Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Thomas Day, Olivier Ledroit – Wika | Pohádkové spojení steampunku a víl

Thomas Day, Olivier Ledroit – Wika | Pohádkové spojení steampunku a víl

Thomas Day, Olivier Ledroit – Wika

Když se mladá elfka Wika s květinami potetovaným tělem vydala do světa, ještě netušila, co vše před ní stojí. Neměla skončit v bordelu jako jedna z nešťastnic, protože si uměla probýt cestu a neztratit se. Někdy si ovšem osud toho připraví více než jeden očekává.

Thomas Day, Olivier Ledroit – WikaThomas Day, Olivier Ledroit – Wika

První vydání: 2014-2019
První české vydání: 2023

Ilustrace od Oliviera Ledroita není v Česku neznámá. Ačkoliv se prvně spojil se spisovatelem a scénáristou Thomasem Dayem, čeští čtenáři nejspíše poznají malířský rukopis, který zanechal již v komiksu Requiem. Thomas Day je pro změnu autorem knižní předlohy pro již česky vydnou komiksovou sérii Cesta meče.

Bylo jednou jedno království naplněné láskou a radostí, jejímž důkazem bylo malé děťátko. To se ale nelíbilo někomu třetímu, který si chtěl uzmout ženu-královnu sám pro sebe a sám s ní počít potomky. A tak se rozhodl, sám ukřivděný a vnitřně podvedený, všechny zabít.

Jenže jak to tak v pohádkách bývá, ti nejnevinější dostávají druhou šanci ve skrytu, aby mohli vyrůst a nakonec se pomstít tomu, kdo zavraždil jejich rodiče. Nemluvě o tom, že je to právě Wika, komu patří nárok na trůn, ačkoliv by to nikdo nečekal. Její největší důkaz vznešené krve – nádherná a bohatá křídla, jí byla uzmuta, aby se mohla ukrýt. Ale nadešel čas, aby sama odhalila své schopnosti a postavila se tyranovi.

Pod drobnohledem

Komiks Wika je tak trochu smíchanina všeho možného. Je to fantasy založené na mytologii (především keltské a severské), je to steampunk, je to doslova pohádkové (některé motivy jistě poznáte) a samozřejmě nesmí chybět ani dobrodružná či akční část. A víte co? Ono to všechno parádně funguje jako taková bohatá pohádka pro dospělé.

Proč pro dospělé? Protože kromě vyobrazení násilí v podobě drobných soubojů i válečné vřavy, kromě bodných ran či třeba rozleptání ohněm a kyselinou je to kniha, která se nezalekla ani dvousmyslových narážek, drobných detailů jako sexuální pomůcky na nočním stolku nebo samotných sexuálních scén.

Nutno podotknout, že samotný komiks je tak trochu sexistický a odráží se v něm onen herní stereotyp, kdy zatímco muži jdou do bitvy opancéřovaní od hlavy až k patě, ženám stačí spodní prádlo pouze tak velké, aby prsa nevypadla. Ta se vzdouvají skoro v každém dekoltu a ačkoliv hlavní hrdinka je má víceméně krytá, ilustrátor si neodpustil pár akrobatických prvků, kdy v šortkách dělá směrem k nám rozštěpy a podobně. Jde prostě poznat, že tenhle komiks kreslil chlap a pokud se nad tohle nedokážete povznést, tak raději sáhněte po jiném titulu.

Pohádkovosti dodává nejen samotný příběh působící jako velké dobrodružství jedné netušené hrdinky, která začíná jako úplná spodina. Je to také motiv víl a jejich zářících křídel. Je to působivá magie, ale také láska, která dokáže učarovat a měnit mnohé. Klaďasové jsou zde prostě kladní a bojující za spravedlnosti. Zloduši pro změnu zlí, žárliví, sobečtí s vidinou nesmrtelnosti. Čest výjimkám. Jenže ono to do toho kontextu pohádky sedí, protože vždyť to tak bývá, když je vyprávíme dětem – je tam prostě zlo a je tam dobro. Jsou tam nepřemožitelné zbraně a zbroje. Jsou tam sudičky sklánějící se nad kolébkou. Je tam drak.

Jako zajímavost ještě ráda podtrhnu fakt, že kniha pracuje s dříve v Evropě praktikovanými sňatky mezi příbuznými v rámci šlechty. Ačkoliv tady se pracuje s motivem lásky namísto důležitosti upevnění vlivu rodu, nechybí ani nutné důsledky takových činů.

Největší předností Wiky je samotná kresba. Opravte mě, jestli je tomu jinak, ale celé mi to připadá jako ruční práce lineartem a vykresleno fixem. Díky tomu si podle mne Olivier Ledroit mohl vyhrát do nejmenších detailů, vdechnout Wice doslova život.

Pokud si budete stránky prohlížet pozorněji – což opravdu doporučuji nepřelétávat pohledem, ale vychutnat si každý jeden rámeček, protože skrývají zajímavé detaily – jistě si (zvláště v pozdější části je to výraznější) všimnete, že kromě tradiční kresby se na stránkách objevují „položené“ prvky a detaily, nejčastěji tedy na zlato a stříbrno přemalovaná ozubená kolečka, ale třeba také nějaká ta krajka. Komiks se tak stává zajímavou kombinací kresby a fotografie, která spolu harmonicky a nijak rušeně souzní.

Pro knihu je dominantní zlatá barva, která také přidává na nádechu pohádkovosti, neboť se proplítá spirálami napříč panely, někdy pouze jako pozadí, jindy kresbu doplňuje. Jak jsem již zmínila výše, doplňkem jsou jí steampunkové detaily, ale také kreslené oči. Na zahraničních stránkách dokonce někdo přirovnal tyto motivy k secesi a Muchovi (což o tom, ženskost je zde opravdu vytažena do popředí, víly jsou přírodním motivem a samotné květiny se míhají v obličeji hlavní hrdinky), za sebe v tom ale vidím tu pohádkovost kombinovanou se steampunkem, která hraje tím správným tónem.

Zmiňovaný steampunk si v knize opravdu vychutnáte. Sice jsou v komiksu místy prázdnější pasáže, jindy se dočkáte různých strojů na nebesích či na zemi, zajimavých mechanických hlídačů, nepřeberného množství zbraní a zbroje, z nichž jedna mi dokonce připomněla takové ty typicky asijské mechy.

V knize, tedy v její poslední části vyvstávají dokonce momenty, ve kterých bylo potřeba obrazy umístit velkolepěji – třeba obrátit knihu na výšku a celou dvoustranu mít jako jeden panel. Dokonce nastane situace, kdy sledujeme ilustrátorovu práci přes čtyři strany, které jsou řešeny rozkládáním do stran. Kniha tak parádně pracuje se čtenářem. Jedinou vadou na kráse se teda stává samotná vazba, neboť příležitostné motivy přes dvě strany jsou uprostřed slisované, takže vás může zaskočit třeba Wika ukrytá a zalisovaná v ohybu. Nutno podotknout, že v zahraničí Wika vychází zvlášť ve třech svazcích, které u nás vyšly souhrně v pevné vazbě, kterou si tento příběh jistě zaslouží.

Jelikož se jedná o rozsáhlé dobrodružství, na předsádkách vás čeká také mapa celého světa, takže můžete odhadovat, z kterých mytologických sfér komiks čerpá a zahrnuje je více či méně do daných událostí. Samozřejmě kromě toho, že můžete sledovat nejen putování hlavní hrdinky.

Závěrečné shrnutí

Za sebe musím Wiku rozhodně doporučit, pokud si libujete v nádherné kresbě a drobných detailech. Dominantou příběhu i tónu ilustrací je pohádkovost (pozor, není pro děti!) a steampunk, které se vzájemně krásně doplňují, a tak jediným, komu by komiks nemusel sednout, jsou ženy útlocitnější na sexualizaci něžného pohlaví.

Moje hodnocení: 9/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Twitter Olivier Ledroit

Thomas Day, Olivier Ledroit – Wika

Autor: Thomas Day, Olivier Ledroit
Ilustrátor: Olivier Ledroit
Název: Wika
Žánr: Steampunk fantasy
Počet stran: 228
Vazba: Pevná
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2023

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 33 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červenci čteme první díl legendární série Trpaslíci od Markuse Heitze, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 2. srpna:

  • 17:00 – debata o knize Trpaslíci
  • 18:00 – autorské čtení 4 českých spisovatelů

 

| Odkaz na Zoom zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Markus Heitz - Trpaslíci

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz