Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Audioknihy
 • Thomas Thiemeyer – Evoluce: Město přeživších | Když příroda pohltí lidstvo

Thomas Thiemeyer – Evoluce: Město přeživších | Když příroda pohltí lidstvo

Image

Když si naplánujete dobrodružnou výpravu do středu divočiny, je to něco jiného, než když vás havárie vhodí nepřipravené do tohoto nehostinného prostředí. Otázkou je, kde se nachází zbytek civilizace a kudy vede cesta do bezpečí, protože okolní svět je hladový a plný nebezpečí.

Thomas Thiemeyer – Město přeživších

Thomas Thiemeyer - Evoluce: Město přeživšíchSérie: Evoluce
První vydání: 2016

Ačkoliv Thomas Thiemeyer vystudoval geologii a geografii, jeho obživou se stala především ilustrace her či knih a nakonec se pustil i do psaní. Vydal několik knižních sérií, spousta titulů se stala bestsellery a na našich knižních pultech se objevily série Evoluce a Hannah Petters.

Všechno to začalo tak jako mnoho jiných výměnných pobytů. Na letišti spousta vrstevníků čekajících na ten stejný odlet do Ameriky a to jediné správné letadlo, do kterého mají tito studenti nakonec přednostní nástup.

Let probíhá hladce, tedy až do chvíle, než se Jem probudí z podivného snu. Tedy domnívá se, že se mu to jen zdálo, jenže postupně zjišťuje, že není jediný, kdo tento domnělý sen prožil. To už ale navazující události na sebe nenechají dlouho čekat a letadlo je nuceno nouzově přistát.

To by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby navíc nepřestaly fungovat veškeré navigační technologie a vybrané letiště při přistávání nevypadalo jako desítky let opuštěné a pohlcené přírodou. Kam se všichni poděli a proč je z tak důležitého dopravního uzlu pustá krajina?

Knižní trailer

Příběh cílící na mládež nám v hlavních rolích představuje teenagery rozličných pohlaví, charakterů i dovedností, kteří se ocitnou uprostřed divočiny. Ačkoliv sledujeme osudy především Jema a Lucie, zkoumat nenadálou situaci a bojovat o život bude každý jeden z nich.

Překvapilo mne, kolik z nich je nadaných neuvěřitelným způsobem, ať již v lukostřelbě, nabourání se do systému, orientace ve fungování automobilu (a jeho krádež). Díky tomu se dospělí dostávají spíše do pozadí a většina věcí včetně průzkumu je na mládeži. Právě proto bylo občas zarážející jejich chování, sem tam něco pronesli a ihned na to udělali přesný opak. V některých situacích se chovali iracionálně, ačkoliv si říkám, že přeci jen jsou to dospívající se ztřeštěnými nápady.

Nutno poznamenat, že sledujeme události odehrávající se kolem větší skupinky lidí, není zde žádný prostor k přilnutí k nim, postavy jsou nám spíše cizí. Jak rychle přijdou, tak rychle odejdou a my je vlastně ani nebudeme postrádat. Ale alespoň na chvilku je tu něco bližšího a roztomilého, co nás připlete do jejich životů – tak jako v každé knize pro mládež, tak ani zde nesmí chybět malinká linka probíhající na pozadí tohoto dobrodružství. Jsme svědky roztomile naivnímu seznámení a sbližování, u kterého jsem se i já lehce zaculila.

Jak se nám skupinka hrdinů noří hlouběji do džungle, začnou se objevovat nové živočišné i rostlinné druhy. Nic není jako dřív, a tak ani není divu, když se sem tam mihne i jedna neidentifikovatelná věc. Její odhalení je překvapivé, ale přiznám se, že nejvíce napínavé jsou chvíle, kdy ještě netušíme, co je ona věc zač.

Thomas Thiemeyer - Evoluce: Město přeživších Thomas Thiemeyer - Evoluce: Věž zajatců Thomas Thiemeyer - Evoluce: Pramen života

Co mne trochu zamrzelo, byla chybějící originalita tohoto příběhu. Během čtení či poslechu budete mít pocit, že některé z použitých situací/prvků vlastně znáte a já vám to mohu potvrdit. Z knihy přímo vyzařuje inspirace známými příběhy, se kterými jste se už určitě měli možnost setkat.

Kniha obsahuje lehce netradiční prvky. Především je zde užita základní angličtina, ale pokud ji neovládáte, nevadí, neboť následující věty v textu bývají překladem již anglicky řečeného. Další zajímavostí jsou pak útržkovité rozhovory někoho, kdo nemluví zrovna nejlépe – šišlá, zadrhává se. Ačkoliv mne zpočátku tyto pasáže v audioknižním podání spíše iritovaly, nakonec sehrály důležitou roli.

Jelikož mne kniha příliš neoslovila a neplánuji se pustit do dalšího dílu, o to více mne zamrzel fakt, že příběh působí useknutě. Nic moc se nevyřeší, spousta věcí zůstává otevřených a samostatně tak Město přeživších moc nefunguje.

Evoluci jsem poslouchala v audioknižní podobě, kterou namluvil Marek Holý. Toho jste mohli slyšet například při poslechu Duny od Franka Herberta. Se svým lehce nakřápnutým hlasem dokáže vtáhnout posluchače do příběhu. Jednotlivým postavám nijak výrazně hlasy nemění, ale využívá jejich emočního rozpoložení, které hlasově promítá do přednesu.

Slovo závěrem

Dobrodružná kniha psaná jednoduchým jazykem v hlavní roli s neuvěřitelně nadanou mládeží, která se vrhne naproti svému osudu. Mladí jsou sice nerozvážní, občas se chovají podivně, ale vše vyváží dávkou odvahy. Škoda jen, že příběh připomíná několik známějších děl a nepůsobí ukončeně.

Moje hodnocení: 5/10

Série Evoluce

1. díl: Město přeživších (aj: 2016, čj: 2018)
2. díl: Věž zajatců (aj: 2017, čj: 2019)
3. díl: Pramen života (aj: 2017, čj: 2020)

Zajímavé odkazyThomas Thiemeyer - Evoluce: Město přeživších

Možnost zakoupení knihy: nakladatelství Bookmedia
Možnost zakoupení audioknihy: vydavatelství Audiotéka
Stránka autora: www.thiemeyer.de

Autor: Thomas Thiemeyer
Interpret: Marek Holý
Série: Evoluce
Díl: 1. Město přeživších
Délka: 7h 21min
Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia
Rok vydání: 2019

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • StoryHuntress napsal:

  Na Evoluci jsem se opravdu těšila,protože autorovy předchozí knížky byly super, ale bohužel ve mně moc příznivé dojmy nezanechala. Už od začátku se mi v hlavě zachytila myšlenka, že mi to tak jako lehce připomíná Let 305 od A. G. Riddlea, a ačkoliv svět samotný byl odlišný, už jsem se jí nedokázala zbavit. Už si ani nedokážu vzpomenout, kdy jsem Město přeživších četla, takže to bude nejspíš dlouho :D Takže pokračovat taky nejspíš nebudu.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz