Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • K zemi hleď! | Když smrtící kometa není tím největším problémem lidstva

K zemi hleď! | Když smrtící kometa není tím největším problémem lidstva

Jak byste reagovali, kdybyste se dozvěděli, že je osud celého lidstva zpečetěn? Jsou to všechno jen řeči pomáhající těm nahoře k ovládnutí společnosti? Vždyť taková hrůzná zpráva nemůže být ani za mák pravdivá! Tak přesně tímhle se bude jak červotoč provrtávat nejnovější Netflixovská katastrofická komedie K zemi hleď!.

Když se k Zemi blíží kometa

Každý člověk tak nějak ve skrytu své duše touží něco nového objevit a pojmenovat to po sobě. Když se tohle podaří Kate, studentce astronomie, vhodná chvíle k divokým oslavám to zrovna není. Její objev totiž dokáže lidem vyrazit dech a dostat je do panických stavů. Objevila totiž kometu, která nezadržitelně míří k Zemi a srážka je nevyhnutelná. Lidstvo čeká ten stejný osud jako před miliony let dinosaury.

Naštěstí my máme nad dinosaury lehce navrch. O nebezpečí víme dopředu a můžeme alespoň zkusit se srážce vyhnout díky moderním technologiím. Teď stačí už jen ten nejdůležitější krok – dostat nález k autoritám, které snad budou slyšet na hrozbu zániku planety a rozjedou program záchrany na správných místech. A nebo ne?

Trailer k filmu K zemi hleď!

Hvězdně obsazená satira

Filmy se zapojením vesmírného programu NASA byly vždycky populární. Vždyť jen zavzpomínejme na legendární Armagedon (1998) nebo třeba také snímky Marťan (2015) a Gravitace (2013). Kosmická dobrodružství nás vždycky lákala a tak proč nezačít vstup do nového roku s dalším vesmírným dobrodružstvím a snahou o záchranu lidstva? Tentokrát se ovšem nebude jednat o monumentální snímek, který budete sledovat se zatajeným dechem, ačkoliv i do vesmíru se zde poletí. K zemi hleď! je totiž spíše katastrofickou komedií, perfektní satirou na dnešní pokřivené priority lidstva, která ve vás zamíchá dojmy a emocemi.

Snímek K zemi hleď! je hvězdně obsazen a na svých obrazovkách se tak můžete setkat s mnohými známými tvářemi jako je Leonardo DiCaprio (Počátek) v roli profesora snažícího se tento objev protlačit na důležitá místa a který nemá žádné zkušenosti s popularitou, Jennifer Lawrence (Hunger games) jakožto studentky, která svůj objev bere naprosto vážně a snaží se všem bez příkras otevřít oči, jak moc jsou „v prdeli“ a Meryl Streep (Smrt jí sluší) v roli prezidentky, která dává největší důraz na voličské preference, když se volby tak rychle blíží. V těch o krapet menších rolích se ovšem na jménech také nešetří, a tak nechybí ani hrdinný astronaut Ron Perlman (Hellboy) nebo flákač Timothée Chalamete (Duna) a tím výčet ani zdaleka nekončí.

Všichni si zahráli postavy, které jsou trochu vyhnané do extrémů, aby představovaly rozdílné vrstvy a názory daných sociálních skupin. Nelehkého úkolu se zhostili na výbornou a my se tak můžeme zamýšlet nad tím, kam patříme my. Jsme spíše ti, co si zakrývají oči před věcí, kterou mají přímo před sebou a raději naslouchají autoritám, celebritám, vůdcům místo vědcům? A koho všeho dokážeme získat a ztratit svými názory? Kde v tom všem stojí média, která nás denně zahlcují informacemi a jak moc jsou tyto informace relevantní? Ač vše hráno s nadsázkou a humornou složkou, paralela s dnešní situací ve světě se koneckonců nezapře. Snímek pod taktovkou Adama McKaye se s diváky vůbec nepáře, nastavuje jim nemilosrdné zrcadlo a ukazuje, jak dokáže být lidská hloupost nekonečná.

PS: Rozhodně nevypínejte film se začínajícími titulky, jinak se nemáte šanci dozvědět, co je to onen bronterok, během snímku K zemi hleď! zmiňovaný. (PPS: Obsahuje i druhou podtitulkovou scénu.)

K zemi hleď! K zemi hleď!

Závěrečné shrnutí

Další z řady katastrofických filmů, kdy naši milou planetu ohrožuje nebezpečí z vesmíru. Jenže tentokrát to není především o misi mimo Zemi, která nám má zachránit krky. Tentokrát je to o lidech tady dole, o jejich reakcích a postojích k reálnému nebezpečí. Vše samozřejmě drženo v humorné atmosféře ukazující pokřivenou společnost v přehnaném měřítku. Bohužel ne tak daleko od dnešní reality světa. Film, který velmi doporučuji, po ohlédnutí vám dojde, jak hluboký je a zanechá ve vás stopu.

Moje hodnocení: 10/10

K zemi hleď!

K zemi hleď! (Don’t Look Up)
Katastrofická sci-fi komedie
USA v roce 2021
Délka: 145 min
Režie: Adam McKay
Scénář: Adam McKay
Kamera: Linus Sandgren
Hudba: Nicholas Britell
Hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Ron Perlman, Timothée Chalamete a další

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 31 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Reklama | Co mě zaujalo jinde

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

Čtenářský klub – společné čtení

V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

Zde ke konci měsíce naleznete odkaz na Zoom.
 
 |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
Václav Dvořák