Někdy vyzvednout si odměnu za zachráněnou dívku není ta úplně nejjednodušší a nejsamozřejmější věc, jakou byste čekali, ačkoliv vás doposud všechny příběhy přesvědčovaly o opaku. Tři jezdci apokalypsy vám ukážou, jak moc se to dokáže zvrtnout.
Theodora Stonewall a Nathaniel Wonderful – Tři jezdci apokalypsy
Série: Božská tragikomedie (2. díl)
První české vydání: 2020Tahle českomaďarská dvojice autorů velmi ráda zásobí čtenáře fantasy svojí tvorbou. Ačkoliv se rozhodli přestěhovat do Střední Ameriky, přesto jsou věrni českému jazyku, a tak si můžeme užívat knižní série Božská tragikomedie či ztracen v čase. A co jsem tak vypozorovala, už shánějí ilustrátora ke své další knize!
Jde takhle po cestě trpaslík, hraničář, zlodějka a dcera purkrabího. Sice to není začátek vtipu, ale pokračování božské tragikomedie rozhodně. Jakmile byla totiž tahle šlechtická děvenka vysvobozena, je přeci potřeba si jít do města vyzvednout odměnu. Prvním problémem ovšem může být, když je v tom městě vypsaná odměna na váš krk.
Že tuhle nesourodou trojici ovšem semele další spousta nepříjemností a nešťastných příhod, za které kolikrát může velectěný trpaslík, pardon, tedy elf a posel Matky přírody, není už od samého počátku pochyb.
Ukázka z knihy Tři jezdci apokalypsy
Muž dojel až k nim.
„Zřídlo s vámi,“ zvolal a prstem nakreslil do vzduchu spirálu.
Odpovědí mu bylo zaryté mlčení. Jednoho po druhém si je cizinec prohlédl a každý z hrdinů se pod jeho pohledem začal potit.
„Jmenuju se Ferenc. Ale všichni mi říkají Cikoš,“ představil se poté přátelsky.
„Já jsem Pipin!“ vyhrkl důležitě elf. „Jsem velký posel Matky Přírody a tihle dva jsou mí… přátelé,“ dodal po krátké odmlce. „Tohle je Sebas a ona se jmenuje Eiri,“ ukázal postupně na své druhy, nepouštěje je vůbec ke slovu.
„Vypadáte, že by vám docela bodla polívka a džbánek ječnýho piva. Kousek vodsud je prej hospoda, vykládal mi jeden forman,“ řekl klidně snědý muž.
Kamenný výraz ve tváři zlodějky a ostrostřelce pookřál.
Polívka. Teplá a hustá polívka, polkl ztěžka Sebas.
Džbánek piva, vzdychla Eiri.
„Vezmete nás tam?!“ vykřikl nadšeně Pipin.
„Ale jistě, milerád,“ zazubil se Ferenc a ukázal jim žluté zuby.
Není to poprvé, co vám představuji trpaslíka, který se narodil elfím rodičům, stojí si za tím, že je elf, každý den se kvůli tomu do hladka holí, ale svůj trpasličí vzhled a povahu tím za žádnou cenu nemůže schovat. K prvnímu dílu prosím račte tudy: Božská komedie aneb Nevyzpytatelné jsou cest osudu.
Na pokračování jsem se těšila, protože výše zmíněný elf je vždy zárukou spousty zábavy, jak dokáže své okolí přivést díky nevinnosti či své povaze do nepříjemných či vtipných situací. Tentokrát je toho humoru ovšem o něco méně a elf se nám ve své pravé kráse ukáže spíše v druhé části knihy, kdy to je opravdu rychlá jízda nečekaných událostí.
Počátek, prvních pár desítek stran je spíše rozjímavého a zamyšleného charakteru, kdy každý z hrdinů přemítá o své minulosti a možné budoucnosti. Nesmíte se ovšem nechat odradit, protože po tomto oduševnělém a zpytujícím momentu se konečně věci dají pořádně do pohybu a k zamyšlení se hrdinové dostanou už jen příležitostně. Nebude na to čas, protože ve městě je čeká pěkný binec. Otázkou je, kdo ho vlastně natropí. A opět půjde také o kejhák a to doslova, tak jim musíte držet všechny pěsti.
Ono samo o sobě už to, že spolu cestují tři zcela odlišní hrdinové, kteří se nemají příliš v lásce, ale spojuje je vlastně zlato v podobě odměny za zachráněnou dceru, zaručuje netradiční vyprávění. Dokáže to přinést zajímavé neočekávané situace, neboť ti tři ač spolu, jedou si každý sólo dle vlastních priorit a potřeb.
Musím zde také zmínit zlodějskou hantýrku, které ačkoliv se nedostalo příliš prostoru, stejně mile potěšila. Autoři pro ni totiž zvolili jedno konkrétní nářečí a to brněnský hantec. Není divu, že zlodějům nikdo z okolí nerozuměl, tedy až na mě.
Celé tohle vyprávění má tedy jeden jediný cíl – dojít si pro odměnu. Všechno, co se ovšem uděje, je tak nějak dílem strýčka příhody a vlastně přičiněním všech postav, které si jdou za svým. Prostě pokud si dokážete představit ten nejhorší scénář pro vyzvednutí odměny, věřte mi, může být daleko více. Kniha je tak svým způsobem uzavřena, na druhou stranu až velmi příjemně směřována na další díl.
Někdy totiž není potřeba odvážného hrdiny, který jde po krku drakovi, aby zachránil princeznu. Vlastně to zní jako něco, co se odehrálo v prvním díle Nevyzpytatelné jsou cesty osudu. Tak tedy jinak – co takhle sledovat to, jak hrdina pochodí po velkém hrdinném dobrodružství a co se s ním děje dál? Může pak být jeho život ještě někdy normální? Tahle trojce vám k tomu řekne své.
Závěrečné shrnutí
Tři jezdci apokalypsy se přiřítí jako jedna velká pohroma do města, opět s sebou nesou jeden průšvih za druhým a dokáží i přes pomalejší úvod knihy pobavit čtenáře neskutečnými a nemyslitelnými situacemi. Druhá část knihy byla opravdu jízda a samotný závěr lákavý na další díl. Tohle prostě není ohraný hrdinský epos, tohle je nesourodá parta, kterou spojuje zlato, což dokáže natropit spoustu starostí.
Mohlo by vás zajímat
Zakoupení knihy | Webová stránka spisovatelů
Autor: Theodora Stonewall a Nathaniel Wonderful
Série: Božská tragikomedie
Díl: 2. Tři jezdci apokalypsy
Žánr: Dobrodružné fantasy
Počet stran: 370
Vazba: Měkká
Nakladatelství: samonáklad
Rok vydání: 2020