Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Párty Alias

Image

Plánujete oslavu narozenin či jinou větší sešlost přátel, známých a rodiny? Proč tedy nevytáhnout nějakou pěknou hru pro mnoho osob. Dnes se společně podíváme na Párty Alias, který vám jistě oživí každou větší událost.

Společenská hry Párty Alias

Vizitka

Název: Párty Alias
Výrobce: Albi
Herní doba: 1-2 hodiny
Počet hráčů: 4 a více
Vhodnost: 11+
Rok vydání: 2009
Orientační cena: 449 Kč

Týmová hra, v které je o zábavu postaráno nejen klasickými úkoly, jako je popsání slova ať již jinými slovy nebo dokonce pantomimou. Pobavíte se nad hádáním celebrit a pohádkových postav, kdy k jejich identifikaci mnohdy slouží i podivné popisy, přes které se dá dostat k jménu. Začleněny jsou i jazykohry, jako je veršování nebo vymýšlení dvaceti slov začínajících na dané písmeno.

Ale pozor, na vše máte omezený čas a počet bodů ovlivní zadání vašeho nového úkolu!

Upoutávka

Obsahuje

Základem hry je herní plán s ruletou, dále 6 figurek a přesýpací hodiny. Dále hra obsahuje také 400 karet s pěti různými tématy a to 194 karet se slovy, 92 karet s významnými osobnostmi, 75 karet na verše, 34 karet na pantomimu, 5 karet s abecedou.

Příprava hry

Připraví se herní plán, na který se umístí šipka pro ruletu a do jeho středu se roztřídí pět tematických hromádek karet otočených lícem dolů. Nachystáme přesýpací hodiny.

Dále se hráči rozdělí do týmů přibližně stejným počtem hráčů – nejméně se vytvoří dva týmy, nejvíce šest týmů.  Každý tým si vybere svoji barevnou figurku, s kterou nastoupí na začátek herního plánu.

Společenská hry Párty Alias

Jak se hraje?

Začíná se u týmu s nejmladším hráčem a hra probíhá po směru hodinových ručiček. První kolo ovšem začíná netradičně, jelikož všichni stojí na startovacím políčku, který nemá žádný předepsaný úkol.

V takovéto situaci si vybraný hráč ze začínajícího týmu vezme 8 karet s hádáním slov a zatočí ruletou, která mu určí číslo vysvětlovaných slov (na jedné kartě je 8 očíslovaných slov). Např. na ruletě padne číslo 3, hráč tedy vysvětluje na každé kartě slovo, které je označené číslem 3.

Otočí se přesýpací hodiny, které vyměřují hráči čas pro vysvětlení co nejvíce slov. Hráč vysvětluje pojmy kolegům z týmu, nesmí přitom použít pro popis slovo se stejným kořenem. Uhádnuté kartičky skládá před sebe. Ty, které stále ještě uhádnuté nebyly, drží v rukou a může je vysvětlovat v libovolném pořadí.

Zbývající čas hlídají ostatní týmy a na konec musí upozornit. Právě hrající tým skončí, přepočítá uhádnuté karty a o tolik polí se posune po herním plánu vpřed. Nyní začíná další tým, a dokud se neodehraje první kolo, tak všechny týmy se řídí výše zmíněným postupem.

Společenská hry Párty Alias

Další kola probíhají v podobném duchu, nyní vám ovšem úkoly zadá políčko, na kterém stojí vaše figurka, stejně tak číslo úkolu vyčtete z herního políčka. Jeden z týmu bere kartičku a představuje daný pojem ostatním hráčům ze svého týmu. Vše odměřují přesýpací hodiny, které hlídají ostatní týmy.

Druhy úkolů

 • Popis slov (6 karet) – slovní popis pojmu na kartě, nesmí se využívat kořen slova, ukazovat na věc v místnosti. Slovo je potřeba uhádnout ve správném tvaru. Nesmí se používat cizích slov.
 • Hádání celebrit (5 karet) – popis známých osobností.
 • Abeceda (1 karta) – na zadané písmeno se musí vymyslet 20 podstatných jmen, nikoliv vlastních jmen.
 • Veršování (5 karet) – hráč s kartami v ruce vytvoří z uvedeného slova první verš, dané slovo musí nezměněné uvést na konci. Hráči v týmu mají za úkol vytvořit druhý verš minibásničky a zrýmovat poslední slovo (nikoliv tedy volný verš).
 • Pantomima (2 karty) – hráč na začátku prozradí, zda předvádí zvíře nebo povolání a dále již nesmí promluvit, pouze pohyby představit daný pojem.

Společenská hry Párty Alias

Společenská hry Párty Alias Společenská hry Párty Alias

Hodnocení úkolů – tedy počet polí, o které se tým posune.

 • Popis slov – za každou uhádnutou kartu se posunete o 1 políčko.
 • Hádání celebrit – za každou uhádnutou kartu se posunete o 1 políčko. Pokud uhádnete všech 5 karet, zatočíte si bonusově ruletou a o toto číslo navíc posunete figurku.
 • Abeceda – pouze pokud řeknete všech 20 slov, smíte zatočit ruletou. Číslo z rulety násobíte dvěma a o tolik polí se pohybujete po herním plánu.
 • Veršování – za každou uhádnutou kartu se posunete o 1 políčko. Pokud uhádnete všech 5 karet, zatočíte si bonusově ruletou a o toto číslo navíc posunete figurku.
 • Pantomima – za každou uhádnutou kartu se posunete o 1 políčko. Pokud uhádnete obě karty, zatočíte si bonusově ruletou a o toto číslo navíc posunete figurku.

Bonusové políčko je políčko, na kterém uvidíte čtyři různé barvy a žádný konkrétní symbol úkolu. Na tomto políčku si můžete vybrat jeden ze čtyř úkolů a to hádání celebrit, abecedu, veršování a pantomimu.

Cíl hry

Vyhrává ten tým, který se jako první přesune na políčko cíle.

Společenská hry Párty Alias

Závěrečné hodnocení

Výborná hra na opravdu dlouhou dobu, která zaměstná velikou skupinu lidí, ale dá se dobře hrát i ve čtyřech (hra je pak ve dvou týmech rychlejší). Hodně záleží na dovednostech lidí, a jak moc si rozumí a umí mezi sebou komunikovat nejen slovy, ale i tělem.

+ až 6 různě početných týmů
+ každý si může vše vyzkoušet
+ zábava na delší čas
+ velké možnosti hry (zásoba pojmů)
+ hravé figurky

Moje hodnocení: 5/5

Podělte se o článek s přáteli

1 Komentáře
 • Sali napsal:

  Party je skvělá hra, člověk se u ní pěkně nasměje :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Reklama – moje tipy

  Nekroskop prodej

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V únoru čteme sci-fi knihu Ztracení ptáci
  od Simona Jimeneze, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu nebo e-book. Společné setkání proběhne 1. března na Zoomu:

  • 17:00 – debata o knize Ztracení ptáci (Simon Jimenez)
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Lucií Ortegou

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Simon Jimenez - Ztracení ptáci

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz