Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Knihy
  • Tacuja Endó – Spy x Family (1-5) | Můžou špion, vražedkyně a telepatka fungovat jako rodina?

Tacuja Endó – Spy x Family (1-5) | Můžou špion, vražedkyně a telepatka fungovat jako rodina?

Manga Spy x Family

Tak tahle rodinka je přímo k pohledání. Na oko se ti tři dosud neznámí lidé snaží fungovat jako ti sobě nejbližší. Ovšem dokážou rodinu a tajné zaměstnání skloubit dohromady, aniž by vzbudili pozornost okolí? Manga Spy x Family vám přinese odpověď i nečekané situace.

Tacuja Endó – Spy x Family

Ilustrátor: Tacuja Endó
Série: Spy x Family
První vydání: 2019
První české vydání: 2021

Ačkoliv je u nás znám Tacuja Endó, japonský výtvarník, díky překladu jeho poslední mangy Spy x Family, sám toho má na kontě daleko více. Navíc nepůsobí pouze scénarista pro dané mangy, ale také jako ilustrátor, což mu umožňuje dokonale vystihnout vlastní vizi. Za Spy x Family získal ocenění Next Manga Awards (2019) a TSUTAYA’s Comic Awards (2020).

Země Westalis a Ostania mezi sebou udržují křehký mír, ke kterému přispívá také jeden ze špionů známý jako Soumrak. Špička ve svém oboru, která se dokáže převléct za kohokoliv, tedy téměř. Když totiž dostane za úkol sledovat jednoho významného politika, zjistí, že nejlepší cesta bude přes jeho syna. Právě pro tuto misi se tak rozhodne adoptovat holčičku, která mu má zajistit přes přátelství přístup k jeho cíli. To ještě netuší, co se z jedné adopce vyklube.

Tou holčičkou je totiž Any, telepatka, která nadšeně spěchá k novému tatínkovi. Vždyť tolikrát byla vrácena zpátky do dětského domova jako ta „divná“. Svého nadání tak využívá, aby se stala v očích nového rodiče co nejlepší.

A pro správné krytí samozřejmě nesmí chybět ani maminka. A když si Anya přečte myšlenky Yor, kterou potkají v obchodě, je jasné, že tuhle maminku si musejí přivést domů. Protože je to jen Anya, kdo ví, že od teď doma má tajného špiona a tajnou nájemnou vražedkyni. A tohle prapodivné trio, které o sobě navzájem netuší svá skrytá já, se snaží působit před druhými jako šťastná rodinka.

Pod drobnohledem

Manga Spy x Family vypráví o pro okolí na oko sestavené rodině skládající se ze špiona, telepatky a nájemné vražedkyně. Nový taťka i mamka to berou jako parádní možnost krytí pro veřejnost a vůbec netuší, že oba dva se navzájem využívají pro stejnou věc. A malá Anya? Ta se snaží dělat všechno pro to, aby spolu tahle rodina vydržela co nejdéle, protože dokáže oběma rodičům číst myšlenky a už znovu nechce zpátky do dětského domova. Navíc, čí rodiče mají tak parádní povolání?

Kromě toho, že jednotlivé členy rodiny charakterizuje jejich povolání, také mají odlišné charaktery. Anya je malé čiperné dítě, které se nebojí žádné výzvy a do všeho strká nos. Zato papá Loid je (přesně jak se od špiona očekává) velmi inteligentní, přemýšlivý a vlastně i velmi pohybově nadaný. To poslední se dá říct také o mamá Yor, které není cizí žádná zbraň, ačkoliv nebezpečí vidí úplně ve všem (ne vždy právem) a přehání. Jen na rozdíl od taťky už to není tak přemýšlivý člověk, prostě jedná hlava nehlava jako správná starostlivá žena.

To vše tak do mangy Spy x Family přináší nejen spoustu akčních scén, protože se samozřejmě musíme podívat do tajného života Loida a Yor, ale také přichází na řadu spousta komických situací, o které se především postará malá, čiperná zlobilka Anya. Kniha je tak notně odlehčená, bude vás bavit a nedočkavě budete pátrat po dalších dílech. Ačkoliv může působit jako na první pohled oddechová kniha pro všechny věkové kategorie, přeci jen musím upozornit, že akční scény se bez nějaké té krve, pěstí a někdy i mrtvol neobejdou – však se přesvědčte v ukázkách níže.

Asi si říkáte, kde tam vidím to fantasy nebo sci-fi? Tak to jste nejspíše opomněli samotnou Anyu, která se svými telepatickými schopnostmi je takovým menším vědeckým pokusem. A vlastně jak zjistíte během prvních dílů, tak není ani poslední nadanou postavou, která na nás z těch černobílých stran vykoukne.

První svazky jsou věnovány samotnému hledání té správné rodiny ze strany Soumraka, načež se s nimi seznamujeme, dosazujeme je do nového prostředí a vnímáme jejich pokusy o fungování jako tradiční rodina. Postupně jsou ovšem přidávány nové a nové charaktery, které zaplňují důležitá místa v řadách známých, kamarádů a společníků. Stejně tak se nám střídají také postavy na obálce jednotlivých dílů, díky kterým můžeme vlastně odhalit, kdopak bude stěžejním tématem příště. Na paškál tak přijdou třeba i zvířata nebo ti praví rodinný příslušníci.

Co se týče kresby, je velmi líbivá a hlavně přehledná, což je důležité především v akčních scénách, kterým se Spy x Family rozhodně nevyhýbá. Kromě toho si ilustrátor vyhrál s výrazy jednotlivých postav. Jen výjimečně jsou vyobrazené velmi výrazně (až přehnaně), aby podtrhly danou situaci, třeba když si Anya čte myšlenky mamky, která zase myslí na to, co by jí mohlo ublížit. Jinak je vše takové přirozené, humorné, roztomilé a přesto si udržuje tempo díky nečekaným situacím. U těch si občas budete říkat, že to je naprosto postavené na hlavu, přestřelené, ale všechno je to taková nadsázka, aby to korespondovalo s pozitivní aurou a humorným tónem celého děje.

Na závěr každého dílu se dočkáme bonusové kapitoly s mini příběhem, která ať už byla kreslena pro účel mangy nebo pro širokou veřejnost vycházející někde v časopisech, aby naopak na Spy x Family upozornila a přivedla nové čtenáře. Nechybí ani artworky a další bonusové věci, stejně tak jako na úvod každého svazku stručné shrnutí dosavadního děje a vykreslení důležitých postav, takže se neztratíte ani v případě, že jednotlivé díly čtete s časovou prodlevou.

V originálním znění je venku již celkem 9. dílů, takže jsme v českém překladu za polovinou, když v srpnu vyšel 5. svazek. Mimo jiné je série tak oblíbená, že je zpracovávána jako anime, které můžete zhlédnout na CrunchyRoll. Pokud byste měli Spy x Family málo, pak také vyšla stejnojmenná light novela obsahující několik povídek, ale opět prozatím bez české lokalizace.

Závěrečné shrnutí

Jestliže zrovna teď nepotřebujete vzít do ruky nic vážného a nebojíte se násilí, třeba by Spy x Family mohlo zachutnat i vám. Špion, vražedkyně a telepatka, kteří to o sobě navzájem neví a snaží se hrát takovou normální rodinku. Dokážou provést čtenáře nejen spoustou akcí (kde nejdou pro ránu daleko), ale také výborně pobaví komickými situacemi.

Aktuálně nedokončeno.

Moje hodnocení: 10/10

Mohlo by vás zajímat
Zakoupení mangy | Zhlédnutí anime


Autor: Tacuja Endó
Ilustrátor: Tacuja Endó
Série: Spy x Family
Žánr: Akční komedie
Počet stran: 200/díl
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Crew
Rok vydání: 2021-2022

  

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz