Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Filmové recenze
  • K zemi hleď! | Když smrtící kometa není tím největším problémem lidstva

K zemi hleď! | Když smrtící kometa není tím největším problémem lidstva

Don't Look UP

Jak byste reagovali, kdybyste se dozvěděli, že je osud celého lidstva zpečetěn? Jsou to všechno jen řeči pomáhající těm nahoře k ovládnutí společnosti? Vždyť taková hrůzná zpráva nemůže být ani za mák pravdivá! Tak přesně tímhle se bude jak červotoč provrtávat nejnovější Netflixovská katastrofická komedie K zemi hleď!.

Když se k Zemi blíží kometa

Každý člověk tak nějak ve skrytu své duše touží něco nového objevit a pojmenovat to po sobě. Když se tohle podaří Kate, studentce astronomie, vhodná chvíle k divokým oslavám to zrovna není. Její objev totiž dokáže lidem vyrazit dech a dostat je do panických stavů. Objevila totiž kometu, která nezadržitelně míří k Zemi a srážka je nevyhnutelná. Lidstvo čeká ten stejný osud jako před miliony let dinosaury.

Naštěstí my máme nad dinosaury lehce navrch. O nebezpečí víme dopředu a můžeme alespoň zkusit se srážce vyhnout díky moderním technologiím. Teď stačí už jen ten nejdůležitější krok – dostat nález k autoritám, které snad budou slyšet na hrozbu zániku planety a rozjedou program záchrany na správných místech. A nebo ne?

Trailer k filmu K zemi hleď!

Hvězdně obsazená satira

Filmy se zapojením vesmírného programu NASA byly vždycky populární. Vždyť jen zavzpomínejme na legendární Armagedon (1998) nebo třeba také snímky Marťan (2015) a Gravitace (2013). Kosmická dobrodružství nás vždycky lákala a tak proč nezačít vstup do nového roku s dalším vesmírným dobrodružstvím a snahou o záchranu lidstva? Tentokrát se ovšem nebude jednat o monumentální snímek, který budete sledovat se zatajeným dechem, ačkoliv i do vesmíru se zde poletí. K zemi hleď! je totiž spíše katastrofickou komedií, perfektní satirou na dnešní pokřivené priority lidstva, která ve vás zamíchá dojmy a emocemi.

Snímek K zemi hleď! je hvězdně obsazen a na svých obrazovkách se tak můžete setkat s mnohými známými tvářemi jako je Leonardo DiCaprio (Počátek) v roli profesora snažícího se tento objev protlačit na důležitá místa a který nemá žádné zkušenosti s popularitou, Jennifer Lawrence (Hunger games) jakožto studentky, která svůj objev bere naprosto vážně a snaží se všem bez příkras otevřít oči, jak moc jsou „v prdeli“ a Meryl Streep (Smrt jí sluší) v roli prezidentky, která dává největší důraz na voličské preference, když se volby tak rychle blíží. V těch o krapet menších rolích se ovšem na jménech také nešetří, a tak nechybí ani hrdinný astronaut Ron Perlman (Hellboy) nebo flákač Timothée Chalamete (Duna) a tím výčet ani zdaleka nekončí.

Všichni si zahráli postavy, které jsou trochu vyhnané do extrémů, aby představovaly rozdílné vrstvy a názory daných sociálních skupin. Nelehkého úkolu se zhostili na výbornou a my se tak můžeme zamýšlet nad tím, kam patříme my. Jsme spíše ti, co si zakrývají oči před věcí, kterou mají přímo před sebou a raději naslouchají autoritám, celebritám, vůdcům místo vědcům? A koho všeho dokážeme získat a ztratit svými názory? Kde v tom všem stojí média, která nás denně zahlcují informacemi a jak moc jsou tyto informace relevantní? Ač vše hráno s nadsázkou a humornou složkou, paralela s dnešní situací ve světě se koneckonců nezapře. Snímek pod taktovkou Adama McKaye se s diváky vůbec nepáře, nastavuje jim nemilosrdné zrcadlo a ukazuje, jak dokáže být lidská hloupost nekonečná.

PS: Rozhodně nevypínejte film se začínajícími titulky, jinak se nemáte šanci dozvědět, co je to onen bronterok, během snímku K zemi hleď! zmiňovaný. (PPS: Obsahuje i druhou podtitulkovou scénu.)

K zemi hleď! K zemi hleď!

Závěrečné shrnutí

Další z řady katastrofických filmů, kdy naši milou planetu ohrožuje nebezpečí z vesmíru. Jenže tentokrát to není především o misi mimo Zemi, která nám má zachránit krky. Tentokrát je to o lidech tady dole, o jejich reakcích a postojích k reálnému nebezpečí. Vše samozřejmě drženo v humorné atmosféře ukazující pokřivenou společnost v přehnaném měřítku. Bohužel ne tak daleko od dnešní reality světa. Film, který velmi doporučuji, po ohlédnutí vám dojde, jak hluboký je a zanechá ve vás stopu.

Moje hodnocení: 10/10

K zemi hleď!

K zemi hleď! (Don’t Look Up)
Katastrofická sci-fi komedie
USA v roce 2021
Délka: 145 min
Režie: Adam McKay
Scénář: Adam McKay
Kamera: Linus Sandgren
Hudba: Nicholas Britell
Hrají: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Ron Perlman, Timothée Chalamete a další

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz