Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Fantasy
  • Michal Sirotek – Znamení Padlých | Některá dobrodružství musejí začít smrtí

Michal Sirotek – Znamení Padlých | Některá dobrodružství musejí začít smrtí

Recenze knihy Znamení Padlých (Michal Sirotek)

Styr vyčkává na tu pravou chvíli, aby mohl získat uznání vlastního otce, knížete. Vychováván strýcem, se na svých projížďkách sem tam připlete k nějakému honu na lapku, ale teď má před sebou něco víc, možnost pozvednout svůj meč proti Cartárijcům.

Michal Sirotek - Znamení Padlých

Michal Sirotek – Znamení Padlých

První české vydání: 2024

Michal Sirotek je kreativec se vším všudy, profesně se věnuje grafice a k tomu si jako koníček přibral také psaní. Už od roku 2010 začal obesílat literární soutěže zaměřené na fantastiku, kdy v mnohých se umístil na předních pozicích. Aktuálně má vydány již tři knihy a to postapo sci-fi Nachové pustiny (2018), cyberpunk krimi Zresetuj mě (2023) a čerstvě také dobrodružné fantasy Znamení padlých (2024).

Když se zpoza kopce k nebi vznášel dým, osazenstvo hradu Garovit to silně znepokojilo. Že by Siwu opět napadli Cartarijci s jejich ďábelskými vynálezy v podobě samochodů? Válečných strojů, kterým se mohli rovnat jen zdejší mágové – gruiwové?

Proto vyráží zdejší pán s družinou, synovcem a gruiwkou prozkoumat tuto nelibou předzvěst možné války. Ta je už totiž dlouhá léta na spadnutí a tak je potřeba bedlivě sledovat jakoukoliv podezřelou činnost nepřítele. To ještě netuší, že se odtamtud skoro nikdo nevrátí živí.

Ukázka z knihy Znamení Padlých

Pod drobnohledem

Autor nás přivádí do velmi zajímavého světa, kde každá krajina se tak odlišuje. Základ sice bere ze středověku, tak jako většina fantasy, takže tu máme zemi obchodníků, ale právě také zemi gruiwů, tedy těmi s Darem jisté formy magie a pak také zemi, která pronikla do objevů palných zbraní (hromholí) a samochodů (válečných strojů).

Právě tento střet celé vyprávění odstartovává a já byla velmi zvědavá, kam to celé povede dál, protože technická věda v těchto světech většinou chybí. I přesto, že se dostáváme do období předválečného, kdy konflikt je na spadnutí potom, co před deseti lety jeden lítý utichl, nakonec tohle nebude o žádném velkolepém válečném tažení.

Jedná se o dobrodružnou výpravu, kterou sledujeme z pohledu dvou lidí – onoho zmiňovaného synovce Styra, který je cvičen na udatného válečníka, a pak také z pohledu gruiwky Lišji, která jde pátrat, co se s první výpravnou skupinou jdoucí ke kouři a samochodu vlastně stalo. Přeživší totiž spočítáte na prstech jedné ruky a je to poměrně masakr.

Tito dva vypráví své osudy zcela samostatně, neboť Styr je považován za zemřelého, ačkoliv jeho tělo není nalezeno. Ocitá se totiž, záhadno jak, v naprosto jiné části světa a jeho jediné myšlenky směřují k pomstě smrti strýce, za kterou se zuby nehty vydává.

Lišja naopak využívá své moci, aby zjistila, co se na místě s tolika mrtvolami stalo. Mají troubit na poplach a chystat se na otevřeným boj mezi zeměmi? Byl tenhle stroj podivným nápadným zvědem? Jenže jak se noří do hloubi hory, kterou šla prozkoumat také předchozí skupina, zjišťuje, že tohle nebude jen tak jednoduché a jednoznačné objasnit. Jeskynní chodby totiž skrývají další překvapivá a nečekaná vodítka. A Lišja se nechce pustit do předběžného uzavření situace, protože jenom když přijde věcem na kloub, třeba zachrání blouznící sestru, která byla do tohoto stavu uvržena při souboji po boku první výpravy.

Mapa v knize Znamení Padlých (Michal Sirotek)

A právě tyto osobní motivace jsou velmi silným pohonem hlavních hrdinů, aby se ve svém pátrání nevzdávali a tvrdě šli za svým. Tomu odpovídají také četné akční a soubojové scény, které jsou opravdu nápadité a utkví vám živě v paměti. Není totiž tím pravým uměním jen zkřížit meč, ale umět si poradit za každé situace. Včetně využívání terénu a lokálních zdrojů.

Právě zde bych také chtěla vložit poznámku, že ačkoliv kniha vyšla pod nakladatelstvím Fragment, který je znám tituly zaměřenými na děti, mládež a dospívající, v tomto případě se jedná o čistokrevnou fantasy pro dospělé. Dokonce bych ráda upozornila, že se mohou objevit násilné scény, které nejsou pro slabší povahy.

Celkově má kniha Znamení Padlých výborné tempo, které vás chytí a nepustí. Čím víc se blíží závěr, tím více budete příběh hltat a chtít vědět, jak to tedy dopadne. A že rozuzlení je opravdu překvapivé a skvěle zapadající do děje a celkově zdejšího světa. Jediné, co mne zamrzelo, že záporák je nakonec jen záporák a oproti světu, postavám a všemu tomu doposud událému nemá až takovou hloubku.

Abych se za knihou ohlédla, tak musím říct, že je škoda, že se více nevyužilo právě třeba těch zmiňovaných strojů, ačkoliv hromhole mne mile potěšily. Očekávala jsem nějaký přímý střet těchto dvou kultur, ale to by se celý příběh musel natáhnout do série, protože už tak má nemálo stran, bohatý příběh a není pro to prostoru. Pokud se ovšem autor rozhodně do tohoto světa vrátit, rozhodně to uvítám všemi deseti.

Mimochodem součástí knihy je také mapa a slovníček, takže se nemůže stát, že byste se ztratili v nových pojmech (které jsou i tak velmi přirozeně představeny a zapojeny do děje) nebo v místě, kde se zrovna nacházíte. Do mapky jsem s libostí nakukovala po celou dobu příběhu.

Závěrečné shrnutí

Nevím proč, ale při rekapitulaci této knihy, kdy jsem zvažovala, komu ji doporučit, mi najednou na mysli vytanul Hobit a jeho dobrodružství s prstenem. Pokud zbožňujete takové ty klasické dobrodružné výpravy, jistě vás osloví také ta v knize Znamení Padlých, ačkoliv odstartovává tak trochu neplánovaně a bez příslibu milého zakončení, když hnacím motorem je pomsta. Přesto před hrdiny přistrkuje mnohé zkoušky, nečekané zvraty a nemilosrdné nepřátele, aby nasytila čtenářovu touhu po rozmanitosti a akci.

Moje hodnocení: 8/10

Michal Sirotek - Znamení Padlých

Autor: Michal Sirotek
Název: Znamení Padlých
Žánr: Fantasy
Počet stran: 432
Vazba: Měkká
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2024

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V červnu čteme knihu Zákon Azylu od Lucie Lukačovičové, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu, e-book nebo audioknihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 28. června:

  • 17:00 – debata o knize Zákon Azylu
  • 18:00 – beseda se spisovatelkou Lucií Lukačovičovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz