Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
  • Home
  • Audioknihy
  • Michael Bronec – Tři kapitáni: Mračna nad arénou | Space opera, která vás zláká ztracenými poklady, korzáry a vražednými stvořeními

Michael Bronec – Tři kapitáni: Mračna nad arénou | Space opera, která vás zláká ztracenými poklady, korzáry a vražednými stvořeními

Image

Být vládcem planety dá občas fušku, když se některé věci pokazí, ale na druhou stranu když se někde něco šustne o ztraceném pokladu, dokážete po něm pátrat daleko efektivněji.

Michael Bronec – Mračna nad arénou

1. díl série Tři kapitáni
První vydání: 2016

Michael Bronec je znám spíše jako majitel knižního vydavatelství Straky na vrbě, kde publikuje díla českých autorů. Kromě toho se také pouští do překládání knih z angličtiny či polštiny do našeho jazyka. Tentokrát se ovšem opět rozhodl přidat na naše knižní pulty své vlastní dílo v podobě trilogie Tři kapitáni.

Arnošt Kodex je pozemským Koordinátorem, jehož úkolem je udržet planetu Zemi v bezpečí a vykličkovat ze všech těch politicky zabarvených situací s co nejlepším výsledkem. Nemluvě o tom, že kromě Země se musí postarat i o svůj život, na nějž je vypsaná tučná odměna.

To se bohužel takhle jednou přihodí, že všechny v laboratoři chované ochemule díky nehodě zemřou. A co že jsou vlastně zač? Taková chapadlatá vraždící stvoření, kterých rozhodně není nikomu v rámci bezpečnosti líto. Na druhou stranu jsou ale ochemule dodávány jinému společenství jako prostředek pro zkoušku mužnosti a na pozadí se rozdmýchává budoucí možný konflikt ne-li válka.

Ale aby to nebyly jen samé povinnosti, ke Kodexovi se také dostane tajné, mnoho let nepoužité heslo. To mělo vždy zaznít, když se někde objevily vzácné mince ze ztraceného pokladu. A ona se vážně vynořila a nevypadá to na žádný padělek, takže někdo o tom pokladu musí vědět a znát jeho umístění…

Jelikož má Kodex spoustu práce, rozhodne se danými úkoly pověřit své přátelé, vyjednávače Petra Askortu, který se vydá pátrat po mincích mezi korzáry a biologa a učitele Filipa Fixe, který se zaměří na problém s ochemulemi.

Už jste se zaposlouchali či začetli do této space opery? Jistě vás pak potěší velmi propracovaný svět, rozličná společenství a tvorové, se kterými jsme postupně seznamování. Do popředí se tak dostane i vykreslení politických vztahů či zvyklosti jednotlivých planet či národů. A právě na tom všem staví postupně se rozvíjející příběh.

Nacházíme se v budoucnosti, kde již technologie řádně pokročily, a tak není divu, když se nějak mihnou i v příběhu a jsou jasně popsány. Nejedná se o žádnou složitou terminologii a vše je velmi lehce a srozumitelně sepsáno. O to více mě bavilo využití různých technologií i během akčních scén i soubojů, jichž se nám v příběhu též dostane.

Kromě akce je ale příběh také hodně upovídaný, jako žena, která je dlouho doma a nemohla jít na kafe s kamarádkami. Monology jsou hravé, občas pobaví, ale rozhodně bych se nezlobila, kdyby jich bylo o špetku méně. Jenže není se čemu divit, když v popředí máme Arnošta Kodexe, který vše musí projednávat, nebo třeba vyjednávače Petra Askortu, který se prostě povídáním živí.

Je to takový odpočinkový příběh bez velkých nároků na čtenáře, který vám zpříjemní odpoledne a ještě vás i občas pobaví či napne. Na druhou stranu působí spíše jako takový úvod do hlavního děje, který se (doufám) strhne v dalších pokračováních Putování (2) a Korzárská čtverylka (3). Kniha končí otevřeně, takže pokud se příběhu chytíte jak blechy, tak rozhodně počítejte s tím, že budete muset upalovat do knihkupectví pro pokračování, protože audioknižní varianta dalších dílů ještě není namluvena.

  

A jak tedy dopadlo audioknižní zpracování? Za interpreta byl vybrán Jiří Pobuda, který předvedl zajímavý tón celého vyprávění. Do své role se pustil opravdu s vervou a ke každé postavě nám tak představil její vlastní hlas. Mnohdy jsou tyto hlasy pro odlišení postav hnány až do extrému, občas tak pobaví a občas některé postavy hlasově – dá se říct – čtenáře iritují. V takových případech se dá říct, že méně je někdy více.

Jinak nesmím opomenout zmínit, že se mezi jednotlivými kapitolami nachází krátké hudební okénko, které nahrála skupina Five leaf clover. Jedná se o krátké předěly s opravdu líbivou hrou na kytaru doplněnou zpěvem tónů. Přiznám se, že mně tyhle předěly naprosto dostaly, jsou originální a výborně doplňují celý příběh.

Slovo závěrem

Příjemná oddechovka řešící mezihvězdné politické vztahy, s dávkou akce i humoru, ačkoliv občas upovídaná. Je to takový ten rozjezdový příběh, který vás seznamuje s neuvěřitelně promyšleným světem (tedy vesmírem) a připravuje si půdu pro následující díly, kde se vše pořádně rozjede. Audioknižní provedení nemusí sednout každému díky snaze interpreta dát všem postavám jedinečný a nezaměnitelný hlas, což ne vždy dopadne dobře. Na druhou stranu jistě potěší hudební předěly, které působí velmi originálně.

Moje hodnocení: 7/10

Možnost nákupu

Kniha: Megaknihy
Audiokniha: Audiolibrix

Autor: Michael Bronec
Interpret: Jiří Pobuda
Série: Tři kapitáni
Díl: 1. Mračna nad arénou
Délka: 7h 4min
Vydavatelství: Straky na vrbě
Rok vydání: 2018

Obálky převzaty z goodreads.com a straky.cz.

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova@dragell.cz

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo YouTube. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Co je náplní práce redaktora? A posílat rukopis do více nakladatelství? | Host: Jiří Štěpán

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V květnu čteme knihu Kosti, pasti, slepice od Jefferyho Russella, tak se neváhejte zapojit. Zakupte si knihu ještě dnes. Společné setkání proběhne na Zoomu 31. kvetna:

  • 17:00 – debata o knize Kosti, pasti slepice
  • 18:00 – beseda s českou spisovatelkou Veronikou Fiedlerovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
 
Jeffery Russell - Kosti, pasti, slepice

© 2015-2024 Dragell | friedelova@dragell.cz