Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Velbloudí dostihy

Image

Vždycky vás lákaly daleké exotické krajiny a jejich zvláštní záliby? Právě díky hře Velbloudí dostihy se můžete dostat až do kouzelného prostředí Egypta, projí se mezi pyramidami a vsadit si na velbloudí dostihy.

Velbloudí dostihy 02

Vizitka

Velbloudí dostihy
Výrobce: Albi
Herní doba: 30 min
Počet hráčů: 2-8
Vhodnost: 8+
Orientační cena: 599 Kč

Chtěli byste si užít pořádné závody a sázení na „koníčky“ v pohodlí domova v rodinném kruhu? Pak jsou velbloudí dostihy výborná volba. Zahrajte si na egyptské zbohatlíky, kteří se rozhodli uzavírat sázky během velbloudích závodů. Čím více zariskujete, tím více můžete vyhrát, ovšem pozor, protože vaši strategii může překazit všudypřítomná náhoda.

Nádherně zpracovaná hra, která vás svou grafikou jistě unese. Tentokrát nemáte vlastní figurku, s kterou byste pohybovali dopředu a snažili se o vítězství, vaším úkolem je sledovat pohybující se velbloudy, předpovídat jejich další pohyb, který řídí náhoda pomocí kostek.

Kdo vyhraje, červená nebo modrá? Nebo risknout a vzít si sázecí destičku na zeleného, který se zatím drží vzadu? Pojďte si užít tuto zábavnou sázecí hru, vhodnou i pro větší skupinu!

Ocenění hry

2014 – 1. místo Spiel des Jahres

Velbloudí dostihy 03

Obsahuje

Základem hry je herní plán, 5 velbloudích figurek a 5 stejně barvených kostek. Dále 40 sázkových karet (pět na hráče) a 8 destiček pouště (1 na hráče).
Velbloudí dostihy se neobejdou ani bez 15 sázkových destiček na etapy. Všemu dominuje pyramida a k ní příslušících 5 destiček pyramidy. Dále je zde žeton pro začínajícího hráče dané etapy a závěrem mince (35x 1EL, 15x 5El) a bankovky (10x 10EL, 10x 20EL).

Příprava hry

Nejprve rozložíme herní plán doprostřed stolu a v jeho vrchní části umístíme potřebné destičky. Tj. mezi saláty a vítěze patří všechny destičky se symbolem pyramidy. Níže rozložíme na patřičné barvy destičky stejných barev s motivem velbloudů (tedy sázkové destičky na jednotlivé etapy), ty pokládáme tak, že nejnižší hodnota je vespod, nejvyšší nahoře.

Nyní si rozlosujeme startovní pořadí velbloudů. Do pyramidy vložíme všechny kostky a postupně je začneme losovat. Dle toho, jaká hodnota a barva padne, tam příslušného velblouda postavíme. Jestliže opakovaně padne stejné číslo, příslušného velblouda stavíme na dané pole, ovšem na záda již předchozího nalosovaného velblouda. Takto rozložíme všech 5 závodníků.
Jakmile máme nalosovány startovní pozice, vrátíme kostky do pyramidy a umístíme pyramidu do středu závodní dráhy.

Nejmladší hráč obdrží žeton pro začínajícího hráče dané etapy.
Dále všichni hráči obdrží 3 EL z banku a dle své postavy si berou 5 kartiček na sázku celkového vítěze či saláta a dále destičku s pouští a oázou.

Velbloudí dostihy 04

Jak se hraje?

Každou etapu začíná hráč, který má začínající žeton. Následně se jede po směru hodinových ručiček.
Hráč, který je na tahu, může udělat jednu z následujících věcí:
– použít pyramidu
– umístit poušť/oázu
– vzít si destičku pro etapovou sázku
– vsadit kartičku na saláta nebo vítěze

Použití pyramidy
Pokud se hráč rozhodne použít pyramidu, nejprve si vezme příslušnou destičku s obrázkem pyramidy. Dále vezme pyramidu z hracího plánu, postaví ji vzhůru nohama a pomocí zmáčknutí páčky nechá vypadnout kostku. Vypadnutá kostka barevně označuje velblouda, který se posune a číslo na kostce udává počet polí. Kostku pak umístí na stejně barevný stan, aby byl přehled, kteří velbloudi již běželi tuto etapu.

Jestliže má velbloud, který se má posouvat, na zádech další velbloudy, tito závodníci se posunují společně s ním. Tj. posunuje se celá věž, kdy ve spodu je velbloud, který byl nalosován kostkou. (obr. vlevo)

Jestliže velbloud(i) dojede na políčko, na kterém stojí již jiný velbloud(i), tento čerstvě přesunutý závodník se umisťuje na záda toho, který tam již stál. (obr. vpravo)

Společenská hra Velbloudí dostihy Společenská hra Velbloudí dostihy

Společenská hra Velbloudí dostihy

Umístění pouště nebo oázy
Je to destička, která má z jedné strany poušť a z druhé oázu. Touto kartou může hráč ovlivnit průběh závodu. Během svého tahu může provést jednu z následujících akci – destičku vložit, odebrat, otočit nebo přesunout.

Poušť – pokud velbloud (sloupec velbloudů) stoupne na tuto destičku, posunuje se o pole zpět. Pokud je toto pole obsazeno jinými závodníky, sloupec velbloudů je umístěn pod ně. (obr. vlevo)

Oáza – pokud velbloud (sloupec velbloudů) stoupne na tuto destičku, posune se o jedno pole dopředu. Jestliže je toto pole již obsazeno dalšími závodníky, staví se sloupec velbloudů na ně. (obr. vpravo)

Jakmile je na destičku šlápnuto, přesouvá se opět do vlastnictví hráče k dalšímu použití. Tento hráč navíc získává jako odměnu 1 EL.

Společenská hra Velbloudí dostihy Společenská hra Velbloudí dostihy

Společenská hra Velbloudí dostihy

Vzít si destičku pro etapovou sázku
Jsou to kartičky s velbloudy a jejich barvami. Jsou na sebe naskládány v hodnotách 5, 3 a 2. Během svého tahu si hráč může vzít právě jednu destičku znázorňující konkrétního velblouda. Jedná se o sázky na první místo v této etapě, a pokud se hráč trefí, na závěr dostává tolik minci, kolik je znázorněno na destičce. Jestliže jím tipovaný velbloud přijede druhý, odnese si pouze výhru 1 EL. Pokud velbloud doběhne hůře než druhý, hráč musí za svoji sázku zaplatit 1 EL.

Během jedné etapy může mít hráč větší množství těchto destiček, ovšem s tím omezením, že za svůj tah může vzít pouze jednu.

Společenská hra Velbloudí dostihy Společenská hra Velbloudí dostihy

Vsadit kartičku na saláta nebo vítěze
Pokud chce hráč velmi zariskovat, může si vsadit během hry na celkového vítěze závodu nebo naopak na úplně posledního velblouda, tedy saláta. Tyto své tipy umisťuje do horní části pole vlevo na vítěze, vpravo na saláta. Umisťujete zde karty s barevnými velbloudy, které máte u sebe. Pokládají se na hromádku tak, aby nikdo neviděl váš tip.

Vaše rozhodnutí je konečné a jednou vložené karty do sázek na tyto místa již není možné vzít zpět.

První správně tipující obdrží na závěr hry 8 EL, druhý 5 EL, třetí 3 EL, čtvrtý 2 EL a všichni další správně tipující po 1 EL. Pokud je v hromádce na konci hry špatný tip, pak daný hráč platí 1 EL do banku.

Společenská hra Velbloudí dostihy

Konec etapy
Etapa je ukončena, jakmile jsou z pyramidy vytaženy všechny kostky. V této chvíli se kostky navrací zpět do pyramidy a žeton pro začínající hráče v dané etapě se posouvá po směru hodinových ručiček k dalšímu hráči.

Dále jsou postupně každému hráči uděleny odměny či odebrán poplatky. Pozor, hráč nemůže nikdy klesnout pod nulu (tedy zadlužit se). Pokud nemá již žádné mince, ze kterých by sumu zaplatil, je mu dluh odpuštěn a hráč pokračuje ve hře s 0 EL.

V této chvíli se hráči sčítají zisky ze sázejících destiček pro etapu. Destičky se vyhodnocují tak, že pokud velbloud s danou barvou je ve vedení, hráč za něj obdrží počet EL uvedený na destičce (5, 3 nebo 2). Jestliže velbloud s danou barvou je na druhé pozici, obdrží hráč 1 EL. Za sázející destičky s velbloudy na 3. – 5. pozici hráči platí 1 EL.

Za každou destičku s pyramidou získá hráč 1 EL.

Společenská hra Velbloudí dostihy

Cíl hry

Konec hry nastává ve chvíli, kdy alespoň jeden velbloud projede cílovou čárou. V této chvíli se vyhodnotí etapa a rozdají/odevzdají se EL. Následně probíhá kontrola vítězů a salátů, kdy hráči obdrží množství peněz dle toho, jako kolikátí na daného velblouda vsadili (čím dříve, tím více). Za chybné sázky se platí pokuta 1 EL.

Pozor, pokud přejede cílovou pásku více velbloudů, vítězí ten, který je nejvýše. Stejně tak pokud jsou nejdál dva a více velbloudů, pak salát je ten, který je nejníže.

Nyní nastává rozhodující chvíle, kdy hráči přepočítají veškeré své mince a bankovky. Hráč, který získal největší sumu, vyhrává hru.

Společenská hra Velbloudí dostihy

Rozšíření hry

Camel Up: Supercup (2015, AJ)

Závěrečné hodnocení

Hra je perfektně graficky zpracovaná, hned na první pohled svým ztvárněním zaujme. Jsou v ní i takové detaily, jako že každá destička s pyramidou je vlastně trochu odlišná nebo že z druhé strany herní desky je nádherná velbloudí ilustrace. Nemluvě ani o perfektních figurkách velbloudů, kteří do sebe zapadají. Výborně je vymyšlená i pyramida. Tu si nejprve musíte sami složit, ale není to nic náročného. Je to opravdu zajímavý losovací prvek.

Možná se na první pohled z mého vysvětlování může zdát, že je hra složitá, ale jakmile si odehrajete svoji první etapu, zažijete se do hry a pochopíte její princip. Navíc po jedné až dvou kompletních hrách si jistě začnete vytřibovat vlastní strategii a začnete být zákeřní skrze oázy a pouště, které mohou zásadně ovlivnit průběh hry, ačkoliv stále nejdůležitějším prvkem hry bude náhoda.

Právě díky způsobu, jako se velbloudi přesouvají, tj. i jako velbloudí věže, kdy cestují společně na zádech, je hra nepředvídatelná. Nic nejde předvídat a určitě se vám stane, že si vsadíte na saláta a on nakonec proběhne cílem první.

Výborná hra na odreagování, kterou si zamilují všichni napříč generacemi. Navíc je jedna hra přiměřeně krátká a tak se hodí i mezi příležitostné hráče nebo třeba na různé oslavy narozenin, které zpestří, ale neukradne si veškerý čas.

+ grafické zpracování
+ pyramida
+ posouvání velbloudů
+ až pro 8 hráčů
+ časově nenáročné
+ pro každého

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Juliet napsal:

  Páni! Tak teď jsem tedy na vážkách! Tuhle hru jsem před pár dny zahlédla v bazaru na Zatrolených hrách a řekla jsem si, že vypadá hooodně zajímavě. No, ale po přečtení těch pravidel… :/// Na druhou stranu s tím Tvým kladným hodnocením… Achjo! :D Každopádně díky za supr článek. :)

  • Dragell napsal:

   Ono napsané to vždy vypadá těžce, ale jak jsem zmínila, stačí si zahrát etapu hry (část hry) a pravidla pochopíš a zažiješ si. Není to nic obtížného a s kartama a herním plánkem před sebou je to jednodušší :) Určitě neváhej, je to perfektní hra ;)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz