím s tím, že některé postavy by si tam zasloužili více prostoru. Což mi přijde jako trošku smutný fakt, vzhledem k délce filmu. Časově si myslím, že by se dalo do filmu nacpat daleko víc.