Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Ostrov

Image

Představte si, že se ocitnete na bájné Atlantidě, která už nemá daleko od potopení se na dno mořských hlubin. Co vše uděláte pro svou záchranu?

Ovšem moře ukrývá mnohá nebezpečí a loďky již praskají ve švech. Někdy je potřeba zariskovat a vrhnout se do vln, protože pobřeží není tak daleko. Jenže sopka je jak časovaná bomba a možná ukončí tento boj dřív, než poslední osadníci najdou bezpečí na nové pevnině.

Vizitka

Název: Ostrov
Výrobce: ADC Blackfire
Herní doba: 60 min
Počet hráčů: 2-4
Vhodnost: 8+
Rok vydání: 2012
První vydání: 1982
Orientační cena: 499 Kč

Ocenění hry

2012 – Juego del Año Finalist
2013 – Gioco dell’Anno Nominee

Stručně jak se hraje?

Celá hra se nese v duchu záškodničení druhým hráčům a zároveň snahy nejlépe uspět. Figurky hráčů se ocitají na propadajícím se ostrově, ze kterého je nutno se dostat co nejrychleji na pevninu ať už pomocí loďky nebo plaváním. Jenže v moři jsou příšery, které si rády smlsnout na panáčcích a hráči je též ovládají. Kdo dokáže nejlépe zachránit své uprchlíky z ostrova?

Obsahuje

Celá hra se odehrává na jednom větším herním plánu znázorňujícím moře. Na něj pak skládáte 40 dílků ostrova a to 16x pláž, 16x les a 8x hory. Samozřejmě nesmí chybět ani figurky pro hráče ve čtyřech barevných provedení a to pro každého hráče 10 figurek, které můžou využít až 12 lodiček. Z řad nepřátel naleznete figurky 6 žraloků, 5 velryb a 5 mořských příšer. A samozřejmě nesmí chybět ani kostka pro pohyb nestvůr a pravidla hry.

 

Příprava hry

Postavte před sebe herní desku a seskládejte náhodně doprostřed ohraničeného prostoru dílky ostrova vždy terénem nahoru. Uprostřed ostrova zůstává jedno volné políčko. Na políčka označená mořskou příšerou postavte odpovídající figurky.

Každý hráč dostane 10 figurek postaviček vybrané barvy a 2 loďky. Teď je řada na rozestavění svých panáčků na ostrov. Jen jeden panáček může stát na jednom políčku terénu. Také si povšimněte, že panáčci mají zespodu rozličná čísla, ta totiž určují jejich hodnotu při záchraně a vy je postavíte na herní plán tak, aby čísla nebyla vidět. Hráči střídavě po směru hodinových ručiček umisťují jednoho panáčka po druhém a jakmile jsou vypotřebováni panáčci, umístí i své loďky.

A to nejpodstatnější pravidlo na začátek hry? Jakmile jednou panáčky rozestavíte, už se nesmíte dívat na jejich hodnotu. Jakmile hra začne, je to jen na vaší paměti a štěstí, aby přežili ti nejhodnotnější.

Jak se hraje?

Hra má čtyři základní postupy hraní hráče, než přijde na řadu další:

 1. Zahrát kartu z ruky
 2. Posunout panáčky a loďkami
 3. Odstranit jednu kartu ostrova
 4. Hodit kostkou a pohnout příšerou

1. Zahrát kartu z ruky
Karty ostrova, které budete postupně odstraňovat z herní desky, mají na druhé straně rozličné obrázky. Ty mají zelené okraje, červené okraje nebo červené okraje s přeškrtnutím. Pokud máte u sebe schovanou kartičku s červeným okrajem, je právě teď na začátku svého tahu příležitost ji zahrát. O významu kartiček níže.

2. Posunout panáčky a loďkami
Nyní máte možnost učinit až tři tahy dohromady svými panáčky a loďkami. Jeden tah je brán jako přesunutí z pole na pole a to buď jedním panáčkem/lodí, ale i využitím těchto 3 tahů v kombinaci několika panáčků/loděk. Nyní již mohou dva a více panáčků okupovat jedno políčko, takže směle táhněte figurkami na vedlejší políčko terénu. Pokud se hráč přesouvá z políčka pevniny na vedlejší políčko s loďkou, celé toto nasednutí je bráno jako jeden tah. Pokud by byl panáček na moři, aby mohl vlézt do loďky nejprve se musí dostat na stejné políčko moře jako loďka a nastoupení do loďky je bráno jako další tah.

Také můžete ovládat loďky, ale to pouze ty, které jsou prázdné nebo v nich máte převahu svých panáčků. Pokud mají dva/tři hráči na loďce stejný počet panáčku, mohou s ní pohybovat všichni. Na jednom políčku moře může být pouze jedna loďka.

Pokud je váš panáček plavec, tedy dostal se do vody ať již dobrovolně nebo násilím, smí se s tímto plavcem pohybovat pouze jeden tah za kolo, nikoliv více.

Cílem je dostat panáčky z postupně potápějícího ostrova na pevninu, která se nachází v rozích herní desky. A pamatujte, jakmile jednou opustíte s daným panáčkem ostrov, již se na něj nemůže vrátit.

 

3. Odstranit jednu kartu ostrova
Nyní je na řadě odstranění jedné karty ostrova. Nejprve se volí ty nejnižší s obrázkem pláže. Jakmile tyto karty dojdou, je na řadě terén s lesem a jako poslední karty s horami.
Když kartu odstraňujete, opatrně panáčky na ní přesuňte na stejné políčko do moře tak aby, nikdo nezahlédl čísla. Pokud má odstraněná karta zelený okraj, je zahrána ihned, pokud červený, uschováváte ji pro hraní příště. Více o kartách níže.

4. Hodit kostkou a pohnout příšerou
Poslední tahem hráče je záškodničení. Hodí kostkou, která zobrazí druh příšery, s kterou může manipulovat po herním plánu. Vybere si pouze jednu z daného druhu, přičemž s ní může učinit následující počet tahů:

 • Mořská příšera – 1 pohyb
 • Velryba – 1-2 pohyby
 • Žralok – 1-3 pohyby

Příšery se smí pohybovat pouze na moři a to o tolik polí, kolik je specifikovaných výše. Někdy je výhodnější využít maximální počet posunů, jindy stačí jeden k záškodničení ostatním hráčům. Přičemž každá z těchto příšer má jiné vlastnosti:

 • Mořská příšera – Pokud je na stejném poli jako loď nebo panáček, ničí je a pojídá je. Tj. lodě a panáčci na stejném políčku s mořskou příšerou jsou odstraněni ze hry. Nemá vliv na prázdnou loď.
 • Velryba – Ta se zaměřuje pouze na lodě a nemá v podstatě vliv na panáčky. Pokud se ocitne  na stejném poli jako loď, likviduje ji a odstraňuje ze hry. Z panáčků na lodi se stávají plavci. Nemá vliv na prázdnou loď.
 • Žralok – Pokud se ocitne na stejném políčku jako plavec, sní ho a panáček je nenávratně odstraněn ze hry.

Jinak příšery na sebe navzájem nemají žádný vliv a může jich být na jednom políčku několik.
Pokud vlastníte kartu s červeným okrajem a přeškrtnutím, můžete ji aplikovat na zrušení těchto útoků právě v ten moment, kdy je váš panáček takto ohrožen. Více o kartách níže.

 

Karty terénu
Karty terénu jsou z druhé strany potištěny rozličnými akcemi a jejich okraj určuje, kdy mohou být ve hře zahrány:

 • Zelený okraj – Zahrají se ihned po odebrání karty z herní desky
 • Červený okraj – Hrají se na počátku tahu hráče, než začne přesouvat panáčky a loďky
 • Červený okraj a přeškrtnutí – Mohou se zahrát v případě, že na hráčova panáčka útočí některá z příšer.

Pojďme se ale tedy podívat podrobněji, co najdeme pod jednotlivými barvami za akce:

 • Zelený okraj – Přidá žraloka/velrybu/loďku do hry, aktivuje vír (pohltí vše ve svém okolí), aktivuje sopku, která ukončí hru
 • Červený okraj – přidá 1-3 bonusové tahy vybranou loďkou nebo plavcem, přesun mořské příšery/žraloka/velryby kamkoliv na moři herního plánu
 • Červený okraj a přeškrtnutí – Pokud na plavce/loďku útočí žralok nebo velryba, může být odstraněna použitím příslušné karty ze hry

Cíl hry

Jelikož utíkáme z ostrova, je naším cílem zachránit nejen co nejvíce panáčků, ale hlavně ty s největší hodnotou.
Jakmile sopka vybuchne, hra končí a všichni přeživší panáčci, kteří se dostali z ostrova na pevninu, se převrací tak, aby odhalili čísla. Daní hráči si pak panáčky své barvy sečtou a ten s největší hodnotou panáčků vyhrává. Počet zachráněných panáčku nerozhoduje o výhře.

Rozšíření hry

 • Survive: Escape from Atlantis! The Giant Squid Mini Expansion (2010)
 • Survive: Escape from Atlantis! 5-6 Player Mini Expansion (2011)
 • Survive: Escape from Atlantis! Dolphins & Dive Dice Mini Extension (2013)
 • Survive: Dolphins & Squids & 5-6 Players…Oh My! (2015)

Závěrečné hodnocení

Graficky nádherně zpracované vydání s figurkami pro panáčky i pro nestvůry. Ačkoliv hra není mírumilovná, vsází na živé barvy a hravou grafiku. Navíc je herní plán s terénem plastický, pláž, která se propadá nejdříve je kartička nejtenčí, naopak herní karty s horami jsou nejvyšší a vytvářejí tak dojem reálného ostrova.

I přesto, že je hra určena pro 2-4 hráče, nejlépe si ji užijete právě při plném hráčském obsazení. Při hře dvou hráčů se doporučuje pro každého hráče si vzít dvě barvy a hrát na střídačku. Na druhou stranu jste ale co druhý tah na řadě, můžete lépe odvracet hrozící nebezpečí a hra ztrácí to napětí, nepředvídatelnost a zákeřnost, která je právě u hry čtyř hráčů.

Hra je především o náhodě a hodně ji ovlivňují tahy ostatních hráčů. Cílem totiž není jen přežít, ale vyřadit co nejvíce soupeřů, abyste právě vy mohli být ti nejúspěšnější. Nedá se zde nikterak předvídat další tahy a volit určitou strategii, neboť hra je dynamická a situace se mění okamžik od okamžiku.

V dnešní době už je obtížně někde hru v české lokalizaci sehnat, na druhu stranu česky jsou zde pouze pravidla, samotná hra je bez jakýchkoliv textů a nevidím tedy problém v tom podívat se po anglické variantě. Pokud by vás Ostrov zaujal, po anglické verzi můžete zapátrat pod názvem Survive: Escape from Atlantis!.

+ snadno pochopitelná
+ krásné zpracování
+ nelze plánovat, vše závisí na tazích ostatních hráčů, opravdový dojem rychlého neplánovaného úprku z ostrova

– nejlepší hratelnost ve 4 hráčích

Moje hodnocení: 4/5

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

 • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
 • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz