Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Svět knihy 2018 – pátek: O pohnutých lidských osudech

Svět knihy 2018 – pátek: O pohnutých lidských osudech

Image

Pátek je pořád takovým spíše školním dnem, ale i přesto začal veletrh lákat čím dál více lidí. Během tohoto dne se objevilo hned několik osobností, které vyprávěly o svých osudech nebo osudech druhých lidí, protože historie ne vždy byla přívětivá.

První, na koho jsem hned z rána utíkala, byla Alena Mornštajnová, jejíž Hana dobyla přední příčky čtenářsky oblíbených knih. Příběh o zapšklé tetě, která během 2. světové války zažila bezpráví a o malé dívce, která vlivem událostí s touto tetou musí zůstat. Vše se odehrává na základě historických událostí, které zasáhly naši zem a jak bylo prozrazeno autorkou, i jména hlavních postav jsou na počest hrdinek tehdejší doby.

Další pro mne důležitou osobou byl Pavel Kohout, který vykládal o svém životě, neboť byl dlouhý, a ne vždy příjemný. Zažil si i odposlechy, zabavení bytu, ale vše se svoji manželku zvládal s úsměvem na rtech. Právě nyní mu vychází biografie, kde celý svůj život s vtipem popisuje.

 

Mě k panu Kohoutovi váže jedna kniha a to Katyně. Moc často se mi nestává, že se ke knihám vracím opakovaně, ale tohle je ta výjimka, kterou čtu s pravidelností. I přes zahlcenosti filmy, spousty příběhů, kdy nejsme schopni si udržet moc informací, je pro mě hlavní hrdinka tohoto románu nezapomenutelná, jedinečná, stejně tak jako spousta šokujících scén, které prostě nejdou vymazat z hlavy. Kontroverzní román, kteří někteří berou a jiní odsuzují. Nechala jsem si podepsat vydání této knihy z roku 1990, které jsem si až nyní sehnala do svého vlastnictví, protože překvapivě jsem si tuto knihu (a přesně tohle vydání) vždy půjčila z knihovny.

Teď se ale přesuňme k dětem. Pokud mne čtete pozorně, jistě jste již zaregistrovali edici Má to háček, do které knižně přispívají Petra Štarková a Ivona Březinová. Je to edice, která má za úkol dětem přiblížit rozličné poruchy, nemoci či životní situace. Během pátečního odpoledne se pak křtil nový přírůstek Můj brácha Tornádo o hyperaktivním chlapci od Petry Štarkové. A jak autorky prozradily, brzy náš čeká kniha Ňouma z áčka popisující třídního outsidera a jako další zpracovatelné téma je zrovna na řadě agresivní chlapec s nočními můrami a ne zrovna vzorným otcem.

Ale teď trochu z toho fantasy a sci-fi, které by tady chybělo. V pátek byla společná beseda s vydavatelstvími Tympanum, Audiotéka, Walker&Volf a OneHotBook, která promluvily o tom, jak hledají díla, interprety a jak je pro ně režisér důležitý. Především ale také odhalily plánované novinky. Audiotéka sáhla po klasice, jako jsou Divoké karty či životopisu George Lucase. Dala ale také příležitost novému autorovi a exotické knize Problém tří těles. I Tympanum cílí na klasiku a bude vydávat povídky G.R.R.Martina a A. Sapkowskiho. Plánuje vydat také Vesmírnou oddyseu, Krev prvorozených či nedávno filmově zpracovanou Anihilaci. Walker a Volf sáhli po velké knize, kterou jsem si včera pořídila v papírově podobě a to titul Měsíc je drsná milenka. OneHotBook pak jistě potěší pokračováním Metro 2034, Artemis a příběhy z Úžasné Zeměplochy.

 

Na Svět knihy dnes také dorazily cosplayerky od Crwe, které jako vždy lákají na nákup komiksu. A když jsme u toho komiksu, vzpomínáte, jak jsem včera zmiňovala bílou zeď, která se má během Světa knihy zaplnit? Tak dnes se na ní pilně pracovalo a už jsou na světě první okýnka. Tak se nechejme překvapit, jaké to bude zítra.

Včera jsem nakousnula pití v prostorách Světa knihy, to se trošku zlepšilo, teď můžete najít i Malinovku u Uga. Každopádně za pozornost stojí i stánky s jídlem před veletržní budovou. Už jsem vyzkoušela perfektní toust s trhaným vepřovým masem a Jalapeño papričkami, mají i nepálivou variantu, ale nijak přemrštěné to zase nebylo. Dnes jsem poseděla na oběd u barmského veganského jídla, které měli výborně ochucené. Hodně mě lákají také hranolky opravdu z brambor a také jistě narazíte na stánek s burgery, které jsem měla minulý rok a fakt byly báječné. Je tedy opravdu z čeho si vybrat, jen očekávejte veletržní ceny.

 

Celý den byl opravdu vynikající, seznámila jsem se hned s několika novými autory, s kterými se snad následující den ještě potkám, také jsem půldne a vlastně oběd i večeři strávila ve společnosti Petry Štarkové a popovídaly jsme si o knihách, aktuálních spisovatelských tématech, které se rozvířily na Světě knihy, ale také o psychologické praxi a zpracování jejich dětských knih. Ale Petra Štarková není jen spisovatelka pro děti a její fantasy povídka se objeví ve sborníku Žena s labutí, na jehož křest vás v neděli zvu.

Moje knižní přírůstky

Tentokrát jsou to jen dva knižní přírůstky a to právě z důvodu setkání se s autory a besedám, které jsem zmiňovala výše.

 • Petra Štarková – Můj brácha Tornádo (Pasparta / Albatros)
 • Alena Mornštajnová – Hana (Host)

Nové podpisy do sbírky

 • Pavel Kohout – Katyně
 • Petra Štarková – Můj brácha Tornádo (Pasparta / Albatros)
 • Alena Mornštajnová – Hana (Host)

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • stuprum napsal:

  Proč jsi vždycky hezčí než všecky ty knížky? Pak člověk nemá chuť se ani začíst!

 • K napsal:

  Burgery jsem ochutnala a musím uznat, že tak dobrý hambáč jsem dlouho nejedla. Konečně jeden, u kterého jsem mohla hrdě prohlásit, že v něm bylo maso :D
  Ráno jsem se chtěla vydat na Alenu Mornštajnovou, ale když jsem viděla ten čas, docela mě to naštvalo – krylo se mi to se zkouškou :(

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz