Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Sestra II | Démonické síly v nevinné podobě opět útočí

Sestra II

Plíží se lidským světem a bere na sebe nevinnou podobu – podobu jeptišky, aby zmátl své okolí. Démon, jenž chce pustošit svět a touží po ještě větší moci. Není divu, že jde touhle cestou doslova přes mrtvoly.

Děsivá jeptiška se vrací

Polovina 20. století a napříč Evropou opět řádí démonické síly. O co děsivější je, když se nebojí zavítat také do svatostánku božího, aby třebas upálily kněze. Vatikán má opět práci, kterou je potřeba přidělit řadovým vojákům, než propadne kolem událostí panika a nechtěná pozornost.

Ačkoliv byla jeptiška Irene odsunuta do jednoho z klášterů, aby i přes své skutky byla zapomenuta, jedni nezapomínají. Ti, kteří ji kdysi vyslaly na vyšetřování kláštera v Rumunsku, kde se tehdy oběsila jeptiška. I když by chtěla mít tato služebnice boží už od všeho nebezpečí klid, nemůže odmítnout. Nevinní umírají a ona jediná už má s démony zkušenost.

Konkrétně s tímto jediným, který zdá se, uprchnul.

Jak si pokračování hororu Sestra vede?

Ačkoliv snímek Sestra z roku 2018 není v Česku či ve světě zrovna nejlepší hororem pod sluncem, u nás doma se stala oblíbeným filmem tohoto žánru. Ponurá a houstnoucí atmosféra, plíživé zlo, které vás nechává na pochybách, co je skutečné a co je jen hra s vaší myslí.

Právě to nás navnadilo na další díl a stačilo říct Sestra 2 a věděli jsme, že na ni musíme do kina. Atmosféra hradního kláštera byla opravdu úchvatná, takže dokáže se právě tohle tajemné všeprostupující zlo znovu přivést v plné kráse na plátna kin?

Jak je již patrno z úvodu, setkáme se se starou známou jeptiškou Irene, kterou si opět zahrála herečka Taissa Farmiga. Zde se pomalu dozvídáme, co se děje a jdeme po stopách zla, které jak pro nás, tak pro Irene není ničím překvapivým. Zároveň se také společně vydáváme pátrat po dalších svatých relikviích, protože jak jinak zastavit démona, když Kristovu krev vycébrala v rumunském klášteře?

I když jsou jí v tomto vyprávění vlastní temné uličky měst nebo zaprášené knihovny a dá se tady vykřesat houstnoucí atmosféra, Irene již ví, že má co dočinění se skutečným zlem a patřičně na to reaguje. Dominantou se tak stávají spíše paranormální úkazy, které ji nechávají chladnou, a tak vyráží čelit nepříteli, který postupně vystrkuje růžky v lekacích scénách. Top je rozhodně scéna s časopisovým stánkem.

Druhou dějovou linku si převezme jedna internátní škola, do které se přesunul náš druhý starý známý – Maurice alias Frantík, do jehož role se opět vrací herec Jonas Bloquet. Tady si postupně ukrajují svůj díl zlé síly, které doráží na malou dívenku.

Právě tady se dalo využít neznámého stálého prostředí, kde se mohla postupně stupňovat atmosféra a zákeřné síly. Opět to jsou ale především lekačky, které tak nějak očekáváte a chybí tomu ten původní šmrnc tajemného prvního dílu, kde jsme přicházeli věci na kloub. Hrdinové dělají, že nic, postupně odstraňují kostky z věže Jenga a pak už je to celé na spadnutí.

Samotný závěr pak k lekačkám přidá vypjaté pronásledování a ničím nekryté ataky nadpřirozených jevů. Ty ale mnohdy kolísají v popisované síle či rychlosti, takže utrpí na uvěřitelnosti. Ačkoliv tak přichází se zajímavými myšlenkami a líbivými scénami, přeci jen na tom všem divákovi něco drobet nesedí.

Celá tahle honba na démony je ohraničena také pátráním po relikvii, která objasňuje některé schopnosti hrdinů a mimo jiné tak nepřímo odhaluje i něco ze série Warrenových. Celkově ovšem je relikvie nedomyšlená, není zde propracováno, jakou sílu může dát božímu válečníkovi nebo naopak démonovi. Řečené „moc“ mi prostě nestačí a to, že se zbraň má nějak použít, ve finále také neoslní. Minimálně oproti využití relikvie v závěru hororu Sestra 1 je to tentokrát takové fádní. Daleko více okouzlí využití hybné myšlenky svatého přijímání.

Závěrečné shrnutí

Jaký je tedy verdikt? Jít do kina nebo ne? Pokud máte rádii sérii V zajetí démonů, rozhodně byste tento snímek neměli vynechat, neboť ji doplňují o nová fakta. Na druhou stranu ačkoliv obrazově líbivé, přesto to postrádá tak nějak atmosféru původní Sestry. Takže pokud máte trpělivost, třeba ponechejte zkouknutí, až bude film dostupný na některé ze streamovacích platforem. Teď se můžete na Netflixu například kouknout na Sestru 1.

Moje hodnocení: 6/10

Mohlo by vás zajímat
Zhlédnout první film Sestra 1 na Netflixu

Sestra IISestra II (The Nun II)
USA v roce 2023
Délka: 110 min
Žánr: Horor
Režie: Michael Chaves
Scénář: Ian Goldberg, Richard Naing, Akela Cooper
Kamera: Tristan Nyby
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Taissa Farmiga, Jonas Bloquet, Katelyn Rose Downey, Anna Popplewell, Bonnie Aarons, Storm Reid a další

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz