Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Petr Kopl – Kronika vzkříšence: Druhé procitnutí

Petr Kopl – Kronika vzkříšence: Druhé procitnutí

Žijí mezi námi, vypadají jako my, ale jsou jiní. Žijí totiž na pomezí dvou světů a odvádí zbloudilé duše ke Světlu. No, ale občas se někdy něco zvrtne, jak u lidí, tak u vzkříšenců.

Příběh

Seznamte se s Martinem Lafetkou, byl to obyčejný kluk se svými problémy. Jenže pak se něco změnilo – zemřel. Někdo by možná řekl, že tím příběh končí, ale naopak, tím jeho příběh začíná. Martin se totiž vrací zpět k životu jako vzkříšenec.

Vzkříšenci jsou tajným řádem, kdy nový členové získávají tento post převzetím po starých členech. Jejich úkolem je odvádět zbloudilé duše ke Světlu a dostat pod kontrolu monstra, která se živí ostatními dušemi.

Jenže Martin je trochu jiný, svých schopností využívá k pomáhání lidem, čímž si způsobuje problémy nejen mezi lidmi, ale také mezi vzkříšenci.

Styl psaní

Autorem příběhu i samotné kresby je Petr Kopl, který v komiksu využívá nám známého prostředí v České republice. Přesněji se jeho příběh odehrává v Jihlavě a přilehlém okolí.

Pokud nemůžete sehnat první díl a rozhodnete se nakouknout až teprve do druhého, nemusíte se bát informačního šumu. Vše důležité je totiž ihned na počátku shrnuto.

Velmi se mi líbí, jak autor zapojuje čtenáře do knihy, jak s ním prostřednictvím stránek komunikuje, navazuje hned několikrát kontakt pomocí kreseb. Vynikající nápad.

Na závěr knihy si navíc můžete užít bonusů podaných zvláštním způsobem. Například přehled různých zajímavých míst, které propojuje s příběhem ve svém knize.

Co mne mrzí, je reklama zapojená v příběhu. Nejspíše bych ji tolerovala, ale takový sborník Vějíř se v knize objevuje snad třikrát. Při prvním spatření této reklamy jsem se pobavila, byla vtipně umístěná, ale s dalším zobrazením už pro mne byla příliš vtíravá a nevhodná.

Styl kresby

V komiksu jsou znát tři barevné nálady, jejichž střídání mne opravdu baví. Můžeme zde sledovat běžný bezstarostný a hravý den plný barev. Dále také temnou noc či další temná zákoutí, kdy scéna dostane nádechu modré barvy a tmavých odstínů. Posledním prostředím je druhý svět, který splývá s tím naším. Poznáme ho dle rudého zabarvení obrázků a mnohdy i temnějších situací.

Musím se přiznat, že z počátku mi byl hlavní hrdina nesympatický. Jeho obličej v kombinaci s dlouhými vlasy na mne nepůsobil dobře a tak si mé sympatie získávaly ženské postavy v jeho okolí. Jenže pak nastal zlom, hlavní hrdina se nám ostříhal a sympaťák byl na světě. Opravdu dobrý krok správným směrem.

Když se podíváme do historie tvorby Petra Kopla, můžeme zjistit, že je v tomto ohledu velmi aktivní a na svém kontě má pěknou řádku komiksů. Jenže možná tohle může být drobné mínus v jeho tvorbě. Snaží se vytvořit tolik děl, takže na mne jeho kresba působí nedodělaně. Postrádám v ní nějaké detaily, propracovanost. Jednou za čas si dá s nějakou scénou opravdu záležet, ale tuto pozornost by si zasloužily jistě všechny jeho kresby v této knize.

Obálka

Již na obálce se můžeme setkat s hlavní hrdinou, který nás bude provázet příběhem. Hlavní stránka působí temně, agresivně – podává přesně to, co vystihuje příběh uvnitř.

Velmi se mi líbí, že je komix v pevné vazbě a stejně tak i strany nejsou z obyčejného papíru, jsou pevné, potahované. Kniha je opravdu tvořena tak, aby něco vydržela, škoda jen, že na stránkách je vidět každý otisk prstu.

Petr Kopl - Kronika vzkříšence: Druhé procitnutí

Úryvek

Petr Kopl - Kronika vzkříšence: Druhé procitnutí Petr Kopl - Kronika vzkříšence: Druhé procitnutí

Hodnocení knihy

Komiks má své kouzlo, umí navodit atmosféru a originálním příběhem dostane své čtenáře. Zvláštním způsobem zapojuje čtenáře do příběhu. Možná by bylo dobré ještě trošku propracovat kresbu, ovšem i přesto je zde znatelná jistá ruka kreslíře.

Moje hodnocení: 7/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Petr Kopl
Ilustrátor: Petr Kopl
Série: Kronika vzkříšence
Díl: 2. Druhé procitnutí
Žánr: komiks, fantasy, horor
Vazba: pevná
Počet stran: 176
Nakladatelství: Zoner Press
Rok vydání: 2014
Přístupné: 15+
Moje hodnocení: 7/10

 

Fotografie obálky pochází ze zonerpress.cz.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Q.ee napsal:

  Tak musím říct, že tenhle komiks pokaždé obcházím v knihkupectví bez povšimnutí – strašně se mi nelíbí už jen ta obálka, takže mě ani nenapadlo se podívat dovnitř. :-D Nakonec to tak zle nezní, ale stejně to asi nebude nic pro mě. Od Kopla mě zatím zaujala nejvíce komiksová verze Wetemaa.

  • Dragell napsal:

   Obálky dělají opravdu hodně, také se často jimi nechávám odrazovat :D
   Jinak děkuji za tip, podívám se po ní :)

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 31 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova.lu@gmail.com

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Můj web o cestování
  aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

  Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

  Co právě čtu

  Milenec z temnot
  Zaklínač: Liščí děti
  Uvězněni
  Klíč k času
  Císařovy čepele

  Reklama | Co mě zaujalo jinde

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká téměř každé úterý.

  Nejnovější díl: Skončím v pekle, když píšu do knih?

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou, kterou jsem pro vás vyzpovídala v rámci lednového společného čtení.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V březnu čteme knihu Železná vdova od Xiran Jay Zhao, tak neváhejte se zapojit. Můžete ji sehnat jako knihu a e-book.

  Sejdeme se dne 31.března na Zoomu, kde vás čeká následující program:

  • 17:00 – debata o knize Železná vdova
  • 18:00 – beseda se spisovatelem Václavem Dvořákem, autorem série Písečníci a knihy Já, Finis

  | Tadytudy se připojte na Zoom
   |  Jak funguje čtenářský klub a co nabízí?
  Václav Dvořák