Poslední dobou rezonuje ve světě fantastiky jeden z komplexních světů – Zaklínač. Můžete si ho užít rozmanitými způsoby, ačkoliv nejhlasitěji se zrovna ozývá skrze seriál od Netflixu, kterému právě vyšla druhá série. Dnes nakoukneme, kde všude můžeme na zaklínače Geralta narazit a odkud k nám přišel.
Základem je psané slovo
Nebýt polského spisovatele Andrzeje Sapkowskiho, nejspíše bychom byli ochuzeni o tento báječný svět. Zaklínač totiž původně vznikl jeho perem již v roce 1986, kdy v časopise Fantastyka vyšla povídka vyprávějící příběh o králi Foltestovi, který zaklínače zaúkoluje zprostit kletby jeho dceru.
Z jedné povídky sledující osudy zaklínače Geralta z Rivie se nakonec stal cyklus čítající dnes již osm knih a kompletně přeložený do češtiny díky nakladatelství Leonardo. Můžete se tak naplno ponořit do světa, kterému vládnou těžko říct, jestli více nestvůry, zaklínači, čarodějové nebo lidé. Zasazení do středověku a využití především slovanské mytologie a legend nabízí něco unikátního a zajímavého především pro nás v srdci Evropy.
Kdo je to zaklínač?
Jedná se o dříve člověka, nyní mutanta, který prošel díky magům zkouškou trav. Pokud přežil, jeho tělo se stalo odolnější, smysly vytříbenější a objevil se lehký cit pro magii. Kromě této magické zkoušky jej ještě čekal bojový výcvik a následně cesta meče, která prověřila umění budoucího zaklínače. Díky tomuto posílení těla i ducha se stali zaklínači výbornou zbraní proti nestvůrám, které zaplavily svět.
Mezi knižní tituly z originální dějové linie Sapkowskiho tak patří Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera. Ty doplňují tři povídkové knihy Poslední přání, Meč osudu a Bouřková sezóna. Pokud jste milovníci audioknih, Sága o Zaklínači byla pod vedením vydavatelství Tympanum namluvena Martinem Fingerem.
Mimo knih od Sapkowskiho se můžeme ponořit také do příběhů o Geraltovi vyprávěných nejen slovem z pera amerických a polských spisovatelů fascinovaných tímto světem, ale také obrazem. Vyšla totiž celá řada komiksů na motivy Zaklínače. Předně komiksová série Zaklínač, kdy jednotlivé svazky sledují konkrétní zakázky a my si o nich můžeme počíst v titulech Skleněný dům, Liščí děti, Prokletí vran, Z masa a ohně a Blednoucí vzpomínky.
K příležitosti vydání počítačové hry byl na knižní trh uveden také dvoudílný komiks Zaklínač: Zájmy státu u nás vydaný pod nakladatelstvím Crew, původní ovšem pouze součástí objednávky hry Zaklínač: Vrahové králů.
Světem zaklínače se inspirovala také celá řada spisovatelů, kteří vnášejí do středověkých evropských kulis s mýtickými nestvůrami své zaklínače a nechávají je prosekávat se tímto nehostinným světem.
Také na vašich obrazovkách
Kromě knih se Zaklínač dočkal také filmového zpracování. Poslední tři roky se těšíme ze seriálového zpracování od Netflixu, který v hlavní roli se zaklínačem Geraltem v podání hercem Henrym Cavillem postupně zpracovává knižní události. Nyní můžeme zhlédnout již dvě série a na třetí se již pilně pracuje. Scénář už leží na stole a tvůrci slibují jeho uvedení na televizní obrazovky do roka a do dne.
Ono nepříjemné čekání mezi sériemi nám letos zpestřil animovaný snímek Zaklínač: Vlčí sen sledující minulost zaklínače Vesemira a školy Vlka, která je spjata s následujícími osudy Geralta. Na další rok je taktéž připraven projekt, který má zpříjemnit ono čekání na novou sérii a to konkrétně seriál Pokrevní pouto, který nás zavede o 1200 let zpátky ke konjunkci sfér, díky čemuž zemi zaplavily monstra. Ta se stala impulzem pro stvoření prvního zaklínače. Tohle vše je ovšem příjemný bonus, který v knihách Sapkowskiho nenajdete a je možné si tak doplnit jisté skutečnosti ohledně Kontinentu a jeho historie.
Jenže Netflix nebyl prvním, kdo se zaměřil na převedení zaklínače Geralta na filmové plátno. Když se zanoříme hlouběji do historie, v roce 2002 objevíme polský seriál Zaklínač v hlavní roli s Michałem Żebrowskim. Tahle 13 epizod dlouhá série byla také proškrtána a sestříhána do 130 minut dlouhého filmu, což ovšem tomuto staršímu ztvárnění spíše ublížilo.
Kdo si hraje, nezlobí
A když už tu máme knihy a filmy, nesmí k této sáze chybět ani herní zpracování, kterého se chopil CD Project. Vzešly tak již tři RPG tituly, které právem upozornily na toto dílo a stály za jeho rozšíření mezi daleko širší komunitu. Zahrát si tak dnes můžete tituly Zaklínač (2007), Zaklínač 2: Vrahové králů (2011) a Zaklínač 3: Divoký hon (2015), přičemž poslední z jmenovaných se stal velmi oceňovanou hrou, která dodnes uchvacuje hráče svým rozsáhlým světem, ve kterém se můžete volně pohybovat a vydat se nejen po hlavní dějové lince, ale třeba se jen tak prohánět po kraji, zabíjet monstra, plnit zakázky nebo hrát v hospodách Gwent.
Gwent nebo také Gwint je pro tento svět smyšlená karetní hra ve zkratce nás uvádějící na bitevní pole, kde se hráči pomocí svých karetních balíčků snaží získat silovou převahu. Hra se stala tak oblíbenou, že si ji dnes můžete zahrát také online na playgwent.com. Ten sice není kopií herního Gwentu, byl upraven pro lepší multiplayer, ale i tak přináší zajímavý karetní zážitek.
Pokud si ovšem chcete zahrát ten pravý Gwent s přáteli, sáhněte raději po jeho klasické karetní verzi. Hra totiž pod záštitou CD Projektu vyšla také jako desková hra – karetka Gwint. Karty ve fyzické podobě se objevily ve sběratelských edicích ke hře Zaklínač 3: Divoký hon a k jejím datadiskům. Sehnat je v jejich originální podobě je tak dnes trochu obtížnější.
A není to jediná věc, se kterou CD projekt přišel, neboť vydání posledního titulu věnujícího se Divokému honu okořenil také knihami. Jednou z nich je Zaklínač a jeho svět vycházející u nás pod nakladatelstvími Crew a Fantom Print, bohatě ilustrovaná kniha, která navazuje na herní zpracování tohoto světa. To samé se dá říct o titulu Gwent – Výtvarné umění zaklínačské karetní hry opět od nakladatelství Crew a Fantom Print, které pro změnu předvádí ilustrace karetní hry Gwent, která se opět váže k počítačovému zpracování.
Ale odkloňme se teď trochu od této hlavní herní linie, neboť Zaklínač vyšel v dalších herních zpracováních. První z nich je Thronebreaker: The Witcher Tales (2018), která nám inspirována Gwentem přináši příběh vyprávěný za pomocí karetních soubojů. Druhým z nich je pak titul The Witcher Adventure Game (2014), který do počítačového prostředí převádí stejnojmennou deskovou hru (viz níže).
S přáteli u jednoho stolu
O zábavu se ovšem zaklínač dokáže postarat také jiným způsobem – deskovými hrami. Jak jsem již zmínila, můžete se pustit do karetních soubojů v Gwintu. Nabízí se ovšem také další komplexní deskové hry jako je například Zaklínač: Dobrodružná hra vydána vydavatelem Blackfire v roce 2014, která nás ponoří do role Geralta, Triss, Marigolda či Yarpena Zigriho, s kterými hráči plní úkoly, loví nestvůry a jen ti nejlepší vyhrají.
Novější připravovanou deskovkou je pak Zaklínač: Starý svět, který vychází také v deluxe verzi pod vydavatelem Blackfire a dočkáme se jí již následující rok. Zaklínači několika zaklínačských škol zde putují po mapě, plní úkoly a poměřují tak své dovednosti. Svoji postavu si postupně vylepšují a sestavují její schopnosti. Na první pohled lákavým prvkem se pak stávají figurky nejen zaklínačů, ale také monster, kterým musejí čelit.
Způsobů, jak zažít nezapomenutelné dobrodružství společně s Geraltem z Rivie, je nespočet. Důležité je nezapomínat, kde má tento unikátní svět své kořeny, ale dnešní doba nabízí fanouškům mnohá zpracování, tak které nejvíce oslovilo vás?
docela me laka zkusit nejakou hru na pc .-D
Určitě vyzkoušej. Já hned po dokoukání druhé řady seriálu jsem si musela pustit hru Witchera trojku, jak jsem toho světa nebyla dost nabažená :D