Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
post
 • Home
 • Knihy
 • Martha Wells – Z deníků Robokata: Výpadek systémů | Copak se asi honí hlavou robotovi?

Martha Wells – Z deníků Robokata: Výpadek systémů | Copak se asi honí hlavou robotovi?

Představte si dalekou budoucnost, kdy jsou roboti téměř k nerozeznáni od lidí, ale stále jsou jen prostředkem pomoci či ochrany člověka. Co když se ale najednou objeví robot, který se vymaní z lidské nadvlády a začne jednat zcela na základě vlastních rozhodnutí?

Martha Wells – Z deníků Robokata: Výpadek systémů

První vydání: 2017

Martha Wells je velmi produktivní spisovatelkou sci-fi a fantasy literatury, ať již pro dospělé, tak pro mládež. Na svém kontě má řadu ocenění a konkrétně za první knihu Výpadek systémů ze série Z deníku Robokata si odnesla ocenění Nebula (Nejlepší novela), ALA/YALSA Alex, Locus (Nejlepší novela) a Hugo (Nejlepší novela).

U společnosti má jen své identifikační číslo. Tenhle robot prostě nemá jméno, ačkoliv se ve svém nitru nazývá Robokatem. Je tak trochu jiný než ostatní obranné jednotky vydávající se do terénu chránit lidské týmy výzkumníků. Tahle jednotka se totiž nabourala do svého vlastního řídícího centra, aby po předchozí nepěkné zkušenosti již nemusela bezhlavě poslouchat rozkazy od lidí.

Nyní je zcela svobodná, tedy alespoň uvnitř své hlavy, a tak volný čas tráví stahováním seriálů a jejich sledováním. A když zrovna nemá volný čas? Tak se samozřejmě stará o své svěřence, ale nikoliv dle rozkazu někoho z hůry, ale dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, je to přeci její práce.

I nyní se Robokat nachází na nějaké zcela neznámé planetě, kterou se rozhodl probádat tým výzkumníků, protože se zde mohou nacházet nerostné suroviny. Jenže jak to tak vypadá, tentokrát se děje něco nekalého. Společnost poskytla posádce neúplné materiály a mapy, a tak se vědci brzy ocitnou ve smrtelném nebezpečí díky zdejší fauně.

Ukázka z knihy

  

Jelikož se jedná o novelu, tedy kratší literární útvar, příběh je poměrné přímý, rychlý a bez zbytečných odboček. Je dokonce psán tak, že bude svým rozsahem vyhovovat méně zdatným čtenářům a svým jazykem i čtenářům jiných žánrů. Na druhou stranu si myslím, že se v tomto příběhu ukrývá velký potenciál a je opravdu škoda, že se autorka nerozhodla rozepsat více.

Oproti zápletce je zde ale větší důraz brán právě na hlavní postavu – robota s vlastním vědomím. Ten se překvapivě chová až velmi lidsky, bez svého obleku s helmou je stydlivý a nesvůj, spíše introvert, který má svůj osobitý humor a hlavně má zálibu v bláznivých lidských seriálech a dramatech, s kterými občas porovnává skutečnost.

Celá kniha je v podstatě takovým příběhem proti rasismu. Ačkoliv má robot za sebou minulost pod nadvládou lidí, kdy musel do puntíku plnit ty nejhrůznější rozkazy, přesto nyní, když je volný, nemá potřebu se mstít celému lidstvu, ale dál s nimi v poklidu spolupracuje.

Robokat v knize není příliš popsán, pořád jsem si říkala, kdo ta tajemná postava je. Víme, že má jakýsi mechanický skelet obalený biologickým oblekem podobným kůži a na první pohled v podstatě vypadá jako člověk. I přesto se schovává v brnění s helmou a sklopeným hledím, aby mu lidé neviděli do tváře a nedokázali ho identifikovat. Přiznám se, že hrozně ráda bych si ho „ohmatala“ a více se s jeho vzhledem seznámila, protože na mně působil anonymně, ale to byl nejspíše cíl.

Kniha je takovým malým dobrodružstvím, které v sobě ukrývá průzkum nové planety, nějakou tu akční scénu a hlavně pátrání po padouchovi, který se snaží vědeckou skupinu zlikvidovat. Může za to Společnost, která dodala neúplné podklady o zdejší planetě? Nebo je to snad druhá průzkumná skupina, která také dorazila na zdejší planetu na průzkum?

Série Z deníku Robokata má hned několik pokračování, tedy zatím pouze v anglickém jazyce, takže snad nám jej nakladatelství Dobrovský brzy přeloží a vydá. Každopádně pokud vás tahle útlá a svižná knížečka zaujala, můžete objevovat další dobrodružství Robokata v následujících knihách:

 • Kniha 0.5 – The Future of Work: Compulsory
 • Kniha 1 – All Systems Red (Výpadek systémů)
 • Kniha 2 – Artificial Condition
 • Kniha 3 – Rogue Protocol
 • Kniha 4 – Exit Strategy
 • Kniha 5 – Network Effect (originální vydání je plánováno na rok 2020)

  

Slovo závěrem

Příjemná, velmi svižná kniha z budoucnosti, kdy lidem již dávno přisluhují roboti s vlastní inteligencí. Autorka záměrně necílí na promyšlenější dějovou linii, aby tak mohl vyniknout záměr této novely – tedy dostat do popředí myšlení robota, který se „osvobodil“ od nadvlády a rozkazů lidí. Příběh je vyprávěn velmi jednoduše bez nutnosti se orientovat v technologiích budoucnosti či sci-fi terminologii, kniha se tím stává dostupnou pro širokou veřejnost. Opravdu tak trochu jiný zážitek.

Moje hodnocení: 8/10

 


Zajímavé odkazy

Možnost nákupu knihy: Dobrovský
Webová stránka autora: MarthaWells.com

Autor: Martha Wells
Série: Z deníků Robokata
Díl: 1. Výpadek systémů
Počet stran: 160
Vazba: Pevná s přebalem
Nakladatelství: Dobrovský, edice Fobos

 

Podělte se o článek s přáteli

Komentovat

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Lucie | 32 | Ostrava
Vítejte v mém malém světě plném knih,
filmů, her a různých zážitků.


Kontakt
friedelova.lu@gmail.com

Jsem také na


Mohlo by vás zajímat

Můj web o cestování
aneb nechejte se inspirovat rozmanitými zákoutími v České republice i zahraničí

Seznam českých nakladatelství vydávajících fantastiku

Reklama | Můj výběr

Kniha je součástí společného čtení na říjen. Získejte ji již nyní se slevou 20% na knihydobrovsky.cz při použití kódu CKVYSLANI. Kód platí pouze do 30.9.

Co právě čtu

Milenec z temnot
Zaklínač: Liščí děti
Uvězněni
Klíč k času
Císařovy čepele

Knižní podcast

Podcast Knižní drbárna, který natáčím společně se spisovatelkou Jitkou Ládrovou, si můžete poslechnout na Spotify nebo Audiolibrixu. Nová epizoda vás čeká každé druhé úterý.

Nejnovější díl: Jak kapitoly vnímá čtenář a jak spisovatel?

Podpořte mne

Již nyní zde naleznete například záznam z besedy se spisovatelkou Michaelou Merglovou nebo Terezou Matouškovou.

Čtenářský klub – společné čtení

V září čteme knihu Ve větvích Yggdrasilu
od Terezy Kadečkové, tak se neváhejte zapojit. Můžete ji zakoupit jako knihu a e-book. Společné setkání proběhne 29. září na Zoomu:

 • 17:00 – debata o knize Ve větvích Yggdrasilu
 • 18:00 – beseda s autorkou Terezou Kadečkovou

 

| Odkaz na Zoom bude zde |
 Jak funguje čtenářský klub a co nabízí? |
Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu