Charles Dickens – Vánoční koleda (Josef Somr)

Není vánočnějšího příběhu než Vánoční koledy, která by si měla najít cestu i do vaší domácnosti. O Vánocích, štědrosti a jednom starém skrblíkovi.

Příběh

Skruž je mrzout a skrblík, který si hledí jen svého. Důležitá je pro něj jen jeho firma, z které se kutálí zlaťáky do jeho kapsy. Když mu takhle před Vánoci zaklepou na dveře muži žádající o příspěvek na charitu, ať i ti méně šťastní mohou tyto svátky prožít v teple, Skruž je žene pryč s tím, že takových lidí není na světě třeba, klidně ať pomrznou.

Toho večera ho ovšem čeká ještě jedna návštěva – duch jeho přítele a dřívějšího společníka ve firmě. Ten býval stejný jako je nyní Skruž, a tak ho varuje, že jestli se bude chovat tak jako doposud, bude po smrti věčně bloudit mezi živými s tíživým vědomím, že nepomohl, když ještě měl možnost. Prozradí mu také, že jej navštíví tři duchové Vánoc, a to Vánoc minulých, přítomných a budoucích, kteří mu dovolí nahlédnout za oponu, vzpomenout si na věci minulé, ale také ukážou osud, který je pro skrblivého Skruže nachystán.

Mohlo by vás zajímat
Jeden z příběhů, které k Vánocům opravdu patří. Ačkoliv se Charles Dickens se svými knižními postavami nikdy nemazlil a připravil si pro ně spoustu nepěkných chvil, Vánoční koleda právě díky tomu dokáže v lidech probudit to nejlepší. Možná právě díky tomu se dostala i v mnoha zpracování na filmová plátna či divadelní parkety.

Styl psaní

Kratičká vánoční povídka o skrblivém Skružovi, jehož postava se i přes krátký rozsah díla dokáže překvapivě rozvíjet. Ačkoliv se jedná o vánoční příběh, přeci jen očekávejte temnější atmosféru s kulisami Anglie v 19. století.

Povídka je takovou tou správnou kulisou před Vánoci, i přes svojí atmosféru na vás totiž dokáže přenést vánočního ducha. Především vám dokonale vštípí, jak je o Vánocích rodina to nejdůležitější nehledě na kdejaké rozpory či odlišnosti, protože tady nejsme navždy. Nezapomíná také zdůrazňovat to, že štědrost je při Vánocích důležitým prvkem a je třeba ji rozdávat i těm nejpotřebnějším.

Audio

Načtení audioknihy se zhostil Josef Somr, který se stal hlasově výborným průvodcem světem starého mrzutého skrblíka. Dokázal perfektně zachytit náladu tohoto muže a jeho postupnou proměnu a vývin charakteru během příběhu. Skruž tak obdivuhodně ožívá v jeho hlase.

Za zmínku také stojí jistě hudební doprovod, který se podílí na vykreslení atmosféry a postupně vás provede k Vánocům. Jistě vás okouzlí zvonečky rozeznělé v melodii vánoční koledy The First Noel.

Obal

Přiznám se, že ač se jedná o přebal audioknih nebo obálky knih, nemohu zatím objevit žádnou, u které bych se rozhodla, že je ta pravá, že přesně tahle k povídce sedí. Na druhou stranu je to opravdu nelehké téma a ručičky hodin ukazující za pět minut dvanáct ve vánočních barvách jsou tak příhodné.

Ukázka

Hodnocení audioknihy

Dokážou Duchové Vánoc napravit ty nejzkaženější lidi světa? Dokážou starého skrblíka odvrátit od jeho shromažďování a naučit ho na Vánoce brát ohled na druhé a být štědrý? Výborná audiokniha, ačkoliv temnější, přeci jen vyzdvihuje důležité hodnoty během vánočních svátku. A právě díky tomuto audioknižnímu zpracování se můžete do příběhu a vánoční atmosféry ponořit třeba během pečení cukroví.

Moje hodnocení: 10/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Charles Dickens
Interpret: Josef Somr
Titul: Vánoční koleda
Délka: 2h 32min
Vydavatelství: Popron Music
Rok vydání: 2013
Moje hodnocení: 10/10

Fotografie obálky převzaty z audiolibrix.com a imdb.com.

1 Komentář

Komentovat

Přidejte se do diskuze.
Jsem ráda za každý komentář!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *