Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post

Mrtví jako já

Image

Georgia je 18-leté děvče, které odešlo z vysoké školy a právě dnes má nastoupit do práce. Je to znuděná dívka, která se nestaví ani na stranu dobra ani na stranu zla, přijde jí, že všude to člověk odskáče, a tak je prostě neutrální, upřímná a … brzy mrtvá. Ačkoliv se snaží svým způsobem života vyhnout potyčkám, smrt si na ni stejné počká a zastihne ji formou záchodového prkýnka z vesmírné stanice MIR.

Mrtví jako jáDůležitou roli v seriálu hraje tato partička – smrťáci.

Všechny duše odcházejí na druhou stranu, jenže občas se stane výjimka a některá z duší zůstane a stane se smrtkou. Tedy ne v tom způsobu, že by brala životy, ale lidem těsně před smrtí bere duše a pomáhá jim přejít na druhou stranu.

I Georgia má to štěstí, aby na Zemi zůstala s tímto zvláštním zaměstnáním. Nyní je nesmrtelná, lidé ji vidí jinak (vzhled) a kromě toho za tuto práci nedostává zaplaceno, takže hledá skulinku, jak žít.

Mrtví jako jáAčkoliv dělá smrtka práci pro veřejnost, tak za ni nedostává zaplaceno. Proto se musí přizpůsobit a aby mohla jíst a kde spát, musí také chodit do práce.

O tom, čí duši má vzít, rozhoduje její šéf, Rube, který nejen jí předává žluté lístečky s časem, místem a jménem člověka, který má zemřít. V dílech pak uvidíme, co se může stát, když smrtka nedodrží svoji schůzku.

Seriál se zajímavou morbidní myšlenkou, humorem (a nejen tím černým) a výbornými charaktery v hlavní roli. Každý je svým způsobem jedinečný a snaží se ten dlouhý život přebýt tím, co zná, tím jaký je – a tím víc takový je.
Seriál se skvělým hudebním doprovodem se ovšem netočí jen kolem smrti, každý díl totiž přináší jisté hloubavé otázky a úvahy o životě.

Mrtví jako jáKdyž se smrtkám nechce pracovat, musejí si přivydělávat jinak, nejlépe na mrtvých a jejich pozůstalých, třeba takovou seancí, neboť dokud duše nepřejdou na druhou stranu, stále s nimi právě a jen smrtky mohou komunikovat.

Můj pohled

Seriál je pro mne velice sympatický, obsahuje sice morbidní téma, ovšem je plný humoru, který se snoubí s vážnými otázkami života. Někomu může hlavní hrdinka přijít nesympatická, ale svým zvláštním přístupem k věcem si mne dostala – je taková netradiční, jiná, ještě jsem se s takovým hlavním charakterem nesetkala. Co se týče i ostatních smrtek, jejich charaktery jsou velmi zajímavé, výrazné a zvláštní, rozhodně nejsou ploší a filmu dodávají šmrnc.
Kromě smrti je zde náhled na život rozpadající se rodiny či život v práci.
Celý seriál je navíc protkán vstupy gravelinů, což jsou malí, oškliví tvorečkové, jež způsobují smrt lidí a že ta je někdy opravdu vyšitá jak ze složky černého humoru aneb když smrt, tak s odlehčením (uklouznutí po banánové slupce, zhození piána, spadení záchodového prkýnka z vesmírné stanice apod.).
Pokud hledáte netradiční seriál, rozhodně si tento nenechejte ujít.

Hodnocení

Moje hodnocení 5/5
ČSFD 79%
IMDB 8,2/10

Závěrečné shrnutí

Mrtví jako já
Dead Like Me
Seriál, 42 min/díl
Komedie, fantasy, drama
USA, Kanada: 2003 – 2004

Režie: Sarah Pia Anderson a další
Scénář: Karl Gajdusek, Bryan Fuller
Hudba: Stewart Copeland
Hrají: Ellen Muth, Mandy Patinkin, Jasmine Guy, Callum Blue, Laura Harris

Obrázky převzaty z databáze filmů csfd.cz.

Podělte se o článek s přáteli

2 Komentáře
 • Alexandra napsal:

  dobrý den, miluju tenhle seriál a chtěla jsem se jenom zeptat jestli je plánovaná i třetí série.

  • Dragell napsal:

   Dobrý den, třetí série plánovaná byla, ale nikdy nedošlo k jejímu natočení. Ke dvěma řadám seriálu nakonec ještě přibyl stejnojmenný film Dead like me: Life after death z roku 2009.

 • Komentovat

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


  Lucie | 32 | Ostrava
  Vítejte v mém malém světě plném knih,
  filmů, her a různých zážitků.


  Kontakt
  friedelova@dragell.cz

  Jsem také na


  Mohlo by vás zajímat

  Knižní podcast

  Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

  Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

  Podpořte mne

  Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

  Čtenářský klub – společné čtení

  V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

   

  | Odkaz na Zoom bude zde |
   Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
   
  Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

  © 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz