Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Joelle Charbonneau – Stačí jen chtít

Image

Představte si, kdyby vám někdo nabídl, že vám splní jakékoliv přání výměnou za nějakou službu. Úkol by nijak neohrožoval vás, vše by proběhlo v anonymitě. Dokázali byste ovšem žít s tím, že jste možná ublížili někomu jinému výměnou za vaši touhu?

Příběh

Střední škola v Nottawě zažívá netradiční pokušení. Pro všechny studenty pouze této školy je spuštěna nová sociální síť NEED, o které se ovšem nesmí před nikým mluvit. NEED nabízí možnost splnění jakéhokoliv přání výměnou za drobný úkol. Telefon, prázdniny, lístky na koncert? Žádný problém, stačí jen vykonat, co je zadáno. Vše je anonymní, a tak se nemusí studenti bát, že by jejich činy někdo odhalil. Kam je ovšem člověk ochotný zajít, aby dostal, co si přeje?

Jednou z nových uživatelek je i Kaylee, která zoufale shání pro svého nemocného bratra novou ledvinu a nemá tak co ztratit. Pak ale zjišťuje, že se dostala do nebezpečného prostředí, protože nevinné úkoly přitvrzují a zastrašování ani ublížení na zdraví není druhým cizí.
Jak ale zastavit tuhletu lavinu a chce to vůbec?

BookTrailer

Mohlo by vás zajímat

Pokud toužíte po více příbězích s tajemnou sociální sítí, plněním úkolů a pokoušením lidských hranic, vyzkoušejte například také knihu Erebos nebo film Nerve.
Joelle Charbonneau, autorka knihy Stačí jen chtít se objevila na knižním festivalu pro mladé Humbook 2017. Nepřehlédněte záznam z besedy, kde Joelle Charbonneau vyprávěla o její lásce k psaní, zpěvu a zvířatům.

Styl psaní

Celá kniha je psána svižně, bez zbytečných popisů, dobře se čte a udržuje si výborně napětí. Díky tomu je to spíše taková ta chuťovka na jeden den, kdy se nebudete moci odpoutat a slupnete ji raz dva. Navíc s sebou nese mrazivou atmosféru a ukazuje z lidí to nejhorší, protože když někdo něco chce, dokáže pro to udělat prakticky cokoliv.

Během knihy je nám představeno velké množství postav, které se do NEEDu zapojují a připojují své dílky úkolů k celkovým událostem. Zpočátku jsem tak byla zmatená, kdo je kdo a jaká motivace že ho vlastně žene. Postupem času si jde ovšem udělat jednoduchý přehled v postavách, každá je něčím výrazná a zapamatovatelná, každá má své slabiny a starosti, a když ji potkáváte poněkolikáté, víte, kde je její místo. Volba vícero postav také nejspíše padla proto, že knize není cizí ani smrt.

Když se ale vrátím ke Kaylee, líbí se mi, že hlavní hrdinka nám je z jedné strany představována jako šlechetná osoba, která se snaží pro bratra sehnat ledvinu, na druhou stranu dokáže kvůli tomu sáhnout i po nekalých praktikách, aby našla vhodného dárce. Díky tomu jí máma až tak nevěří a právě to jí v knize pěkně zavaří. Navíc se dostane do situace, kdy se musí rozhodnout, jestli je pro ni důležitější hrát, mlčet a získat ledvinu pro bratra nebo být tou dobrou v ohledu na ostatní. Co je pro ni přednější?

Jelikož se jedná o příběh pro mládež, okrajově se zde objevují i stopy lásky a touhy mezi postavami, jejich obtížnost ve vyjádření či běžné trable v komunikaci s rodiči.

Obálka

Česká obálka je vytvořená speciálně pro náš trh, ovšem drží se vzhledu původního vydání. Celkově vlastně na všech světových vydáních můžeme vidět obličej hlavní hrdinky a název tajemné a temné sociální sítě NEED. Na naší obálce je nápis CHTÍT vytlačen a je tedy plastický, což knize přidává zajímavý vzhled. Pokud se podíváte na naši obálku opravdu pečlivě, celá je navíc pokryta přáními, což je vzhledem k obsahu opravdu výborný detail.

Ukázka

Když jsem sešla ze schodů, zamířila jsem ihned k oknu v obýváku. Od sněhu se odráželo měsíční světlo, díky němuž bylo venku vidět dost dobře na to, aby bylo jasné, že se nic neobvyklého neděje. Zavrtěla jsem hlavou a už jsem se otáčela, když vtom jsem zaznamenala nějaký pohyb. Stín úplně na konci předzahrádky u toho velkého stromu u ulice. Ne, to nebyl stín. Byl to člověk. A držel lopatu. Lopatu, kterou musel vykopat tu díru u svých nohou. Když ji odložil a něco do té díry hodil, přestala jsem myslet. Rozběhla jsem se ke dveřím, odemkla jsem je a otevřela.
„Hej!“

– strana 47, Kaylee

Hodnocení knihy

Kniha je psána svižně, udržuje si správné napětí a díky tomu je vhodná na jedno víkendové odpoledne. Nese se spíše v duchu temnější atmosféry, pokouší lidské hranice pro vyplnění toho, co si přejeme. Sleduje osudy hned několika mladých lidí, jejich trable, touhy a pokušení. Pokud hledáte něco pro dospívající, kteří preferují temnější atmosféru, akční chvilky i boj sám se sebou, je tahle kniha výbornou volbou.

Moje hodnocení: 9/10

Závěrečné shrnutí

Autor: Joelle Charbonneau
Název: Stačí jen chtít
Žánr: Thriller, Young Adult, 12+
Počet stran: 272
Obálka: Měkká
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2017
Moje hodnocení: 9/10

Fotografie obálky převzaty z goodreads.com.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz